Podívejte se: V Norsku spadl meteorit, noční obloha na okamžik zářila jak ve dne
Nad jižní částí Norska proletěl v noci na dnešek velký meteorit, který na několik sekund jasně rozzářil noční oblohu.
Záběry ohnivé koule letící tmou se pak objevily v mnoha obměnách na sociálních sítích. Části vesmírného tělesa o odhadované váze několika kilogramů zřejmě skončily v oblasti západně od Osla a odborníci se je budou snažit najít, informovala televizní stanice NRK.
Norská společnost pro pozorování meteoritů uvedla, že vesmírné těleso nespíš dopadlo na zem v zalesněné oblasti zvané Finnemarka asi 60 kilometrů západně od metropole. Padalo rychlostí asi 15 až 20 kilometrů za sekundu a kromě světelného efektu jeho pád doprovázel i silný zvuk. Jeho let asi hodinu po půlnoci zaznamenalo množství kamer.
Velikost meteoritu zatím není jasná, ale ze záběrů lze podle expertů odvodit, že šlo o větší těleso, možná o váze až několika desítek kilogramů. S největší pravděpodobností pocházelo z pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem.
Díky dálnici D8 jste tam za chvíli. Návštěva muzea a fabriky míšeňského porcelánu je skvělý tip na výlet. A možná i dobrou investiční příležitostí.
Desítky tisíc eur za talíř? Investice do Míšně mohou pomoci s inflací
Enjoy
Zatím nejsou informace o tom, že by pád meteoritu způsobil nějaké škody nebo paniku, jako se to stalo v roce 2013, kdy explodoval velký meteorit nad ruským městem Čeljabinsk na Urale. Zranění tehdy utrpělo na 1500 lidí a poničeny byly tisíce budov. Čeljabinský meteorit, který vážil při vstupu do atmosféry nad jižním Uralem na 12 tisíc tun a průměr měl 20 metrů, byl největším zaznamenaným objektem, který zasáhl Zemi od tunguzského meteoritu v červnu 1908.
Architekti z brněnského studia Kuba & Pilař navrhli dům do svažitého a úzkého pozemku u Dyje. Teď bojuje o Českou cenu za architekturu.
Zelená střecha a výhled na hrad. Dům ve Znojmě boduje v prestižní soutěži
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.