Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

OBRAZEM: Víkend pro milovníky vína. V Praze se otevřou místní vinice, jen na Vyšehradě jsou tři

Vinařství Jabloňka
prague.eu
 ČTK

Tento víkend budou moci milovníci vína navštívit v metropoli 19 vinic a ochutnat jejich produkci na akci Pražské vinice, kterou letos pošesté pořádá magistrát hlavního města. Vinice budou v sobotu a v neděli přístupné od 10:00 do 17:00 a vstup do nich bude zdarma s výjimkou vinice svaté Kláry v areálu Botanické zahrady v Troji. V Praze je podle informací magistrátu asi 20 hektarů vinic.

Na vinicích bude pro návštěvníky připraven odborný výklad s průvodcem, na některých i doprovodný program s malou ochutnávkou. Seznam zpřístupněných vinic lidé najdou na webu akce, patří mezi ně například vinice Pod Vyšehradem, Grébovka, Salajka, Svatojánská a Strahovská na svazích Petřína nebo vinice Vyšehradské kapituly. Prvním rokem se letos do akce zapojily vinice Palata, Jabloňka a Kelerka.

FOTOGALERIE: Prohlédněte si vinice v Praze

Tisková konference k akci se dnes konala v zahradě domova pro zrakově postižené Palata na Smíchově. Podle jeho ředitele Jiřího Procházky pracovníci domova v minulosti při rešerši k publikaci o historii Palaty náhodou zjistili, že se na jižních svazích Smíchova dařilo vinné révě, což je po získání dalších pozemků inspirovalo k založení vlastní vinice. „Naší ambicí je snažit se ten náš malý vinohrad dále rozšiřovat,“ dodal.

Obchodní manažer vinařství Kolby Martin Šmíd

Skvělé ocenění českého vinařství Kolby. Jako bychom získali zlato z olympiády, říká obchodní manažer Martin Šmíd

Francouzská Vinalies Internationales je jedna z největších světových vinařských soutěží. Na letošním třicátém ročníku, který se konal ve francouzském městě Cannes, uspělo české vinařství Kolby. „Vína Kolby vylovila z tyrkysových vod azurového pobřeží pět zlatých medailí, což považujeme za obrovský úspěch. Soutěž má ve vinařském světě velké uznání. Je to pro nás stejné, jako kdybychom přivezli pět zlatých medailí z olympijských her,“ hodnotí soutěž Martin Šmíd, obchodní manažer vinařství Kolby.

Přečíst článek

Vinařství se do metropole vrací

Nad akcí převzal záštitu primátorův náměstek Jiří Pospíšil (TOP 09), který připomněl, že v době Rudolfa II. byla Praha vinicemi poseta, což sice již neplatí, ale pěstování révy se do metropole postupně vrací a pražské vinice produkují kvalitní a zajímavá vína. „Kombinace komentovaných prohlídek s úchvatnými výhledy a malebnými místy, historickými perličkami a rozhovory přímo se samotnými vinaři poskytne návštěvníkům Prahy zcela nový a neobvyklý zážitek, který v běžném provozu nezažijí,“ uvedl náměstek k víkendové akci.

Jako součást doprovodného programu akce se v sobotu 25. května uskuteční na Vyšehradě v komorním sále Purkrabství dvě přednášky na téma vinic a vína se vstupem zdarma. V 10:00 to bude beseda s Radanou Vítkovou, šéfredaktorkou magazínu Víno&Styl a autorkou publikace Prahou za vínem. Ve 14:00 pak bude posluchačům vyprávět moderátor Václav Žmolík o svých cestách za vínem.

Vinařství Kolby má nový facelift.

Morava je vinařskou velmocí. Každý rok tam přibyde jedno krásné vinařství

Nezbourali ani centimetr, přesto vinařství Kolby získalo po jejich zásahu zcela nový ráz. Původní stavby i ty nové, suchý sklad i vinný bar, zabalili architekti ze studia ORA do dřevěných latí.

Přečíst článek

Vinařský dům v Kurdějově navrhl architekt Aleš Fiala.

Morava táhne. Mají tam další krásnou budovu, samozřejmě vinařství

Tuzemské víno je čím dál lepší, stejně tak i vinařství, v nichž se moravská a česká vína rodí. Zejména pak na jižní Moravě v poslední době vyrostla krásná vinařství. Za zmínku stojí i to nejnovější, v Kurdějově, které navrhl architekt Aleš Fiala.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Kvalita šumivých vín s označením prosecco může být excelentní, ale taky dost mizerná. A právě to znepokojuje výrobce těch kvalitnějších. Některá severoitalská vinařství se proto rozhodla na svých lahvích raději označení prosecco vůbec neuvádět.

Nechceme být ve škatulce s patoky. Výrobci luxusního šumivého vína se raději vzdali označení „prosecco“

Přečíst článek
Francouzští vinaři zkoušejí skleněné sudy

Francouzští vinaři experimentují se skleněnými sudy. Víno z nich je jako skvělý steak bez přidaného koření

Přečíst článek
Dušan a Michal Černochovi

Po víně už vás nebude bolet hlava, slibují otec a syn Černochovi z Bzence

Přečíst článek
Doporučujeme