Netradiční investice: V Saském Švýcarsku se prodává krásná skála

Za necelých 200 tisíc eur prodávají současní vlastníci skálu Zirkelstein poblíž Bad Schandau v Saském Švýcarsku. Dříve byla cenovka daleko výš.
Prakticky „za pakatel“ lze získat překrásnou horu se skálou nacházející se v malebné oblasti Saského Švýcarska na východě Německa, tedy co by kamenem dohodil od českých hranic. Skála Zirkelstein, tyčící se nad zalesněným okolím, je na prodej za 199 500 eur, v aktuálním přepočtu pět milionů korun, plus provizi, informoval list Bild.
Jde o pozemek o rozloze přibližně osm hektarů, včetně skály vysoké 384,5 metru a přilehlého lesa. „Navzdory malé velikosti a rozsahu se díky svému charakteristickému tvaru řadí mezi nejvýraznější skalní útvary v Labských pískovcích,“ uvádí se v reklamní informaci zveřejněné společností Postbank Immobilien, která má prodej nemovitosti na starost.
V časech nejistoty se lidé často uchylují k alternativním investicím, kam patří také umění, hodinky nebo třeba víno.
Investice do umění ochrání hodnotu majetku, shodli se experti
Money
Ovšem je pravda, že koupě tohoto kousku přírodní krásy, ležící šest kilometrů jihovýchodně od malého lázeňského městečka Bad Schandau, s sebou nese i povinnosti. Především majitel musí v souladu se saskými zákony strpět procházky soukromým lesem, který kromě toho musí „řádně obhospodařovat“.
Horu se skálou podle pracovníka společnosti Postbank Immobilien Andrého Marschnera prodávají starší majitelé, kteří už péči o les nezvládají. „Podle mne je to poprvé, co se prodává nějaká skála,“ řekl Bildu Marschner. Nicméně deník poznamenal, že ve skutečnosti to není první pokus o prodej Zirkelsteinu. Hora se nabízela ke koupi za půl milionu eur již v roce 2007, a předtím dokonce za milion eur.
Petr Kolář patří k nejžádanějším českým architektům současnosti, i miliardáři na něj stojí frontu. Staví hotelové resorty, vesnice, olympijské parky i rodinné domy. Označení „architekt miliardářů” se ale brání. „Kvalitní architektura jde dělat i s útlým rozpočtem, stavíme projekty i za milion,” říká Kolář v rozhovoru pro newstream.cz.
Architekt miliardářů Kolář: Luxus není zlatý kohoutek, ale dokonalá funkčnost
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.