Pavel Maurer: Kuchařská olympiáda? I cukráři mají stejný stres, jako sportovci
Slovo olympiáda v nás většinou evokuje sportovní klání těch nejlepších rekordmanů na světě v mnoha různých disciplínách. Může být ovšem také olympiáda žákovská, v českém jazyce nebo matematická a podobně. Ale podle slovníku má hlavně dva významy: ve starém Řecku čtyřleté období mezi olympijskými hrami a dnes olympijské hry, popřípadě přeneseně i jiné vrcholné soutěže.
Když si představíte olympiádu gastronomickou, neznamená to hod pánvičkou do dálky, skok flopem přes sporák ani sportovní střelbu na běžící vepřové. Olympiáda kuchařů a cukrářů je stejný boj, stres, výkon a dlouhá příprava jako na každou jinou olympiádu na světě.
Náš Národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR letos zaperlil! Před pár dny přivezl několik stříbrných medailí z mezinárodní kuchařské olympiády IKA ze Stuttgartu. Stříbro získaly oba týmy, tedy junioři i senioři. Jen tak pro představu – tým seniorský má jedenáct členů a dva manažery, nejstaršímu je přes padesát (Martin Svatek) a nejmladšímu členu (Vlad Ryasnyy) pětadvacet let.
Určitě to znáte. Dovážená, ještě téměř zelená rajčátka balená v plastové vaničce, která na pult supermarketů putovala stovky kilometrů, nemohu konkurovat šťavnatým, voňavým a zralým rajským jablíčkům ze zahrady. Čeští pěstitelé se nyní rozhodli označovat svou produkci společnou ochrannou známku, která má být zárukou kvality a lokálnosti. Nad významem tohoto počinu se zamýšlí gastroinfluencer Pavel Maurer ve svém pravidelném sloupku pro Newstream.Pavel Maurer: Proč hruška od českého farmáře chutná líp, než ta z Jižní Afriky
Enjoy
Tak jako se sportovci připravují čtyři roky na vrcholnou soutěž – olympijské hry, i kuchaři a cukráři se chystají v podstatě také čtyři roky. Zkoušejí třeba na Světovém poháru v Lucembursku, pravidelně trénují v Národním zemědělském muzeu v Praze a poslední dva měsíce před letošním kláním zkoušeli v Plzni a v Karlových Varech v hotelu Pupp v kuchyni, která byla postavena dispozičně přesně podle plánu na Olympiádu.
Soutěž za statisíce
Olympiáda stojí okolo 800 tisíc korun. Bez partnerů ze sféry gastronomie a zázemí Asociace kuchařů a cukrářů by to pochopitelně nešlo. Soutěží se v konkurenci 24 států z celého světa, s tím, že každý má zcela jiné zázemí.
Čelíme invazi nanoplastů. To je holý fakt. Jsou všude, ve vodě, vzduchu, jídle i v životně důležitých orgánech lidí, třeba v mozku. Vědci spočítali, že člověk za týden sní až pět gramů tohoto odpadu. Pro srovnání, přesně tolik váží vaše kreditní karta. Tak tedy dobrou chuť!Pavel Maurer: Týdně sníme jednu plastovou platební kartu
Enjoy
Samotná soutěž se pak hodnotí ve dvou kategoriích. Technická komise sleduje připravenost týmu, výběr a stav surovin, vnitřní logistiku, používání tepla, zdrojů, ingrediencí, ale i práci s odpadem, týmovost celku, ale třeba hodnotí i zbytečné pohyby navíc. Degustační komise se pak zaměřuje na složení pokrmů, proporce, vyváženost, texturu, samozřejmě i estetiku, design a chuť.
O tom, co se bude na olympiádě vařit, čím se budeme prezentovat, rozhoduje kapitán (Patrik Bečvář), ale na většině věcí se pochopitelně domlouvá se celý týmem. Nelze však nepřiznat, že největší emoce propukají právě při sestavování menu. Souhra a vzájemný souhlas jsou ovšem pro dobrý výsledek nezbytné.
Nehody typu obsluhou potřísněného saka, tak ty se stávají. Nevyhýbají se ani špičkovým restauracím s jinak bezchybným servisem. Podle reakce personálu ale poznáte kvalitu a charakter podniku, píše ve svém pravidelném sloupku pro Newstream gastroinfluencer a novinář Pavel Maurer.Pavel Maurer: Jedno polité sako na účet podniku? To by bylo vskutku milé
Enjoy
Na letošní olympiádě například připravili tyto tři chody v kategorii: Restaurace Národů/110 porcí/6 členů/6 hodin
Předkrm
Terina z candáta, kreveta s humrovou majonézou a pohankou, petrželová sedlina, salát z kadeřávku, topinamburové pyré, krevetová strouhanka
Hlavní chod
Striploin, terina z hovězího jazyka v křenové fáši, pohankový košíček s celerem, brambor s lanýži a liškami, omáčka, brokolice s čirokovým popcornem
Dezert
Mousse s tropickou náplní, kokosový piškot, teplá tartaletka, zmrzlina z tropickým želé, merengue, choux s karamelem a vanilkou
Jsme pyšní na naše sportovce, zvláště když z olympijských her přivezou nějakou medaili. Nejinak je tomu i u té části veřejnosti, která miluje kulinární svět. Jsou to nejen obrovské zkušenosti pro všechny členy a členky týmu, které přenáší do národní gastronomie. A to nejen v restauracích, kde působí, ale i prostřednictvím workshopů Asociace a školení dalších generací. Je to také možnost porovnávat a učit se s nejlepšími světovými gastronomickými velmocemi. V tom jsou všechny olympiády skvělé!
Další texty Pavla Maurera najdete zde
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.