Rekordní Lego. Eiffelova věž vysoká metr a půl míří na pulty

Lego je oblíbené mezi sběrateli. V Česku do něj investuje například miliardář Michal Šnobr. Na Kladně je zároveň jedna u největších továren Lega na světě.
Fanoušci stavebnice lego si budou moci nově z kostek postavit kopii pařížské Eiffelovy věže. Ta je vysoká 1,49 metru a jde o dosud nejvyšší stavbu, kterou je možné sestavit, uvedla americká CNN.
Jak uvedla dánská společnost ve své tiskové zprávě, „závratným výšinám skutečné pařížské budovy stavba z lega odpovídat nebude, nicméně je navržena tak, aby byla autentickou replikou slavné věže“.
Podívejte se na rozhovor se šéfkou českého Lega Adrianou Jahňákovou
Stavebnice má 10 001 dílků a lze z ní na věži postavit i vyhlídkové plošiny, výtahy a rovněž část okolního parku. I když jde o nejvyšší stavbu z lega, nejde o největší stavbu, pokud jde o počet dílků. Tím se může pochlubit stavebnice Lego Art World Map, která se skládá z 11 695 dílků.
Eiffelova věž z lega se začne prodávat 25. listopadu a bude stát 629 99 dolarů (přes 14 700 korun).
Většina sběratelů umění v Česku nakupuje přes online aukce, ale hlavní je pro ně emocionální hodnota obrazu. Po pěti letech a více svého sběratelství nakoupili většinou několik desítek děl, přičemž vede malba a současné umění. A nejde přitom až o tak závratné částky, jak by se mohlo podle výsledků velkých aukcí zdát – za jedno dílo utratí většinou do 50 tisíc korun. Tak by se v kostce daly shrnout výsledky nejnovější studie serveru o umění Artplus.cz a J&T Banky mezi více než osmi stovkami sběratelů a odborníků.
Průzkum: Většina českých sběratelů umění už do své sbírky vložila aspoň půl milionu korun
Enjoy
Pařížská stavba z roku 1889 měří 330 metrů a pojmenovaná byla po svém konstruktérovi Gustavu Eiffelovi. Během výstavby předčila Washingtonův monument a stala se nejvyšší stavbou na světě. Titul držela po čtyři desetiletí, než ji v roce 1929 překonal newyorský mrakodrap Chrysler Building. Když byla věž dokončena, předpokládalo se, že vydrží 20 let, než bude rozebrána. I po 133 letech ale věž stále stojí, a to jen díky pečlivé údržbě.
Sběratelský hit?
Lego patří k mimořádně populárním artiklům mezi sběrateli. Právě sbírání lega se věnuje například miliardář a investor do energetiky a hoteliérství Michal Šnobr.
Dražba sbírky umění spoluzakladatele americké softwarové společnosti Microsoft Paula Allena vynesla po jejím druhém a závěrečném dni přes 1,62 miliardy dolarů (38,7 miliardy korun). Je to dosavadní aukční rekord v případě umělecké kolekce, informovala stanice CNBC.
Dražba sbírky spoluzakladatele Microsoftu vynesla rekordních 1,6 miliardy dolarů. Výtěžek půjde na dobrou věc
Enjoy
Nejvýznamnějším světovým výtvarníkem je podle nového vydání prestižního žebříčku Kunstkompass (Kompas umění) opět německý malíř Gerhard Richter, uvedla agentura DPA.
Gerhard Richter kraluje žebříčku nejvlivnějších výtvarníků světa. Jeho obrazy stojí i přes miliardu
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.