Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Oslavy se prodraží. Ceny květin letí vzhůru kvůli pandemii

Ceny květin rostou
Pixabay

Tulipánová krize je první popsanou krizí moderní ekonomie. Nyní rostou výrazně ceny růží i dalších řezaných květin. Na vině je pandemie, ale také popularita dražších odrůd.

Až o několik desítek procent zdražily na tuzemském trhu řezané květiny, které z většiny pocházejí od zahraničních pěstitelů především z Nizozemska, Afriky a Střední Ameriky. Růst cen je důsledkem pandemie nového koronaviru, kvůli níž zahraniční pěstitelé omezili plochy s řezanými květinami a nyní jejich nabídka zaostává za poptávkou. Řezaných květin je ale na tuzemském trhu zatím dostatek, uvedl předseda Svazu květinářů a floristů ČR Jiří Horák.

„Například nizozemští pěstitelé loni a letos kvůli pandemii koronaviru snížili pěstební plochy, protože počítali s tím, že maloobchod bude dlouhodobě uzavřen. Naštěstí se tak nestalo. Teď bude ale nějakou chvíli trvat, než se produkce řezaných květin dostane na obvyklou úroveň. Květiny nelze vypěstovat ze dne na den,“ uvedl Horák.

Uživatelské recenze

Nečekané dopady pandemie. Lidé nechtějí cash a hodnotí zboží na síti

Nárůst uživatelských hodnocení může proměnit reklamní trh a změnit to, jak budeme v budoucnu platit za zboží a služby. Češi jsou však oproti vyspělému světu stále trochu specifičtí.

Přečíst článek

Podle Horáka se tak v posledních měsících na evropském trhu značně rozevřely nůžky mezi nabídkou řezaných květin a poptávkou, což se projevilo v růstu cen. Česká produkce řezaných květin je minimální a pěstitelé nemají šanci pokles dodávek ze zahraničí nahradit. Řezaných květin je navzdory poklesu jejich importu zatím na tuzemském trhu dostatek. „Ceny ovšem vzrostly v průměru o 20 až 40 procent. Jsou samozřejmě i výjimky, kdy je cenový nárůst ještě vyšší,“ upozornil Horák.

V době pandemie koronaviru se snížil také dovoz hrnkových květin. „Díky produkci českých hrnkových květin ale není růst jejich cen tak razantní jako v případě řezaných květin,“ dodal Horák.

Růže jsou opět hit. Proto zdražují nejvíc

Průměrné ceny květin na pultech tuzemských obchodů se v posledních letech podle statistik ministerstva zemědělství průběžně zvyšují, nejvýraznější je cenový nárůst u růží. Průměrná cena řezaných růží se za posledních šest let do loňska zvýšila bezmála o dvacet korun a ve srovnání s ostatními sledovanými květinami je nejvyšší. Nejlevnějšími řezanými květinami jsou dlouhodobě karafiáty.

Cenový růst podle odborníků souvisí s tím, že se u řezaných květin zvyšují požadavky zákazníků na kvalitu a velikost. Například u růží je příčinou růstu průměrné ceny větší podíl dražších odrůd s delšími stonky a velkými poupaty. Na úroveň cen řezaných květin má ale vliv více faktorů. Základem je však cenová hladina na nizozemských květinových burzách.

Hyundai Tucson

Studie: Zelené nároky prodražují nová auta. Letos možná až o desetinu

Ceny nových osobních aut vzrostly ve druhém čtvrtletí v porovnání se začátkem roku o 2,3 procenta. Za rok by tak současným tempem mohly vozy zdražit téměř o deset procent.

Přečíst článek

Cenu na květinových burzách ovlivňuje aktuální tržní situace pro daný druh zboží. V některých termínech se zvýší i několikanásobně. Příkladem jsou svátky sv. Valentýn, Velikonoce, Den matek či Vánoce, kdy prudce roste poptávka po květinách. Vliv na cenu má i roční období, na kterém závisí výrobní náklady pěstitelů květin.

Od této základní ceny květin na burze se pak odvíjí tvorba prodejních cen v tuzemských květinářstvích. Roli hrají ceny velkoobchodů i náklady konečného prodejce. Celková hodnota českého trhu s květinami se v roce 2018 zvýšila meziročně o 0,8 procenta na 11,755 miliardy korun. Každý obyvatel Česka v roce 2018 za květiny utratil v průměru 1130 korun. Údaje za léta 2019 a 2020 nebyly zatím zveřejněny.

Kino, ilustrační foto

Kina se probírají z koronavirové letargie, jde to ztuha. Hitem může být Zátopek

Koronavirové restrikce vlády zasáhly kina nesmírně tvrdě. Byla zavřená téměř osm měsíců. Teď se snaží tento marasmus, který provozovatelům biografů, distributorům i filmovým tvůrcům přinesl obrovské finanční ztráty, překonat. Ale jde to ztuha.

Přečíst článek

Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku

Zuckerberg ukázal první střípek z jím budovaného digitálního vesmíru

Facebook, největší sociální síť světa, chce vytvořit digitální prostor, kde budeme žít více než v realitě. Sneak peek toho, jak by to v novém "Matrixu" mohlo vypadat, nyní ukázal šéf firmy Mark Zuckerberg.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Umírněný růst cen výrobců zatím nepředstavuje riziko pro spotřebitelskou inflaci

Umírněný růst cen výrobců zatím nepředstavuje riziko pro spotřebitelskou inflaci

Přečíst článek
Konec růstu cen je v nedohlednu

Konec růstu cen je v nedohlednu. I v zemědělství se po čtyřech měsících poklesu začalo zase zdražovat

Přečíst článek
Doporučujeme