Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nový objev NASA. Ve vnější kůře Marsu je pravděpodobně voda

Sonda InSight na Marsu
ČTK
 ČTK

Hluboko ve vnější kůře Marsu se pravděpodobně nachází rezervoár vody v kapalném skupenství. Na svém webu to napsala stanice BBC News s odvoláním na novou analýzu dat sondy InSight americké vesmírné agentury NASA, která zkoumala nitro Marsu a tamní seizmickou aktivitu.

Modul InSight pomocí seismografu zaznamenával čtyři roky otřesy z hlubin rudé planety. Za tu dobu jich zachytil 1319. Analýza otřesů a toho, jak přesně se planeta pohybuje, odhalila „seismické signály“ přítomnosti vody v kapalném skupenství, píše BBC. Vědci podle ní zkoumali, jak rychle se seismické vlny šířily. Díky tomu bylo poté možné odhadnout, skrze jaký materiál tak s největší pravděpodobností činily.

Analýza předpokládá rezervoáry vody v hloubce asi deset až 20 kilometrů v kůře Marsu. S největší pravděpodobností tam prosákla z povrchu před miliardami let, kdy byly na Marsu řeky, jezera a možná i oceány, uvedl podle agentury AP vědec Vashan Wright z Kalifornské univerzity, jenž se na výzkumu podílel.

Výsledky bádání vědců zveřejnil vědecký časopis Proceedings of the National Academy of Sciences. K potvrzení přítomnosti vody a hledání známek potenciálního mikrobiálního života by bylo zapotřebí vrtáků a dalšího vybavení, podotkla AP.

Sonda InSight na Marsu přistála v listopadu 2018 a původně NASA očekávala, že bude fungovat dva roky. Její misi nakonec americká vesmírná agentura ukončila po čtyřech letech. Přestože InSight už nefunguje, vědci pokračují v analýze dat, které shromáždila.

V roce 2022 vědci oznámili, že díky seismografu na modulu InSight a sondě MRO obíhající kolem Marsu zaznamenali obří kráter a velké kusy ledu v jeho okolí, což je důležité pro případnou budoucí misi člověka na Mars.

Posádka Starlineru, vesmírné lodi Boeingu trčí na ISS

Kdy se vrátí Starliner? NASA přiznala, že sama netuší

Představitelé amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) ze čtvrtka na pátek přiznali, že neví, kdy se posádka kosmické lodi Starliner, která má závadu, bude moci vrátit na Zem. Astronauti Barry Wilmore a Sunita Williamsová tak zůstávají na Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), kde jsou o měsíc déle, než se původně plánovalo. NASA připustila, že zvažuje i náhradní řešení pro zpáteční let obou astronautů, píše agentura AP.

Přečíst článek

SpaceX znovu testuje raketu Starship, cílem je dostat ji do kosmu a zpět

A teď vzhůru na Mars. Muskovi se podařilo vzlétnou a znovu přistát s lodí Starship

Společnost SpaceX dnes na čtvrtý pokus poprvé dokončila testovací let svého obřího dopravního systému Starship, s nímž chce v budoucnu létat na Měsíc nebo na Mars. Na rozdíl od třetího testu se její vesmírná loď nerozpadla při klesání atmosférou a přistála v Indickém oceánu, byť s poškozeným křídlem. Společnost miliardáře Elona Muska tak učinila významný krok na cestě k opakovaně použitelnému vesmírnému plavidlu.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme