Nouvel nebo Snøhetta. O pražskou filharmonii soutěží světové špičky
O mezinárodní soutěž na podobu plánované budovy filharmonie na Vltavské projevilo zájem 120 architektonických ateliérů z tuzemska i ze zahraničí. A jsou mezi nimi i jména architektonických hvězd.
Z nich komise vybere patnáctku, která postoupí do dalšího kola. V něm ale bude celkem 20 architektonických týmů, protože pět jich bylo do soutěže přizváno. „Mezi těmi jsou architekti z norské Snøhetty, newyorského Diller Scofidio + Renfro, francouzského Ateliers Jean Nouvel, berlínského David Chipperfield Architects a japonského SANAA," přibližuje mluvčí IPRu Marek Vácha.
Do soutěže se přihlásil mimo jiných i londýnský ateliér Zaha Hadid Architects, jak v rozhovoru pro Newstream potvrdil architekt Jakub Klaška.
Vítěz by měl být podle vedoucí projektového týmu Martina Krupauera znám do června příštího roku.
V Silicon Valley založila dvě úspěšné firmy. Prodej jedné z nich jí a investorům vynesl 225 milionů dolarů. Teď Barbora Paldusová, americká vědkyně a podnikatelka s českými kořeny, svoje znalosti z vědy uplatňuje při vývoji a výrobě přírodní kosmetiky.Přišla s technologií na urychlení výroby vakcín. Teď vyvíjí kosmetiku
Leaders
Na takzvané skicovné a odměny pro zapojená studia město vyčlení 18 milionů korun. Celkem má soutěž a první část přípravy projektové dokumentace stát 750 milionů korun, následné fáze pak mají vyjít na dalších 450 milionů korun. Zapojení státu a případných soukromých investorů by mělo nastat až po zahájení stavby. Ta by měla začít v roce 2027, hotovo by mělo být v roce 2031.
Filharmonie bude stát v nové čtvrti Bubny-Zátory
Filharmonie bude stát u břehu Vltavy a bude součástí plánované zástavby na území Bubny-Zátory, kde vznikne nová čtvrť. Úředníci nyní také pracují na změně územního plánu, která stavbu umožní. Hotova by měla být začátkem příštího roku, tedy před výběrem vítězného návrhu podoby budovy.
Celkové investice se odhadují na částku 6,1 miliardy korun, z toho 4,9 miliardy na stavební náklady a zbytek na projekt. Na financování by se podle představ města měl podílet magistrát, stát i soukromí investoři.
Objekt bude splňovat hned několik funkcí, sídlit tam bude Česká filharmonie a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK a vedle koncertních prostor se počítá i s kavárnami a restauracemi.
>>>>>>Zajímáte se o architekturu? Novinky i trendy sledujte zde<<<<<<
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.