OBRAZEM: Víkend pro milovníky vína. V Praze se otevřou místní vinice, jen na Vyšehradě jsou tři

Tento víkend budou moci milovníci vína navštívit v metropoli 19 vinic a ochutnat jejich produkci na akci Pražské vinice, kterou letos pošesté pořádá magistrát hlavního města. Vinice budou v sobotu a v neděli přístupné od 10:00 do 17:00 a vstup do nich bude zdarma s výjimkou vinice svaté Kláry v areálu Botanické zahrady v Troji. V Praze je podle informací magistrátu asi 20 hektarů vinic.
Na vinicích bude pro návštěvníky připraven odborný výklad s průvodcem, na některých i doprovodný program s malou ochutnávkou. Seznam zpřístupněných vinic lidé najdou na webu akce, patří mezi ně například vinice Pod Vyšehradem, Grébovka, Salajka, Svatojánská a Strahovská na svazích Petřína nebo vinice Vyšehradské kapituly. Prvním rokem se letos do akce zapojily vinice Palata, Jabloňka a Kelerka.
FOTOGALERIE: Prohlédněte si vinice v Praze
Tisková konference k akci se dnes konala v zahradě domova pro zrakově postižené Palata na Smíchově. Podle jeho ředitele Jiřího Procházky pracovníci domova v minulosti při rešerši k publikaci o historii Palaty náhodou zjistili, že se na jižních svazích Smíchova dařilo vinné révě, což je po získání dalších pozemků inspirovalo k založení vlastní vinice. „Naší ambicí je snažit se ten náš malý vinohrad dále rozšiřovat,“ dodal.
Francouzská Vinalies Internationales je jedna z největších světových vinařských soutěží. Na letošním třicátém ročníku, který se konal ve francouzském městě Cannes, uspělo české vinařství Kolby. „Vína Kolby vylovila z tyrkysových vod azurového pobřeží pět zlatých medailí, což považujeme za obrovský úspěch. Soutěž má ve vinařském světě velké uznání. Je to pro nás stejné, jako kdybychom přivezli pět zlatých medailí z olympijských her,“ hodnotí soutěž Martin Šmíd, obchodní manažer vinařství Kolby.
Skvělé ocenění českého vinařství Kolby. Jako bychom získali zlato z olympiády, říká obchodní manažer Martin Šmíd
Zprávy z firem
Vinařství se do metropole vrací
Nad akcí převzal záštitu primátorův náměstek Jiří Pospíšil (TOP 09), který připomněl, že v době Rudolfa II. byla Praha vinicemi poseta, což sice již neplatí, ale pěstování révy se do metropole postupně vrací a pražské vinice produkují kvalitní a zajímavá vína. „Kombinace komentovaných prohlídek s úchvatnými výhledy a malebnými místy, historickými perličkami a rozhovory přímo se samotnými vinaři poskytne návštěvníkům Prahy zcela nový a neobvyklý zážitek, který v běžném provozu nezažijí,“ uvedl náměstek k víkendové akci.
Jako součást doprovodného programu akce se v sobotu 25. května uskuteční na Vyšehradě v komorním sále Purkrabství dvě přednášky na téma vinic a vína se vstupem zdarma. V 10:00 to bude beseda s Radanou Vítkovou, šéfredaktorkou magazínu Víno&Styl a autorkou publikace Prahou za vínem. Ve 14:00 pak bude posluchačům vyprávět moderátor Václav Žmolík o svých cestách za vínem.
Nezbourali ani centimetr, přesto vinařství Kolby získalo po jejich zásahu zcela nový ráz. Původní stavby i ty nové, suchý sklad i vinný bar, zabalili architekti ze studia ORA do dřevěných latí.
Morava je vinařskou velmocí. Každý rok tam přibyde jedno krásné vinařství
Reality
Tuzemské víno je čím dál lepší, stejně tak i vinařství, v nichž se moravská a česká vína rodí. Zejména pak na jižní Moravě v poslední době vyrostla krásná vinařství. Za zmínku stojí i to nejnovější, v Kurdějově, které navrhl architekt Aleš Fiala.
Morava táhne. Mají tam další krásnou budovu, samozřejmě vinařství
Reality
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.