Picassův obraz Žena s hodinkami se vydražil za 3,2 miliardy, jde o letošní rekord
Jedno z mistrovských děl Pabla Picassa, obraz Žena s hodinkami (Femme à la montre) se na aukci v New Yorku vydražil za 139,3 milionu dolarů, tedy asi 3,2 miliardy korun. Tato suma představuje nejvyšší částku dosaženou v letošních aukcích uměleckých děl na celém světě a druhou nejvyšší částku, za kterou se kdy prodalo dílo tohoto španělského malíře, který zemřel před půl stoletím.
Obraz namalovaný v roce 1932 zachycuje jednu z malířových milenek, múz a modelek, Francouzku Marie-Thérèse Walterovou. Vyvolávací cena podle aukční síně Sotheby's činila 120 milionů dolarů.
Obraz patřil bohaté Newyorčance Emily Fisherové Landauové, která letos zemřela ve věku 102 let. Její sbírka děl Jaspera Johnse, Willema de Kooninga, Marka Rothka a Andyho Warhola se draží během dvou speciálních večerů, ve středu a dnes, v aukční síni Sotheby's v New Yorku, napsala agentura AFP.
Obraz slavného francouzského malíře Clauda Moneta z jeho série nazvané „Lekníny“, v rámci které umělec vytvořil přibližně 250 olejomaleb, by se mohl v listopadu v rámci aukce prodat za 65 milionů dolarů, tedy zhruba 1,5 miliardy korun. Unikátní obraz od Moneta by se v aukci mohl prodat za 65 milionů dolarů
Enjoy
Picassův obraz dosud visel v obývacím pokoji Fisherové Landauové na Manhattanu, uvedla Sotheby's. Koupila ho v newyorské galerii Pace Gallery v roce 1968. Anonymní kupec nyní v dražbě porazil další dva zájemce, poznamenala agentura Reuters.
Aukční síň, vlastněná francouzsko-izraelským miliardářem Patrickem Drahim, počítá, že se celá sbírka newyorské sběratelky prodá za více než 400 milionů dolarů (9,2 miliardy korun).
Dílo vzniklo v „zázračném roce“
Podle Juliana Dawese, vedoucího prodeje impresionistů a moderního umění v síni Sotheby's, je obraz španělského umělce „mistrovským dílem ve všech dimenzích“. Vznikl v roce 1932, považovaném za Picassův „annus mirabilis“, zázračný rok, kdy se mu dařilo ve všem, na co sáhl.
Britská aukční síň Iconic Auctioneers v listopadu zájemcům nabídne automobil Range Rover s královskou minulostí. Zkušený sběratel se totiž dovtípil, že by auto mohlo patřit zesnulé britské panovnici Alžbětě II. a jeho instinkt se potvrdil, když objevil záběry z roku 2005 z jezdecké přehlídky ve Windsoru, na nichž je královna za volantem vozidla. Napsal o tom list The Telegraph.FOTOGALERIE: Range Rover po královně Alžbětě II. jde do aukce
Enjoy
Marie-Thérèse Walterová byla Picassovou „zlatou múzou“, se kterou se setkal v roce 1927 v Paříži, kdy byl ženatý s rusko-ukrajinskou baletkou Olgou Chochlovovou (na Západě psanou Khokhlova) a Walterové bylo 17 let.
Walterovou namaloval Picasso i na plátno Spící žena v roce 1934. Tento obraz dnes nabídne rival Sotheby's, aukční síň Christie's, která doufá, že jej vydraží za 25 až 35 milionů dolarů. Již v roce 2021 prodala Christie's jiné plátno s Marie-Thérèse Walterovou za 103 milionů dolarů. Dalšího Picassa z roku 1932 vydražila Christie's v roce 2010 za 106 milionů dolarů.
Čeští egyptologové objevili letos na jaře na pohřebišti v Abúsíru bohatě zdobenou šachtovou hrobku dosud neznámého hodnostáře Džehutiemhata, který působil jako královský písař. FOTOGALERIE: Objev českých egyptologů. V Abúsíru našli hrobku královského písaře
Enjoy
Po středeční aukci se přinejmenším šest Picassových děl prodalo za více než 100 milionů dolarů. Nejdražším malířovým dílem se staly Alžírské ženy, za které kupec zaplatil skoro 180 milionů dolarů. Tento olej na plátně namalovaný v roce 1955 je vůbec nejdráž v aukci prodaným dílem moderního umění. V době prodeje, 11. května 2015, dokonce získal absolutní rekord, který však v roce 2017 překonal sumou 450 milionů dolarů (10,4 miliardy korun) obraz Salvator Mundi připisovaný Leonardu da Vincimu.
V mezinárodním kontextu válek na Ukrajině a na Blízkém východě a inflace vykazuje trh s uměním vynikající kondici a očekává se, že během podzimní sezony v New Yorku utrží velké aukční domy Sotheby's a Christie's miliardy dolarů, dodala AFP.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.