Řeckým ostrovům hrozí kolaps. Chybí voda a nezvládají turistickou invazi

Od pandemie v letech 2020 až 2022 se cestovní ruch v celé Evropě znovu zrychluje. V přímořských letoviscích se tak zhoršily problémy se zásobováním, ulice jsou ucpané turisty i automobily a vznikají i další problémy. Některá oblíbená turistická místa se proto pokoušejí zmírnit tlak turistů poplatky, návštěvnickými stropy a dokonce dočasnými zákazy. Známky úspěchu jsou zatím nejasné, protože rekordní léto teprve začíná.
Nálada obyvatel nejvyhlášenějších turistických center Evropy je velmi špatná. Děsí je nezvladatelné davy turistů. Benátky zavedly vstupné a zakázaly vstup početným skupinám. Ve španělských destinacích Mallorca a Kanárské ostrovy protestují místní obyvatelé za návrat svého životního prostoru, který jim stále víc zabírají prázdninoví návštěvníci. Podobná situace vládne i v Barceloně, kde se obyvatelé rovněž rozčilují na záplavu turistů, která je omezuje.
FOTOGALERIE: Prohlédněte si nejkrásnější pláže
Ještě dál zašel například italský ostrov Capri. Ten koncem června úplně zakázal vstup turistům kvůli vážnému nedostatku vody a strachu ze zhroucení místní infrastruktury. Opatření bylo sice krátkodobé, ale dle starosty se může kdykoli opakovat.
„Problém se neomezuje pouze na několik ostrovů a rozhodně se netýká pouze Itálie a Řecka,“ řekl pro agenturu Bloomberg Ioannis Spilanis, odborný asistent z University of the Egean. „Problém je více než zřejmý minimálně od roku 2018. Pak přišla pandemie, my jsme na to zapomněli a tlačili na návrat cestování a turistiky, abychom napravili škody v cestovním ruchu," říká k vážné situaci.
Cestovní ruch je pro řeckou ekonomiku stěžejní, znovu láme rekordy doby před pandemií a podle World Travel představoval v roce 2023 téměř jednu pětinu ekonomické produkce země.
Řecko loni přilákalo 32,7 milionu turistů, tedy o 18 procent více než rok předtím. Dle Bank of Greece bylo z hlediska cestovního ruchu velmi úspěšné i letošní první čtvrtletí, kdy do Řecka dorazilo o čtvrtinu víc návštěvníků než loni.
Tvrdý direkt pro Airbnb v Barceloně. Španělské město opět razantně zasáhlo proti krátkodobým pronájmům a do roku 2028 je chce zcela zakázat.
Barcelona si došlápla na Airbnb. Do roku 2028 zakáže krátkodobé ubytování
Reality
Letoviska v ohrožení
Nárůst cestovního šílenství však vyvolává nevoli místních. Starosta ostrova Serifos Konstantinos Revinthis, například řekl, že od prosince do února nejsou na ostrově otevřené žádné restaurace. „Nic už není pro místní,“ dodal.
Řecké ostrovy Serifos, Folegandros a Sifnos se letos dostaly na seznam nejohroženějších míst Evropy sestavený památkovou skupinou Europa Nostra, která poukázala na „bouřlivou výstavbu“ a degradaci přírodních zdrojů. V červenci zde navíc vypukly lesní požáry.
Zatímco v Evropě se začíná více diskutovat o zkrácení pracovního týdne, Řekové na to jdou jinak. Tamní vláda si od zákona, který platí od června a umožňuje šestidenní pracovní týden, slibuje zvýšení zaměstnanosti a omezení práce na černém trhu. Novinka se ovšem u Řeků nesetkala s pochopením a vyvolala pobouření.
Šest dní v práci má spasit ekonomiku. Řecká novinka vyvolala mezi zaměstnanci pobouření
Zprávy z firem
Starosta Revinthis pro Bloomberg řekl, že turisty letos čeká nemilé překvapení kvůli nedostatku vody a měli by se také připravit na zhoršující se dopravní zácpy, které by mohly způsobit, že zmeškají čas odjezdu trajektu. „Musí třeba vědět, že se nebudou moci osprchovat,“ dodal na vysvětlenou.
K jeho názoru se připojil i starosta další turistické perly, ostrova Santorini. „Pro Santorini bude letošek velmi špatný rok,“ uvedl Nikos Zorzos. Ostrov si dle něj již nemůže dovolit ani jedno lůžko pro ubytování navíc. Magistrát ale není schopen zakázat novou výstavbu, a tak chce, aby zasáhla athénská vláda. Santorini očekává letos v létě 3,4 milionu turistů, přestože místní úřady žádají omezení od roku 2012, řekl Zorzos.
Znepokojení v Evropě
Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis připustil, že oblast čelí problémům s nadměrnou turistikou a v červnu oznámil plány na omezení výletních lodí u nejoblíbenějších ostrovů. „Myslím, že to zredukujeme příští rok,“ řekl Mitsotakis.
Nová pravidla by mohla vést k omezení počtu ostrovních kotvišť nebo zavedení nabídkového řízení na sloty. To je nejnovější návrh na omezení jednodenních výletníků z výletních lodí.
Problémy na ostrovech uznala i Evropská komise a ve zprávě z roku 2018 uvedla, že návštěvníci přinášejí na Santorini miliardu eur ročně, přičemž jejich počet vzrostl až na 107,8 turistů na každých 100 obyvatel. Některé z negativních dopadů „mají trvalé následky na ostrov a jeho komunitu,“ napsali autoři zprávy.
Letní dovolená je obdobím, kdy si každý zaslouží odpočinek a relaxaci podle svých představ. I když je otázkou, co si pod těmi slůvky přesně vybaví.
K moři nebo do hor? Prohlédněte si tipy na letní dovolenou
Enjoy
Jídlo je perfektní motivace pro cestování. Každá kultura má své tradiční pokrmy a nápoje. Koření, suroviny a způsob přípravy - to vše se v místní kuchyni odráží. Vybrali jsme pro vás 4 lokality, kam se vyplatí za jídlem a kulturou vycestovat a objevit nepoznané.
Gastronomické cestování: Kam za dobrým jídlem?
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.