Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

OBRAZEM: Na Průmyslovém paláci je zpět konstrukce hodinové věže

Na Průmyslovém paláci v Praze je opravená konstrukce hodinové věže
ČTK
 ČTK

Na střechu střední části Průmyslového paláce na Výstavišti v pražském Bubenči dělníci vrátili opravenou 26 tun těžkou konstrukci hodinové věže.

Přivaří ji k budově a poté na ni začnou vracet zdobné prvky včetně hodin. Část prací stihnou do konce letoška, zbytek dodělají v příštím roce, uvedli pražský radní Adam Zábranský (Piráti) a David Čech, vedoucí projektu ze společnosti Metrostav DIZ, která vede konsorcium firem opravujících palác. Náklady zřejmě přesáhnou tři miliardy korun. Část paláce vyhořela 16. října 2008. Oprava začala v únoru 2022 a původně měla skončit v roce 2025, avšak komplikace opravy prodlouží do roku 2026.

FOTOGALERIE: Hodinová věž je zpět na svém místě

„Věž byla kompletně opravena, její poškozené nohy byly vyměněny, udělány znovu. Dlouhodobě byla vystavena povětrnostním podmínkám. Jak na jejích nohách, tak vyhlídkové plošině byla obrovská míra koroze, proto se rozhodlo, že se tyto části udělají v replice,“ řekl Čech.

Oprava věže trvala asi dva a půl roku. Nejdříve dělníci odstranili všechny prvky. Konstrukci očistili pískováním, zesílili, opravili a nakonec nově natřeli. Původní konstrukce byla nýtovaná, na nově vyrobených částech jsou nýty pouze přidělány. Vyrobena byla část nového pasířského oplechování a zbylé části byly restaurovány. Podle historické předlohy vznikly nové ciferníky hodin.

Proměna Ústí nad Labem. Bývalá ubytovna se mění na moderní nájemní bydlení

Proměna Ústí nad Labem. Bývalá ubytovna se mění na moderní nájemní bydlení

Realitní investiční skupina Salutem Group podnikatele Jaroslava Tona dokončila revitalizaci bývalé ubytovny v Ústí nad Labem. Projekt Purkyňova přináší do městské části Střekov v první fázi čtyřicet bytů s dispozicemi od 1+kk po 2+1. Ve druhé fázi přibude dalších 22 bytů.

Přečíst článek

Poté, co dělníci připevní konstrukci na zbývající ocelovou část, přibudou na věži vitráže, profilované pasířské oplechování, ciferníky. Stavbaři na místo vrátí hodinový stroj, dřevěné podlahy a na vrchol věže přibude kopie svatováclavské koruny. Na té nyní odborníci dokončují pozlacení.

Při dostavbě a opravě paláce dělníci dokončují konstrukce vyhořelého křídla navazující na původní střední část. „Následně dokončíme poslední vazbu ocelové konstrukce a dokompletujeme střechu, takže do konce roku bychom měli mít hotovou střechu. Pracujeme hodně v suterénu, kde probíhají instalace strojoven a budeme montovat do konce roku ještě venkovní okna,“ řekl Čech.

Do střední haly odborníci vrátili část malovaných prken, třetinu vitráží, pod střechu plechové pasířské prvky nebo obnovili řadu štukových prvků na fasádě. Restaurátoři nyní dodělávají také kopii erbu s českým zemským znakem, který se vrátí na průčelí paláce. „Přes zimu se udělá malba a na jaře jej budeme instalovat,“ řekl Čech.

Praha, Vinohrady

Ceny pražských bytů v okolí stanic metra se v posledních letech až ztrojnásobily

Ceny bytů v okolí pražských stanic metra se za posledních deset let někde až ztrojnásobily. Největší nárůst zaznamenaly nemovitosti na Nádraží Holešovice, kde ceny bytů vzrostly proti prvnímu pololetí roku 2014 o 241 procent.

Přečíst článek

Oprava měla původně skončit v příštím roce. „Po odkrytí základů, podlah a podhledů pravého křídla se ukázalo, že reálný technický stav si vyžaduje rozsáhlejší opravy, než bylo možné před zahájením projektu předpokládat. Realistický termín dokončení je červen 2026,“ řekl Zábranský. Náklady postupně město a dodavatel dopočítávají, podle radního je pravděpodobné, že přesáhnou tři miliardy korun.

Palác byl postaven při příležitosti Jubilejní zemské výstavy v roce 1891 podle návrhu architekta Bedřicha Munzbergera. Od počátku sloužil k pořádání výstav a dalších kulturních akcí, i když původně mělo jít o dočasnou stavbu. V letech 1952 až 1954 komunistická vláda rozhodla o změně funkce a hlavní halu paláce nechala přestavět na společenský a taneční sál. Změnilo se i jeho jméno na Sjezdový palác, který byl součástí tehdejšího Parku kultury a oddechu Julia Fučíka.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Tak bude vypadat Obchodní centrum Grand po rekonstrukci.

OBRAZEM: Jak se mění pardubický Grand. Funkcionalistickou památku si oblíbil i prezident Masaryk

Přečíst článek
Doporučujeme