Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Obrazem: Chorvatské vinařství Meneghetti. Jako v Toskánsku

vinařství Meneghetti
Zdeněk Pečený, Newstream
Zdeněk Pečený

Na chorvatském panství kdysi jistý pan Meneghett ihostil rakouskou armádu, dnes se zde může nechat hostit kdokoliv.

Reklama

Jako v Toskánsku

Istrii se často přezdívá Toskánsko Chorvatska a není těžké pochopit proč. Zvlněné kopce, dubové a cypřišové lesy, středověké hrady, okouzlující vesničky na kopcích. Ale také vinice. Spousta vinic.

Příjezd k Meneghetti – rovnou, stromy lemovanou příjezdovou cestu – nebyl výjimkou. Upravená vinná réva vykukuje ven mezi olivovníky. Statné cypřiše lemují kamenné farmářské budovy s terakotovými střechami.

Prohlédněte si vinařství

Reklama

Na celém poloostrově rostou tradiční odrůdy Malvasia a červené hrozny Teran, ale dnes již nechybí mezinárodní odrůdy jako Pinot Gris, Sauvignon Blanc a Merlot.

Meneghetti se nachází jižně od Rovinje na pobřeží a je v istrijské terrarossa – drsné půdě, která produkuje suchá, minerální vína. Třeba místní Malvasiea Merloty.

Historie

Místní historie se začala psát v roce 1813, kdy rakouská monarchie anektovala chorvatský poloostrov Istrii. O třicet let později založila svou největší vojenskou základnu ve Středozemním moři v zálivu Porto Colone sousedícím se StancijaMeneghetti. „Jistý pan Meneghetti (nikdo nezná jeho křestní jméno), chytrý muž původem pravděpodobně z oblasti Benátek, začal stavět kamenné domy, zakládat vinice a olivové háje, chovat kozy, ovce, krávy a prasata, aby nakrmil 600 hladových vojáků z blízké základny,“ líčí mi místní provozní ředitel Filip Božić.

Po většinu minulého století usedlost chátrala. Teprve v dubnu 2000 se začala psát její nová éra, když manželé Romana Kajfež a Miroslav Plišo koupili zpustlou a zapomenutou zříceninu. Vysadili nové vinice a olivovníky, postavili a vybavili nové vinařství, které vyhovovalo potřebám 21. století.

Hotel

Dnes se dá v Meneghetti nejen pít a jíst, ale také bydlet. Meneghetti je členem Relais&Châteaux. Meneghetti nabízí 10 pokojů a apartmá a 48 vil rozmístěných po celém panství. Řada z nich má i svůj privátní bazén. Usedlost se nachází zhruba kilometr od pláže. Pro "povaleče" je tam Meneghetti Beach Club s lehátky, slunečníky a barem.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Vinice Chablis

Saskia, sedmatřicetiletá dědička Rothschildů, koupila vinici od miliardáře Pinaulta

Přečíst článek
Víno z Gruzie je skrytý poklad. Dlouhé měsíce zraje v hliněných amforách (zvaných kvevri) zakopané v zemi

REPORTÁŽ: Víno z pravěku. Gruzínci ho vyrábějí po tisíce let stejně

Přečíst článek
Vinařství Jabloňka

OBRAZEM: Víkend pro milovníky vína. V Praze se otevřou místní vinice, jen na Vyšehradě jsou tři

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme