New York žaluje jihokorejské automobilky za to, že jejich vozy jdou příliš snadno ukrást

Zlodějíčci aut mají s vozy značek Kia a Hyundai snadnou práci. Návod, jak je snadno odcizit, navíc koluje na sociální síti TikTok. Nejlidnatější americké město New York teď proti tomu vystoupilo. Zažaluje jihokorejské automobilky za to, že se dopustily nedbalosti, když vozy dostatečně nezabezpečily proti krádežím.
Nejlidnatější americké město New York zažalovalo jihokorejské automobilky Hyundai a Kia. Tvrdí, že firmy se dopustily nedbalosti, protože prodávaly auta, která lze příliš snadno ukrást, píše agentura Reuters.
Žaloba firmám vyčítá, že v letech 2011 až 2022 do většiny svých aut neinstalovaly imobilizéry, což podle ní bylo v rámci automobilového průmyslu „téměř unikátní“. Podle žaloby to „otevřelo stavidla krádežím automobilů“. K tomu přispěla rovněž videa na sociální síti TikTok, která ukazovala, jak snadné je auta bez imobilizéru ukrást.
New York se svou žalobou na automobilky Hyundai a Kia připojil k několika dalším americkým městům, včetně Baltimoru, Clevelandu, Milwaukee, San Diega a Seattlu. Žaloba New Yorku po firmách požaduje blíže nespecifikované odškodné.
Počet krádeží aut značek Hyundai a Kia v New Yorku se loni podle města zdvojnásobil. V prvních čtyřech měsících letošního roku pak bylo nahlášeno 977 krádeží těchto vozidel, zatímco ve stejném období loni to bylo 148 krádeží. Počty krádeží aut konkurenčních značek BMW, Ford, Honda, Mercedes, Nissan a Toyota v New Yorku se přitom v letošním roce snižují.
Kdysi si „město lásky“ oblíbilo hippies, později pak technologické firmy. Dnes kvůli narůstající kriminalitě a všudypřítomným narkomanům z města odcházejí lidé i firmy.
Ze San Franciska utíkají obyvatelé i maloobchodníci
Zprávy z firem
Rapidní růst nájemného a inflace jsou důvodem, proč se letos New York ocitl v čele žebříčku životních nákladů ECA International pro rok 2023. Tradiční vítěz Hongkong je letos druhý. Skokanem roku je Istanbul, jenž doplatil na svéráznou hospodářskou politiku prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, napsala agentura Bloomberg.
Nejdražším městem pro expaty se stal New York. Skokanem roku je Istanbul
Money
V republikánských prezidentských primárkách přibývají Donaldu Trumpovi konkurenti. Zatím se ale nezdá, že by došlo na souboj různých republikánských koncepcí. Zatím největší vyzyvatel Ron DeSantis jen totiž připomíná modernější verzi populistického exprezidenta.
Porazí DeSantis Trumpa? Pro Evropu by byl stále lepší Biden
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.