Reportáž: Na Hurghadu zapomeňte. Skutečný Egypt lze ještě najít u pobřeží Středozemního moře
Češi dosud detailně prozkoumávali Egypt hlavně u pobřeží Rudého moře. Nově, je to jen pár týdnů, se přímým letem z Prahy dostanou i do města Marsa Matruh na pobřeží Středozemního moře. Co tam najdou?
Z původně rybářské osady a později i významného centra vojenského velitelství se Marsa Matruh, které leží na severu Egypta u břehu Středozemního moře zhruba uprostřed mezi hranicí s Libyí a městem Alexandrie, od kterých je vzdálené přes 300 kilometrů, postupem času přeměnila na oblíbenou dovolenkovou destinaci.
Dosud si ale tamní klima, které je o něco příjemnější než u Rudého moře díky středozemskému větru, užívali především bohatší Egypťané z Káhiry i Alexandrie. Prvními evropskými turisty se teprve nedávno stali Italové, po nich Poláci a teď už i Češi.
Na reportáž nejenom z Marsa Metruh se můžete podívat do následující galerie.
Lokalita ale neláká jenom na moře a písečné pláže, ale také na historii. Z Marsa Matruh lze pohodlně vyrazit třeba do oázy Siwa, kam rád jezdil i Alexandr Veliký, přístavu Al Alamein, místa, kterým se přehnala druhá světová válka nebo Alexandrie. Všechny tyto lokality jsou z Marsa Matruh ve velmi příjemné dojezdové vzdálenosti.
Co je ale bezesporu největší výhodou místa, kde je turismus teprve v plenkách? Autenticita, na níž už v dalších egyptských letoviscích jen těžko narazíte.
„Do letoviska Marsa Matrouh u Středozemního moře se poprvé v historii dostanete jen za tři hodiny přímo z Prahy. Letadla tam míří jednou týdně a letošní letní novinka bude pokračovat i během příštího léta," uzavírá Kateřina Pavlíková z Čedoku.
Stejně jako další země i Chorvatsko trápí rekordní inflace. Ta vyšplhala už ke 12 procentům. Přestože razantně zdražily potraviny, energie, pohonné hmoty i služby, je dovolená u Jadranu pro Čechy i nadále finančně únosná. Radíme ale nepřepočítávat, a to hlavně v restauraci. I přes razantní nárůst cen ale místní hovoří o rekordní sezóně.
REPORTÁŽ: Cenové „drama“ v Chorvatsku? Malé pivo stojí 48 korun, rodinný oběd i dva tisíce
Enjoy
Architektonické studio Ark Shelter se věnuje modulární architektuře. Navrhuje dřevěné moduly tak, aby se dokázali přizpůsobit různým potřebám. Ve spolupráci s hotelem v Nízkých Tatrách architekti realizovali i výstavbu lesních apartmánů.
Stylová dovolená v Nízkých Tatrách. Z lesního apartmánu je vidět i na sjezdovku
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.