Očkování proti chřipce může snížit riziko demence i mrtvice, ukazují výzkumy
Očkování proti chřipce a pneumokokům by mohlo prodloužit život ve zdraví ve stáří. Výzkumy z posledních 15 let ukázaly, že se u očkovaných snížilo riziko Alzheimerovy choroby, mozkové mrtvice či infarktů. Novinářům to dnes v Praze řekli šéfka Mezinárodní federace pro stárnutí (IFA) Jane Barrattová a šéf Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) Jiří Horecký, který nyní předsedá světové asociaci pro stárnutí Global Ageing Network (GAN). Podle Horeckého má v Česku očkování asi 27 procent lidí nad 65 let, proočkovanost je tak pod průměrem zemí EU. Očkování má od září podpořit informační kampaň.
„Kromě toho, že očkování proti chřipce a pneumokokovým infekcím výrazně snižuje riziko vzniku či závažnost průběhu těchto onemocnění, tak podle poznatků dochází ke snížení výskytu civilizačních onemocnění - o 30 až 40 procent u Alzheimerovy choroby, o 22 procent u cévních mozkových příhod nebo o 17 procent u infarktů. To jsou informace, které se nevědí nebo nejsou rozšířeny a které jsou relativně nové,” uvedl Horecký.
Odvolává se na výzkumy z posledních 15 let o souvislostech výsledků očkování a výskytu civilizačních nemocí. Seznam studií předložily IFA a GAN na tiskové konferenci. Výzkumníci srovnávali výsledky desetitisíců či statisíců očkovaných a neočkovaných pacientů s různými onemocněními.
Život v Česku se postupně prodlužuje. Stále je ale kratší než v západních zemích. Podle předběžných údajů statistiků loni průměrná doba dožití u mužů dosahovala 76,1 roku a u žen 81,9 roku. Pětašedesátníci pak měli loni před sebou v průměru 16 let a pětašedesátnice 19,8 roku. Za covidu se život citelně zkrátil, nyní se znovu vrací k délce před epidemií.
Výhled na očekávané vědecké průlomy roku 2023 připravil špičkový vědecký časopis Nature. Jaký dopad by měly mít na byznys?Letošní očekávání ve vědě. Nejvíce průlomů se čeká ve zdravotnictví
Enjoy
Podle Barrattové je podstatné ale hlavně prodlužování života ve zdraví. Zástupci GAN a IFA jsou přesvědčeni o tom, že k tomu můžou druhotně přispět díky snížení rizik civilizačních chorob právě vakcíny proti chřipce a pneumokokům. Podle cíle Světové zdravotnické organizace (WHO) by očkování mělo chránit 75 procent lidí nad 65 let, upřesnil Horecký. „Pokud posílíme prevenci a udržíme lidi déle zdravé, procento výdajů HDP na dlouhodobou péči bude nižší,” podotkla Barrattová.
Experti míní, že informace o snížení rizika vzniku civilizačních chorob může zmírnit neochotu či váhání se nechat očkovat. Přispět k tomu má kampaň, kterou by APSS měla zahájit 1. září. Cílit chce na 60 tisíc obyvatel seniorských domovů, 100 tisíc klientů terénních služeb a 50 tisíc zaměstnanců, kteří poskytují péči. Podle Horeckého organizátoři osvětové akce nebudou nikoho přesvědčovat či nutit, aby se nechal očkovat. Zaměřit se chtějí právě na informování o nových poznatcích.
Vědci stále lépe chápou procesy v těle, které vedou ke stárnutí organismu. Na zpomalení stárnutí se pozitivně podepisuje celá řada látek, které postupně představujeme v seriálu Biohacking. Tentokrát se budeme věnovat rutinu, látce, která má pozitivní vliv zejména na srdeční činnost, ale také tlumí nástup neurodegenerativních chorob v čele s Alzheimerovou chorobou či Parkinsonem. Rutin přitom najdeme v běžných potravinách, včetně jablek nebo třeba v zeleném čaji.Biohacking: Rutin tlumí nástup Alzheimerovy choroby. A nejen to
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.