Pobyt u Balatonu už je pro běžné Maďary nedostupný luxus. Řecko i Itálie jsou levnější
Omezení cestování, nedostatek pohonných hmot a propad maďarského forintu přinesl jezeru Balaton za pandemie nemoci covid-19 zvýšenou popularitu, což tam ale vedlo k obrovskému nárůstu cen. Stále lukrativnější byznys u Balatonu znamenal výstavbu nových hotelů, pláží a jachtařských klubů. Posun směrem k bohatším návštěvníkům a divoká maďarská inflace nyní způsobily, že se plážové občerstvení, nemluvě o ubytování, stává u Balatonu pro průměrného Maďara luxusem, píše Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Mnozí místní obyvatelé si už podle něj nemohou dovolit tam bydlet.
Ceny v okolí jezera vzrostly až o 15 procent. Plážová jídla - jako jsou langoše, na některých místech podražila téměř dvojnásobě. Míra inflace se v Maďarsku od pandemie pohybuje ve dvouciferných číslech, v lednu dosáhla maxima 26 procent a nyní je kolem 20 procent, přibližuje RFE/RL.
Někteří Maďaři si podle něj nemohou dovolit ani návštěvu balatonských pláží. Většina z nich je oplocena, přičemž vstupné se pohybuje od několika stovek až po 10 tisíc forintů (po zhruba 620 korun). Občerstvení se prodává s obrovskými přirážkami. Pro obyvatele s čistým příjmem 240 tisíc forintů (necelých 15 tisíc korun), což je podle údajů z roku 2020 průměr v oblasti, jsou tyto soukromé pláže z velké části nedostupné, upozorňuje rádio.
Balaton už tolik netáhne. Lidi odrazuje drahota
Koupit dům u Balatonu si nyní mohou dovolit pouze bohatí lidé. Ceny nemovitostí ve třináctitisícovém městě Balatonfüredu dohnaly nejoblíbenější turistickou destinaci v zemi - hlavní město Budapešť, říká realitní makléřka Fatime Major Békefiová. „Hodně lidí se odstěhovalo,“ tvrdí Major Békefiová. „Nejen kvůli cenám, ale i kvůli davům (turistů), kteří do Balatonfüredu přijíždějí,“ dodala. A zatímco počet místních obyvatel ve městě od roku 2016 klesá, mnoho bohatých Maďarů si tam pořídilo druhé nebo třetí bydlení.
Vzhledem k nadsazeným cenám nemovitostí a vysokým sazbám hypoték mají mladí obyvatelé města problémy s koupí nemovitosti a většina z nich si musí bydlení pronajímat. Ani to však není snadné, protože nahoru jdou i nájmy a míst k pronájmu není mnoho, říká Major Békefiová. Mnoho z pronajímatelů cílí na turisty a nájmy se mohou pohybovat až kolem 400 tisíc forintů (kolem 25 tisíc korun) za měsíc, uvádí rádio.
Na razantní zdražování na jadranské riviéře si stěžují i chorvatská média. Kvůli přemrštěným cenám v některých letoviscích dochází k rušení rezervací ze strany samotných Chorvatů, kteří dávají přednost levnějším destinacím, než je jejich vlastní země, například Egyptu.Už i Chorvaté utíkají z jadranského pobřeží do zahraničí. I pro ně je doma draho
Money
Levněji vyjde Řecko i Itálie
Nárůst cen však podle něj odrazuje také zahraniční turisty nebo kupce nemovitostí. „Dříve sem cizinci jezdili, protože si mysleli, že je tu levno. Ale to už není,“ říká Major Békefiová. Objevují se náznaky, že vysoké ceny začínají turisty odrazovat. Podle maďarských médií se letos v létě turistický ruch v okolí jezera snížil o 40 procent. Pro zahraniční i maďarské turisty je letos řada destinací v Bulharsku, Řecku nebo Itálii levnějších než Balaton, kde se ceny pokojů pohybují v průměru kolem 75 dolarů za noc (přes 1600 korun), píše RFE/RL.
To také připomíná, že v posledních desetiletích komunistické éry v zemi byla dovolená u Balatonu známkou společenského postavení, a domnívá se, že tato výlučnost platí i dnes. Statek v jedné z tamních obcí vlastní zeť premiéra Viktora Orbána a rodina šéfa vlády není sama. Mnoho politiků z vládnoucí strany Fidesz a jejich rodin vlastní nemovitosti u jezera: bývalá ministryně spravedlnosti Judit Vargová tam má tři nemovitosti, stejně jako ministr zahraničí Peter Szijjárto, uvádí RFE/RL. Podle zpráv maďarských médií se lidé blízcí Fideszu podílejí na desítkách nových stavebních projektů v okolí jezera, včetně hotelů, jachetních klubů a pláží.
Jako ukázka změn mezitím může sloužit promenáda v obci Balatonfüred, která byla dříve plná tradičních hospůdek a rodinných restaurací. Nyní nabízí prosklenou organickou vinárnu, několik nočních klubů a kavárnu s vybraným pečivem a sendviči. I když tyto exkluzivnější podniky měly v Balatonfüredu vždy své klienty, stále více vytlačují ty skromnější, uvádí rádio.
Meziroční míra inflace v Maďarsku se v květnu snížila na 21,5 procenta z dubnových 24 procent. Oznámil to maďarský statistický úřad. Inflace se tak snížila už čtvrtý měsíc za sebou. V lednu se vyšplhala až na 25,7 procenta, což byla nejvyšší úroveň od roku 1996. Maďarsko se v poslední době potýká s nejvyšší inflací v Evropské unii.I Maďaři se dočkali nižší inflace. Ale stále jsou první v Evropě, dokonce i před Ukrajinou
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.