Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Pražskou filharmonii navrhnou architektonická esa. Jsou mezi nimi i Češi

Museumpark v centru Rotterdamu od ateliéru MVRD.
MVRD
Petra Nehasilová

Hlavní město zveřejnilo jména 15 architektonických týmů, které zpracují návrh budoucí podoby Vltavské filharmonie. V užším výběru se objevila i česká jména.

Do mezinárodní architektonické soutěže již bylo k účasti vyzváno pět renomovaných architektonických ateliérů. Celkem se tedy soutěže zúčastní 20 architektonických týmů z 11 zemí světa. Na skicovném a cenách se mezi účastníky soutěže rozdělí 18 milionů korun.

Kromě známých zahraničních atelilérů jako je MVRDV, Foster + Partners, Snøhetta nebo Ateliers Jean Nouvel se do užšího výběru dostali i čeští architekti – Šépka Architekti ve spolupráci se španělským ateliérem Francisco Mangado. Arquitecto, finští ALA Architects s s českým studiem Opočenský Valouch architekti, o kterém bylo v posledních letech slyšet především v souvislosti s oceňovanou obnovou a doplněním areálu společnosti Lasvit v Novém Boru nebo brněnská architektonická kancelář Chybík+Krištof s holandským studiem Mecanoo.

Na práce ateliérů, které postoupily do užšího kola, se můžete podívat v následující galerii.

 „Jsme velmi příjemně překvapeni. Jde o velmi prestižní projekt, který se doufám stane tím nejhezčím místem v nově vznikající čtvrti Bubny-Zátory,“ říká Ondřej Chybík s tím, že se s architekty ze studia Mecanoo se poznali během architektonické soutěže na školu nedaleko Moskvy, kde týmy soutěžili proti sobě.

Ve dvacítce ateliéru je i ateliér architekta Petr Hájka. Mezi jeho nejznámější stavby patří Horní náměstí v Olomouci, Arcidiecézní muzeum Olomouc, multifunkční sál Jízdárna, úprava zámeckého návrší a multifunkční sál v Litomyšli, vzdělávací centrum Krkonošského národního parku, rekonstrukce vodárenské věže na Letné nebo rozšíření Centra současného umění DOX+. 

„Je důležité zdůraznit, že samotná soutěž je jen část přípravy projektu. Vedle soutěže projekt dál pokračuje dalšími pracemi, máme za sebou například průzkum vibrací na parcele či participaci s veřejností. A jakmile bude ustanovena nová vláda, jsme připraveni jednat se zástupci státu o jeho zapojení do projektu,“ uvedl náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Budova s odhadovanými náklady na její výstavbu ve výši asi šest miliard korun, bude disponovat několika sály, zázemí zde naleznou oba významné pražské orchestry – Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK a Česká filharmonie, dále hudební oddělení Městské knihovny.

Stavba století

Budova Vltavské filharmonie se stane zásadním impulsem rozvoje brownfieldu Bubny-Zátory.

„Výstavba Vltavské filharmonie je projektem století a je radost vidět, že má výraznou podporu nejen napříč politickým spektrem, ale jak vyplývá ze sociologického šetření a našich participačních aktivit, tak se těší také podpoře u široké veřejnosti – jak u Pražanů, tak u pravidelných návštěvníků kulturních akcí,“ dodal ředitel IPR Praha Ondřej Boháč.

Ondřej Chybík, architekt

Mrakodrap může do Ostravy přinést novou energii, říká architekt Chybík

Architektonický ateliér Chybik+Kristof se podepsal pod spoustu projektů od rezidenčních staveb po veřejné nebo experimentální jako je food market Manifesto v Praze. Za svoji práci byli architekti z Brna také mnohokrát oceněni, naposledy zaujali porotu prestižní MIPIM Awards projektem Vinařství Lahofer. „Vytváří se povědomí nejenom o nás, ale i o české architektuře, ale vlastně i o tom, že se na Moravě vyrábí víno. To považuji za hodně důležité,” říká v rozhovoru pro newstream.cz jeden ze zakladatelů studia Ondřej Chybík.

Přečíst článek

Finální architektonický návrh na podobu Vltavské filharmonie bude vybrán v dubnu 2022. Samotná stavba by měla začít v roce 2027 a dokončena by mohla být v roce 2031.

Odborná porota je složena z 11 členů. Kromě předsedy poroty Michala Sedláčka jsou jejími řádnými členy například Andreas Cukrowicz, autor vítězného návrhu koncertního sálu v Mnichově, nebo Tina Saaby, někdejší městská architektka Kodaně. Z českých zástupců je to architekt Josef Pleskot, architekt a zároveň vedoucí projektového týmu Vltavské filharmonie Martin Krupauer, stávající ministr kultury Lubomír Zaorálek, primátor Prahy Zdeněk Hřib či starosta městské části Praha 7 Jan Čižinský.

Vítězné náměstí Praha 6

Na Vítězném náměstí v Praze zmizí proluka. Univerzita prodala pozemky miliardářům

V západní části Vítězného náměstí v Praze 6 mezi ulicemi Evropská a Jugoslávských partyzánů zmizí nezastavěná plocha. Pozemky od Vysoké školy chemicko – technologické (VŠCHT) koupilo za částku těsně převyšující jednu miliardu korun konsorcium developerů. Penta Real Estate, Kaprain Group a Sekyra Group tam postaví kanceláře, obchody i byty.

Přečíst článek

Hasičská zbrojnice a zázemí technických služeb v Líbeznicích.

Nejlepší novostavby podle historiků: Sídlo Lasvitu a hasičská zbrojnice v Líbeznici

Nenarušuje, ale dotváří. Přesně takové jsou podle historiků architektury realizace sídla společnosti Lasvit a hasičské zbrojnice v Líbeznici.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Projekt Boka na Pankráci

Chtěli jsme vylepšit okolí, říkají architekti, kteří navrhli novou kancelářskou budovu na Pankráci

Přečíst článek

Jak rekonstruovat staré městské domy? Zašedlý činžák V Nuslích přiblížili těm výstavním na Vinohradech

Přečíst článek
V Záběhlicích vzniká nová vilová čtvrť.

I Pražané budou mít svůj „Tugendhat“. Na kolik vyjde luxusní vila s kinem nebo wellness v suterénu?

Přečíst článek
Doporučujeme