Nepříznivé klima postihlo i révu. Vína bude nejméně od roku 1961
Podle odhadu Mezinárodní organizace pro révu a víno by se produkce měla pohybovat v rozmezí 227 milionů až 235 milionů hektolitrů, což bude zhruba o dvě procenta méně než loni.
Světová produkce vína se v letošním roce patrně opět sníží a bude nejslabší od roku 1961, hlavní příčinou je špatné počasí. Uvedla to Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV). Podle jejího odhadu by se produkce měla pohybovat v rozmezí 227 milionů až 235 milionů hektolitrů, což bude zhruba o dvě procenta méně než loni, informuje agentura AFP.
Odhad vychází z údajů o sklizni ve 29 zemích, které se na loňské produkci podílely 85 procenty. V roce 1961 produkce činila 220 milionů hektolitrů. Proti průměru za posledních deset let bude letošní produkce nižší zhruba o 13 procent.
„Klimatické problémy na obou polokoulích jsou opět hlavní příčinou sníženého objemu světové produkce,“ uvedla OIV. Ve většině regionů produkce klesla.
Arašídy, zázvor, sladké brambory... Ve snaze o inovaci pěstují nyní zemědělci v jihozápadní Francii tyto tropické nebo subtropické plodiny. Přizpůsobují se tak globálnímu oteplování, píše agentura AFP. V Horním Rakousku experimentují s minikiwi či rakytníkem.Oteplování přeje novým rostlinám. Ve Francii pěstují buráky a zázvor. V Rakousku minikiwi
Zprávy z firem
Největší světový producent „tekutého zlata“, španělská společnost Deoleo, říká, že jeden z nejnáročnějších okamžiků v historii tohoto odvětví se zřejmě chýlí ke konci. Díky dobré úrodě.Proti proudu. Ceny olivového oleje mají klesnout z letošních maxim na polovinu
Trhy
V Česku se letos urodí výrazně větší množství brambor, pěstuje se jich více. Ceny v obchodech by měly jít dolů, zejména díky vývoji na evropském trhu.Lukáš Kovanda: Brambor bude letos dostatek. Vyšší úroda může tlačil na ceny v obchodech
Trhy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.