Středověký Jinonický dvůr obnoví pivovar a změní se v byty. A každý bude originál
První zmínky o Jinonickém dvoru pochází ze středověku. Výjimečný historický areál, jenž se stal kulturní památkou, ale také zažil smutné časy. V dobách socialismu sloužil jako zázemí pro zemědělce. Nyní ale prochází rekonstrukcí a už do konce roku zde v bytech s historickými detaily budou bydlet první nájemníci, říká developerská společnost V Invest, která areál vlastní.
V Jinonickém zámečku zůstane zachováno maximum původních dispozic a prvků jako třeba dřevěná schodiště nebo historické dveře. Veškeré stavební úpravy probíhají v koordinaci s památkáři.
„Každý byt je zde navržený zvlášť tak, aby se přizpůsobil vnitřní struktuře zámečku – a každý tedy bude originální,“ přibližuje Michal Bukovský, vedoucí projektu ze společnosti Emexkon, která je hlavním dodavatelem stavby.
Developer zachová původní středověké dispozice
Překvapení na stavebníky ale nečekalo jenom pod zemí. „Při rekonstrukci takto rozsáhlého historického objektu vás při odkrývání skrytých konstrukcí pokaždé něco překvapí. Ať se jedná o nově nalezené sklepy, fragmenty historických prvků nebo skutečný stav historických dřevěných a zděných konstrukcí,“ dodává Bukovský.
„Klíčem k úspěšnému dokončení projektu a zároveň i nejnáročnější částí projektu je neustálé přizpůsobování postupu prací a technických řešení nově objeveným skutečnostem,“ míní. V zámečku tak zůstane ve velkém zachována i původní dispozice.
Cena nemovitostí v Česku nepoklesne, i když by se to kvůli aktuálnímu stavu - nižší poptávce - dalo očekávat. Není z čeho brát. „Nové byty se staví méně, než by bylo třeba. Hlavně je ale slabý trh se staršími byty, který by měl tvořit základ trhu,“ říká v rozhovoru Jiří Pácal, ředitel realitní společnosti Central Europe Holding.Trh se staršími byty v Česku zamrzl. Kdo nemusí, ten neprodává, říká expert
Leaders
Během druhé fáze záchranných archeologických prací, které započaly v roce 2019, archeologové odkryli doklady panského sídla z období středověku. „Starší část nalezeného panského sídla spadá do období počátku 14. století, mladší část je potom spojena s obdobím kolem roku 1350, “ říká Tomasz Cymbalak, vedoucí archeologického výzkumu. Archeologové odkryli přibližně čtvrtinu tvrze, zbytek se nachází pod hospodářskými budovami z období baroka.
Developerská společnost V Invest, která zámeček vlastní, se s památkáři dohodla na jejím zachování pro další generace. Kvůli vzácnému objevu proto bylo upraveno řešení garáží, které se v místě měly nacházet.
Slovanská epopej Alfonse Muchy se opět vrátí do Prahy. Od roku 2026 najde výjimečný výtvarný cyklus svoje místo v Savarinu.Jak bude vypadat barokní palác Savarin? Stane se domovem Muchovi epopeje
Enjoy
Developerská společnost V Invest vlastní Jinonický zámeček již od 90. let a měla zde kanceláře. Objekt se společnost rozhodla v rámci svého projektu Jinonický dvůr renovovat a zachránit ho tak před dalším chátráním.
V rámci druhé etapy projektu Jinonický dvůr počítá developer kromě záchrany zámečku, v jehož prostorách vznikne 46 jedinečných bytů a 10 komerčních prostor, také s obnovou pivovaru, který zanikl koncem 19. století. Dále zde V Invest zřídí restauraci a upraví prostor náměstíčka před budovou.
Kvalitní rekonstrukce panelového domu, využití zrušeného dopravního tahu ve městě, alternativní přístup k využití brownfieldu a další – to byla témata letošních diplomek. Jako nejlepší ocenila odborná porota projekt Evy Truncové na proměnu brněnské továrny Kras na bydlení.Jak by proměnili panelák či brownfield začínající čeští architekti? Podívejte se
Enjoy
Nejprve chtěli původní stavení ve vinařské uličce v Borovanech zachránit. Kvůli katastrofálnímu stavu objektu nakonec architekti ze studia Senaa od tohoto záměru upustili a navrhli na svažitý pozemek nový dům.Původní chalupu zachránit nešlo, na jejím místě stojí nová. Na střeše má saunu a bazén
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.