Podívejte se na nejrychlejší vlak v Evropě. Jezdit bude mezi Londýnem a Birminghamem

Cesta z Londýna do Birminghamu se do konce tohoto desetiletí významně zkrátí, téměř na polovinu času. Na právě vznikající trati HS2 totiž bude jezdit nejrychlejší vlak v Evropě, který dosahuje rychlosti 360 kilometrů v hodině. Británie si u společnosti Hitachi objednala 54 souprav.
Japonská společnost Hitachi a její francouzský partner Alstom v Británii podepsaly kontrakt na dodávku 54 vysokorychlostních vlakových souprav v hodnotě dvou miliard liber (60 miliard korun), uvedl provozovatel nové vysokorychlostní tratě HS2. S výrobou se má začít v roce 2025.
Vlakové soupravy s osmi vagony dlouhé 200 metrů se budou vyrábět ve dvou závodech v Británii. Podle agentury Bloomberg díky tomu vzniknou tisíce nových pracovních míst.
Funkcionalistická teplárna od architekta Dušana Jurkoviče je jednou z mála dochovaných industriálních památek v Bratislavě. Po tříleté rekonstrukci pod taktovkou Studia Perspektiv se průmyslový objekt proměnil na moderní coworkingové centrum.
Funkcionalistická teplárna dostala nový kabát. Místo skladu paliva jsou zasedačky
Enjoy
„Velice nás těší, že můžeme díky partnerství s Alstomem v Británii představit novou generaci vysokorychlostních vlaků. Tento vlak bude nejrychlejší v Evropě,” uvedl v tiskové zprávě šéf železniční divize Hitachi Andrew Barr.
Nové vlaky mají být nejdříve nasazeny na vznikající trati HS2 mezi Londýnem a Birminghamem, později budou jezdit i na tratích do Glasgow, Liverpoolu a Manchesteru. Čeká se, že první vlaky by mohly vyjet mezi lety 2029 a 2033. Podle serveru Independent by se pak dojezdové časy mezi velkými městy mohly zkrátit až o polovinu.
Nářky řidičů, že doprava v jejich městě je určitě nejhorší na světě, jsou v jednom případě pravdivé. Tím městem je podle analýzy o dopravní vytíženosti měst, který sestavila společnost Inrix, Londýn. Britská metropole obsadila první místo jak v žebříčku celkového hodnocení dopravy, tak v délce průměrné doby, kterou řidiči letos strávili v zácpách. Praha se v prvém případě umístila na 82. místě, ve druhém pak na 110. příčce. Zatímco podle celkového hodnocení je Praha nejhorší v Česku, v délce času v kolonách ji předstihl Hradec Králové.
Nejhorší doprava je v Londýně, Praha je 82. z tisíce měst
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.