Obrazy s kůží a kostrou. Houser na Bořislavce osvobozuje malbu
Výstava Taxidermie brněnského umělce Milana Housera přináší nové a neotřelé přístupy k abstraktní malbě. Svými obřími barevnými objekty v prostoru Foyer KKCG na pražské Bořislavce bourá zavedené stereotypy a představuje fascinaci vybranými fyzikálními vlastnostmi materiálů i autorův zájem o vesmír a sci-fi. Výstava je přístupná do 11.června.
Obří barevné útvary s krápníkovitými okraji stojící na křehkých kovových trojnožkách, několikametrová barevná šachovnice s vystouplými žebry rámové konstrukce i jemné kruhové grafiky. To je jen pár příkladů z 24 fascinujících objektů z nejnovější výstavy brněnského postkonceptuálního umělce Milana Housera s názvem Taxidermie. Výstava ve Foyer KKCG je volně přístupná denně do 18 hodin a to až do 11.června. Při její návštěvě může dívák v prostoru centra shlédnout i další velkoformátové umělecké objekty jako je například Ledovec od Maxima Velčovského nebo unikátní instalace Epifyt.
Tvorba obrazů jako preparace
Název výstavy Taxidermie volně odkazuje na Houserův přístup k malbě a k tomu, jak ji osvobodit z jejích obvyklých konstrukčních i materiálových limitů. „Autor ve svých nejnovějších dílech prozkoumává materiálový charakter maleb s takovou důkladností, že lze připodobnit k preparaci neboli taxidermii. Jeho obraz je objektem – tělem, barvený lak je kůží a rám je kostrou,“ přibližuje umělecký koncept kurátorka výstavy Alžběta Horáčková.
Pár vizuálních postřehů z výstavy...
Nabourávání stereotypů, které se vztahují k tradičnímu pojetí obrazů, je možné vidět například už v samotném uspořádání výstavy, kdy Milan Houser místo klasického závěsného systému využívá prostorové instalace na křehkých kovových nožkách. Pozorovatel si tak může celý objekt prohlédnout ze vše stran a vnímat přitom i působení světla a odlesků na lesklých lakových plochách. Houserův vztah k tvorbě je podle kurátorky v podstatě „nemalířský“ a je možné jej označit za malířství v rozšířeném poli. Dlouhodobě tvoří s průmyslovými materiály a technologiemi a jeho aktuálně asi nejvíce používanými materiálem je barvený lak, který si pro svou tvorbu nechává speciálně vyrábět.
Výstava Milana Housera vznikla díky podpoře skupiny KKCG a Nadace Karel Komárek Family Foundation.
O autorovi
Milan Houser (1971) žije a pracuje v Brně. Vedle samostatné tvorby působí také jako pedagog Fakulty výtvarných umění VUT. Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách Národní galerie v Praze, GJK v Trnavě, Muzeu města Brna a v českých i zahraničních soukromých sbírkách.
Vítězové nejlepších architektonických projektů si na slavnostním večeru 23. března v Clam-Gallasově paláci v Praze převzali ceny prestižního magazínu TOP ESTATE & BUSINESS (TOP E&B). O laureátech devíti kategorií rozhodla odborná porota. Vedle ocenění pro osobnost roku se udělovaly ceny například také za architektonický počin či inovaci roku.Ceny TOP ESTATE & BUSINESS už mají své majitele. Osobností roku je Eva Jiřičná
Reality
Už druhé kolo sbírky Piana do škol Nadace Karel Komárek Family Foundation, které odstartovalo v prosinci loňského roku, má podpořit i pětice benefičních koncertů. Sérii odstartuje koncert slovenské kapely No Name na Bořislavce.Komárkova nadace pošle do lidušek piana za 10 milionů
Filantropie
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.