Peking přesouvá zemřelé ze země do cloudu. Kdy to přijde do Evropy?
Peking přenáší hřbitovy i celou oblast pohřebnictví do digitálního věku. Čínské hlavní město čelí rychlému stárnutí populace a nedostatku půdy, a proto pilotně zavádí vertikální pohřebiště s elektronickými obrazovkami místo náhrobků.
Digitální věk mění po staletí trvající tradice pohřbívání, píše agentura Bloomberg. V Pekingu vyrůstají první „digitální“ kolumbária. Náhrobní destičku střídá elektronická obrazovka, která promítá fotografie i videa zesnulého. Jde o možnost, která na rozdíl od klasických hrobů šetří půdu, je cenově dostupnější a zapadá do rostoucího trendu čínských rodin, které chtějí pro své blízké osobnější pohřby.
Peking chce do roku 2035 snížit celkovou plochu zabíranou veřejnými hřbitovy na přibližně 70 procent současné rozlohy. Ve většině oblastí Číny je pohřbívání těl zakázáno, aby se zachovala půda. Většina lidí, kteří v Číně zemřou, je tak zpopelněna, ale jejich pozůstalí na znamení úcty k zesnulému stále kupují pozemek, aby popel pohřbili pod zem. Země proto začala prosazovat jiné formy pohřbívání, ať už jde o pohřby s rozptylem či digitální hřbitovy.
Je to levnější
Cenová dostupnost je jedním z nejatraktivnějších aspektů digitálního hřbitova. Průměrný digitální pohřeb stojí na pekingském hřbitově Taiziyu přibližně 56 tisíc jüanů (v přepočtu 169 tisíc korun), což je třetina nákladů na tradiční venkovní pohřební místo ve stejné oblasti. A zájem je. Od začátku roku bylo v Pekingu prodáno více než 500 digitálních parcel z přibližně 7 000 dostupných, uvádí pekingská společnost Jiuli Digital, která spolupracuje s městem a jeho hřbitovy na přesunu pohřebnictví na internet.
Peking není prvním městem v Číně, které podporuje digitální pohřby. V srpnu 2022 už jeden takový otevřela Šanghaj ve spolupráci se společností Fu Shou Yuan International Group. Cíl této společnosti je ale mnohem ambicióznější. Chce vytvořit jakési „nebe na cloudu“, které umožní klientům si vytvářet virtuální ostrovy s obrázky osob, jejich digitálními aktivy, zvukovými soubory a dalšími záznamy. A díky replikaci hlasu zesnulého a jeho podoby pak mohou dál komunikovat s „digitálním dvojčetem“ zesnulého a tak sdílet a předávat si rodinné a životní příběhy po generace.
Čínská centrální banka nečekaně snížila úrokovou sazbu u střednědobých a krátkodobých úvěrů. Úroky u střednědobých úvěrů přitom snížila už podruhé za tři měsíce. Rozhodnutí přišlo současně se statistikou, která proti očekávání ukázala horší vývoj. Čína uvolňuje měnovou politiku s cílem podpořit oživení ekonomiky. Oznámený krok podle analytiků otevírá možnost, že centrální banka by mohla příští týden snížit klíčovou primární úvěrovou sazbu (LPR), uvedla agentura Reuters.Čína pod tlakem deflace snížila některé úroky z úvěrů
Money
Společnost Inven Capital ze skupiny ČEZ investovala do izraelské společnosti WINT zaměřené na úspory vody. Start-up se zabývá využitím umělé inteligence, která kontroluje plýtvání s vodou. V posledním kole, které Inven Capital vedl společně s dalším investorem Insight Partner, získal start-up od investorů celkem 35 milionů dolarů (asi 772,8 milionu korun). Kolik přesně Inven Capital zainvestovala, firma neuvedla. ČEZ přes svůj fond podpořil izraelský startup, který řeší plýtvání s vodou
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.