Obrazem: Chorvatské vinařství Meneghetti. Jako v Toskánsku

Na chorvatském panství kdysi jistý pan Meneghett ihostil rakouskou armádu, dnes se zde může nechat hostit kdokoliv.
Jako v Toskánsku
Istrii se často přezdívá Toskánsko Chorvatska a není těžké pochopit proč. Zvlněné kopce, dubové a cypřišové lesy, středověké hrady, okouzlující vesničky na kopcích. Ale také vinice. Spousta vinic.
Příjezd k Meneghetti – rovnou, stromy lemovanou příjezdovou cestu – nebyl výjimkou. Upravená vinná réva vykukuje ven mezi olivovníky. Statné cypřiše lemují kamenné farmářské budovy s terakotovými střechami.
Prohlédněte si vinařství
Na celém poloostrově rostou tradiční odrůdy Malvasia a červené hrozny Teran, ale dnes již nechybí mezinárodní odrůdy jako Pinot Gris, Sauvignon Blanc a Merlot.
Meneghetti se nachází jižně od Rovinje na pobřeží a je v istrijské terrarossa – drsné půdě, která produkuje suchá, minerální vína. Třeba místní Malvasiea Merloty.
Historie
Místní historie se začala psát v roce 1813, kdy rakouská monarchie anektovala chorvatský poloostrov Istrii. O třicet let později založila svou největší vojenskou základnu ve Středozemním moři v zálivu Porto Colone sousedícím se StancijaMeneghetti. „Jistý pan Meneghetti (nikdo nezná jeho křestní jméno), chytrý muž původem pravděpodobně z oblasti Benátek, začal stavět kamenné domy, zakládat vinice a olivové háje, chovat kozy, ovce, krávy a prasata, aby nakrmil 600 hladových vojáků z blízké základny,“ líčí mi místní provozní ředitel Filip Božić.
Po většinu minulého století usedlost chátrala. Teprve v dubnu 2000 se začala psát její nová éra, když manželé Romana Kajfež a Miroslav Plišo koupili zpustlou a zapomenutou zříceninu. Vysadili nové vinice a olivovníky, postavili a vybavili nové vinařství, které vyhovovalo potřebám 21. století.
Hotel
Dnes se dá v Meneghetti nejen pít a jíst, ale také bydlet. Meneghetti je členem Relais&Châteaux. Meneghetti nabízí 10 pokojů a apartmá a 48 vil rozmístěných po celém panství. Řada z nich má i svůj privátní bazén. Usedlost se nachází zhruba kilometr od pláže. Pro "povaleče" je tam Meneghetti Beach Club s lehátky, slunečníky a barem.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.