Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Plastika nosu je pro íránské ženy výtahem do lepší společnosti

Plastika nosu je pro íránské ženy výtahem do lepší společnosti
iStock
 ČTK

Jak se přiblížit ideálu krásy? Odpovědí pro mnoho že je rhinoplastika. Pro ženy v Íránu může být taková plastika nosu i jízdenkou do lepší společnosti, píše agentura AFP.

Všechny ženy z rodiny íránské modelky Azáde podstoupily plastickou operaci nosu, aby se přizpůsobily západním standardům krásy v zemi, kde je ženské tělo pod přísnou kontrolou. Od islámské revoluce v roce 1979 se Íránky musejí oblékat konzervativně, nosit volné oblečení a zahalovat si hlavu závojem. Při takových omezeních je obličej velmi důležitý, zůstává totiž jedinou viditelnou částí těla, což nečekaně přispělo k rozmachu plastických operací nosu v Íránu. Napsala o tom agentura AFP.

Mnoho lidí v Íránu operaci nosu považuje za cestu k větší kráse. Pro devětadvacetiletou Azáde z Teheránu bylo podstoupení plastické operace výhodnou investicí. Chtěla se zbavit takzvaného perského nosu, který se vyznačuje hrbolem, a získat nos štíhlejší a špičatější.

„Po operaci jsem se nejen mohla stát modelkou a získat lepší společenské postavení, ale také vydělávám třikrát tolik a moji klienti si mě více váží,“ řekla Azáde AFP.

Případ Azáde zdaleka není ojedinělý. Podle americké Mezinárodní společnosti pro estetickou a plastickou chirurgii (ISAPS) bylo v Íránu v roce 2023 provedeno více než 264 tisíc kosmetických operací. Nejčastěji se jednalo o plastiku nosu neboli rhinoplastiku.

V Teheránu a v dalších městech po celé zemi reklamní poutače v jasných barvách propagují kosmetické kliniky, které slibují vytvarovaný nos, dokonalou pleť a perfektní bílé zuby.

Nový nos jako symbol společenského statusu

Navzdory mezinárodním sankcím, které byly na Írán uvaleny kvůli jeho jadernému programu, se země kvůli rostoucímu počtu moderních zdravotnických zařízení stala vyhledávanou destinací pro cizince, které láká plastická chirurgie za dostupné ceny. Na ulicích lze často vidět Íránky s obvázanými nosy, což svědčí o místní popularitě rhinoplastiky.

„Je to kulturní trend,“ říká Hamídrezá Hosnání, plastický chirurg, který ve své teheránské klinice vybavené nejmodernějšími technologiemi provádí až 20 těchto operací týdně.

Před několika desítkami let byla operace nosu v Íránu především známkou bohatství a vysokého společenského statusu. Operace jsou však dnes zaměřeny na to, aby byl výsledek diskrétnější a vytvářel harmonii s tváří a osobností pacienta.

V Íránu, kde se minimální mzda pohybuje kolem 100 dolarů (2283 korun), stojí základní rhinoplastika do 1000 dolarů (22 831 Kč), což je výrazně méně než v jiných zemích, uvedl Hosnaní.

V Íránu to je nicméně značná částka v době, kdy hyperinflace a hospodářská krize, umocněné dlouholetými mezinárodními sankcemi, dopadají na obyvatele země. „Dokonce jsem si musela půjčit peníze na operaci od svých přátel a rodiny, ale peníze byly dobře investované a rozhodně to stálo za to,“ řekla Azáde.

Rejháne Chošhalíová, 28letá asistentka na klinice, plastickou operaci nosu podstoupila před čtyřmi lety a lituje, že to neudělala dříve. „Můj nos opravdu nebyl krásný a chtěla jsem vypadat lépe,“ řekla .

Íránské úřady opakovaně varují před rostoucím počtem nepovolených klinik, které provádějí estetické zákroky. Podle íránského ministerstva zdravotnictví bylo v únoru v teheránské nemocnici Ápádána zatčeno několik lékařů bez licence a byla tam uzavřena řada operačních sálů.

V listopadu 2023 v jednom dni zemřely tři ženy při kosmetických operacích v různých zařízeních v hlavním městě, uvedla místní média.

Ava Golíová plastiku nosu zatím nepodstoupila, ale i přes mírné obavy se rozhlíží po klinikách. „Viděla jsem lidi s novými nosy, kteří po operaci nevypadali dobře,“ řekla třiadvacetiletá studentka s tím, že ji to občas dokáže vyděsit.

Biohacking: Vitamín D čistí mozek, snižuje riziko demence

Nová rozsáhlá studie odhaluje, že ti, kdo pravidelně užívají vitamín D, mají výrazně nižší pravděpodobnost, že u nich propukne demence.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Ondřej Měšťák, plastický chirurg
video

VIP Eva Talks: Na liposukce a operace víček chodí i muži, říká plastický chirurg Ondřej Měšťák

Přečíst článek
Doporučujeme