Designblok ukazuje možnosti studentského upcyclingu

Největší přehlídka designu a módy ve střední Evropě probíhá ve dnech od 4. do. 8. října 2023 ve třech výstavních domech v Praze. Tématem a koncepčním pojítkem celého festivalu je Cesta. Expozice úspěšných studentských ekodesignů z výzvy Reborn Design 2023 ve Veletržním paláci naznačí možnosti reinkarnace odpadu. Nese název „Cesta materiálu“.
Ačkoliv nastupuje digitální věk, stále žijeme v materiálním světě. Stroje, objekty a předměty, které nás na této cestě čím dál více digitálním životem obklopují, musí fyzicky z nějakého materiálu existovat. Každý materiál slouží ve své podobě svému účelu omezenou dobu. Následně nastupuje cestu proměny: drcení, tavení, znovuvyužití, recyklace.
Výzva Reborn Design 2023 probíhala od března do června. Přizvala designéry, architekty a kreativce z českých univerzit, aby navrhli inovativní řešení pro udržitelnou budoucnost. Smyslem výzvy je upcycling, tedy zvýšení přidané hodnoty odpadního materiálu prostřednictvím designu.
Vystavené projekty od studentů ČVUT
Vystavené projekty pochází v první řadě od studentů Ústavu designu Fakulty architektury ČVUT. Vítězné práce vznikly v Ateliéru Fišer-Nezpěváková. FA ČVUT také expozici na Designbloku zaštiťuje. Výstava je doplněna o úspěšná díla studentů z Mendelovy univerzity v Brně, Ústav designu a nábytku.
Účastníci Reborn Design měli tři měsíce na navržení udržitelných designových řešení s využitím minimálně 95 procent materiálu, který by skončil jako odpad na skládce. Smyslem výzvy je snižování množství odpadu, šetření zdrojů a minimalizace uhlíkové stopy výrobků. Zároveň se jedná o praktické vzdělávání studentů. Své nápady mohli soutěžící realizovat ve 4 kategoriích designů dle 4 materiálových výzev: odpadní plast z 3D tisku, recyklované PET fólie, recyklovaný sádrokarton a experimentální design mycelia.

Navarro, Pařík, Vohralíková. Experti na komunikaci představí své umění vyjednávat
LeadersKomunikační dovednosti ovlivňují každodenní život lidí, přesto jsou významně podceňovány, a to v soukromém i v byznysovém světě. Nad tím, jak zlepšit lidské životy zvládnutou komunikací a vzájemnou interakcí budou diskutovat špičky komunikace, diplomacie a vyjednávání na Pražském hradě ve čtvrtek 12. října. Konference s názvem „Klíč komunikace“ má podtitul „Tajemství naděje, které odemyká lepší výsledky, emoce i byznys“. Pořadateli netradičního C-level setkání jsou Asociace vyjednavačů, Expertní Board 21 a Agentura Bubnovi.
Porota byla složena ze zástupců akademické sféry, byznysu a odborníků na cirkulární ekonomiku. Kritéria hodnocení jsou nejen design, ale i potenciál pro uvedení produktu na trh a technologická realizovatelnost. Vítězové v jednotlivých kategoriích získali peněžní odměny i možnost pokračovat v rozvoji své práce u některého z partnerů. Níže zmíněné a další exponáty uvidíte v rámci expozice Openstudia ve Veletržním paláci.
Mycelium: Materiál budoucnosti
Prakticky zaměřený je festivalový stolek od výherkyně Karoliny Petřekové v kategorii Recyklovaný PET. Díky výhře získala možnost vyrobit limitovanou sérii stolků pro BAT (partner British American Tobacco) na letošní letní festivaly Colours of Ostrava a Lovestream. Ve festivalové zóně BAT byly k vidění i sedací vaky od Terezy Cvrčkové.
Mycelium (podhoubí) je materiál budoucnosti. Vojtěch Vydržel zvítězil v hlasování veřejnosti i v kategorii Experimentální design s návrhem rakví a uren pro uhynutá zvířata Mykofin. Rakve připomínající sarkofág umožňují důstojné, šetrné a ekologicky udržitelné rozloučení s domácími mazlíčky. Vojtěch nyní dál pracuje na svém projektu a zakládá start-up.

Změní AI svět investování? Na to odpoví druhý ročník Women´s Findependence Day
LeadersJsme na prahu další technologické revoluce? Změní umělá inteligence (AI) svět investování? A je dobrý čas na nákup akcií firem spojených s AI? Na to odpoví již druhý ročník Women´s Findependence Day, který se koná již zítra.
Odpad z 3D tisku
Odpad z 3D tisku trápí komunitu uživatelů okolo 3D tiskařského giganta Prusa Research. Studentky Tereza Johnová a Antonie Varju doslova přetavily odpadní výtisky v barevný ping-pongový set. V této kategorii si skvěle vedl také Vojtěch Vydržel s deskou pro osoby se sníženou mobilitou.
Barbara Rakovská získala první místo v kategorii Recyklovaný stavební materiál. Akustické a pohledové panely Wavy Pebble kombinují mycelium a zbytkovou sádru z odpadního sádrokartonu. K vidění bude náznak akustické příčky od Tadeáše Rulíka.

Udržitelné podnikání začíná být samozřejmostí a povinností, podporují ho i pojišťovny
MoneyUdržitelnost hraje čím dál větší roli v řadě oblastí. Přístup malých a středních podniků i velkých korporací přitom není žádnou výjimkou. Stupeň udržitelnosti začíná být důležitým faktorem nejen pro potenciální zákazníky nebo zaměstnance firem, ale také pro mnohé instituce. „Jako zodpovědný pojistitel hledáme cesty, jak vycházet vstříc klientům, kteří aktivně řeší rizika spojená s klimatickou změnou, mobilitou nebo třeba obnovitelnými zdroji,“ upřesňuje Jan Marek, mluvčí Generali České pojišťovny.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.