Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Netradiční luxusní ubytování je stále v kurzu. Jak vypadají evropské glampingové bestsellery?

Glampingový luxus ve Španělsku - Miluna, Castilla La Mancha
se svolením serveru Hostunusual
Věra Tůmová

Stále více Evropanů i Čechů touží utéci z každodenního shonu a zažít kapku romantiky a nádhery. Nejezdí ale do hotelů či penzionů. Vyhledávají netradiční ubytování v kategorii zvané glamping, tedy luxusního kempování. Na to, jak vypadají nejzajímavější glampingová místa v Evropě se podívejte v naší galerii. Třeba vás to přiměje to zkusit na vlastní kůži.

Přespat pár nocí v báječně vybavené chatičce uprostřed lesa s vířivkou na terásce a s vychlazeným šampaňským a večeří na stole, se dnes stává snem, který by chtělo zažít stále více lidí. Glamping má ale mnoho podob a jejich škála a počet míst se neustále rozšiřují. Tato kategorie ubytování se tudíž už dnes nevztahuje jen na klasické bydlení ve stanu jako na safari. Týká se to třeba i příbytků v korunách stromů, v luxusní jurtě či iglú, v atypických karavanech a maringotkách, spaní v síti nebo dokonce pobytu v chaloupce Hobitů.

Glamping není ale novinka

Touha po romantice uprostřed přírody a v luxusním aranžmá ale není novinkou posledních let. Existuje už hezkých pár století. Už ve středověku totiž panovníci a šlechtici chtěli pobývat na svých cestách v přírodě, ale se všemi vymoženostmi tehdejšího luxusu, na který byli zvyklí.  

K novodobému boomu ubytování v pitoreskních stavbách v lesích či na břehu oceánu dnes ale nejspíš významně přispěly sociální sítě, jako je třeba  Instagram zaměřený na líbivé fotografie. Glampingoví nadšenci tam zveřejňují fotogenické snímky ze svých luxusních pobytů a inspirují tím i své sledující fanoušky. A vzhledem k ceně za tento typ ubytování k růstu glampingového trendu nepochybně pomohlo i zbohatnutí širších vrstev obyvatelstva. V současnosti si tak takovéto nadstandardní příbytky se všemi službami okolo může dovolit mnohem více lidí než kdykoliv v minulosti před tím.

Nejen Evropané, ale i Češi po takovémto úniku ze všedních dnů proto touží stále více. A díky vzdálenější lokalitě vyhlédnutého ubytování si navíc takto často dávají i digitální detox, protože tam bývá někdy i cíleně horší signál.

O narůstajícím trendu obliby glampingu svědčí nejen neustále se rozšiřující síť takovýchto ubytovacích míst po celé Evropě, ale i fakt, že řada glampingových lokalit je vyprodána daleko dopředu. Cena za jednu noc v kouzelné jurtě se přitom může vyšplhat i do stovek až tisíc euro pro pár. Záleží pochopitelně na lokalitě a vybraných službách. V adresářích glampingu se nicméně tu a tam dají najít zajímavá ubytování i v nižších cenových relacích.

Takto bude vypadat první český dům postavený z mycelia.

V Česku vzniká první dům z hub. Mycelium je lepší izolace než polystyren

Petriho misky, podhoubí a odpad, ideálně třeba nerecyklovatelný papír ze sádrokartonu. To stačí k výrobě materiálu se stejnými a v mnoha případech i lepšími vlastnostmi, než má polystyren. Jeho využití se testuje, zatím třeba při výrobě nábytku, vzniká z něho i první dům. 

Přečíst článek

Tiny House: průvodce krajinou minimalistického bydlení, se svolením

Řešení bytové krize nepřináší. I tak Češi podléhají trendu mini domků, říká propagátor architektury

Tiny Houses jsou speciální architektonickou disciplínou i zajímavou alternativou bydlení. I když bydlení ve dvou na 25 metrech čtverečních není pro každého. „Je vám padesát, bydlíte v domě nebo bytě, děti odrůstají. A vám se prostě už nechce uklízet, vytápět a servisovat rozlehlý byt nebo dům. Chcete odejít z města, soustředit se na jiné věci než je čím dál náročnější provoz vlastního bydlení,“ přibližuje v rozhovoru výhody minimalistických domků Radek Váňa, autor knihy Tiny House: průvodce krajinou minimalistického bydlení.

Přečíst článek

Původní podoba hájovny před rekonstrukcí.

Místo munice buřty a pétanque. Podívejte se na vydařenou rekonstrukci uprostřed lesa

Uprostřed bratislavských lesů se architektům podařilo úspěšně přeměnit chátrající hájovnu - muniční sklad do moderního altánu, který dnes slouží všem návštěvníkům. Prohlédněte si, jak se jim to povedlo. 

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Ředitel hotelu Hilton Prague Ryan Gauci

Ředitel Hiltonu Prague: Praha by se měla zbavit nálepky destinace pro levné pařící víkendy

Přečíst článek
Doporučujeme