Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

REPORTÁŽ: Lázně jen pro důchodce? Omyl. Na dlouhověkosti začínají pracovat i mladí

Hotel Falkensteiner Spa Resort Mariánské lázně
Se svolením Falkensteiner
Věra Tůmová

Pobyt v lázních si ještě do nedávna většina lidí spojovala hlavně s důchodovým věkem.  A často tedy s obdobím, kdy je tělo už vyčerpané a trpí řadou neduhů. Podle balneologů se ale tento přístup mění. Stále více lidí a mladších začíná jezdit do lázní i kvůli zlepšení a prevenci duševní i fyzické kondice.

Jet do Mariánských Lázní na rozhraní jara a zimy má své zvláštní kouzlo. Je tam nádherný svěží vzduch, protože už není velká zima, ale není ještě ani velké teplo. Díky tomu malebné lázeňské městečko žije ještě chvíli poklidným životem a přípravami na sezónu, než jej znovu zaplaví letní turisté. Při ochutnávání léčivých pramenů či koupi teplé lázeňské oplatky do ruky díky tomu nemusíte čekat fronty ani bojovat o lavičky v parku. A všude už přitom kvete spousta jarních květin a je tam i božský klid. O to lépe se také plánují léčebné procedury a výlety do okolních lesů, protože zatím nikde nejsou davy lázeňských hostů.

Novinky v lázeňství?

Ještě do nedávna jsem se domnívala, že se v lázeňství už nemůže dít nic moc nového. Vždyť prameny a léčení s nimi jsou stále stejné. Ale není to tak úplně pravda. Stále se sice využívají klasické metody léčby vyzkoušené desítkami či stovkami let. S tím, jak se ale prodlužuje věk dožití, objevují se civilizační choroby a postcovidové potíže snaží se i balneologové vymýšlet léčebné koncepty proti těmto neduhům dnešní doby.

A lidé na to prý začínají slyšet, tvrdí šéf hotelu Falkensteiner Spa Resortu Mariánské Lázně Peter Höllrigl. Dříve do lázní podle něj jezdili lidé většinou až po celoživotním pracovním vytížení. Chtěli si odpočinout a zlepšit alespoň o něco chátrání své tělesné schránky. Dnes se ale prý objevuje i stále více lidí, kteří si i díky pandemii uvědomili, že zdraví mají jen jedno. Přehodnocují tak své priority a začínají více pečovat nejen o své zdraví, ale i o celkovou dobrou duševní a fyzickou kondici. A právě na toto cílí i lázeňské novinky, které jsem se rozhodla letos v lázních vyzkoušet.

Jarní termín pro krátký pobyt v Mariánských Lázních jsem zvolila právě kvůli konceptům týkajících se dlouhověkosti a vitality, které vyvinuli specialisté v secesním mariánskolázeňském hotelu Falkensteiner Spa Resort Mariánské Lázně. Jejich Longevity programy mají totiž nasměrovat člověka k dlouhodobému zdraví a celkovému zlepšení fyzické i duševní kondice tak, aby se mimo jiné dožili svého důchodu ve zdraví a mohli aktivně a plnohodnotně žít i v penzi.

Recept na dlouhověkost

První věcí programu bylo vstupní měření uVida Dynostics. Tato metabolická analýza probíhá v klidovém režimu na přístroji uVida vždy před snídaní. Den před tím by proto člověk neměl podnikat namáhavé výkony, aby nedošlo ke zkreslení výsledků. Měření je pak možné doplnit i o zátěžové testování na běžeckém pásu či na rotopedu nebo o spirometrii, která měří funkci plic.

Pro komplexní dechovou analýzu metabolismu mi tedy Spa manager Daniel Fajkus na pár minut připojil diagnostický pás na hrudník a nasadil mi i masku na dýchání, protože přístroj vyhodnocuje vydechovaný vzduch. Už během chvilky po ukončení měření mi pak okomentoval i mé výsledky. Dozvěděla jsem se, jaký mám kalorický výdej a spotřebu i detaily mého metabolismu a úroveň stresu, a to nejen v daný den, ale za několik předchozích týdnů. Dostala jsem rovnou i doporučení na to, co mám jíst, jaké jsou pro mne vhodné lázeňské procedury i jaký mám mít trénink pro nejbližší dny.

Vzápětí se mnou Spa manažer prošel také uVida aplikaci, kterou jsem si stáhla do mobilu, abych si v ní mohla studovat výsledky měření a hlídat si jídelníček i pohybové aktivity. V aplikaci, která komunikuje v angličtině, nyní mám i podrobný nutriční plán na míru pro několik fází a řadu týdnů dopředu. Dokonce jsem v ní našla i recepty na vhodná jídla. Aplikaci ale není nutné stahovat, pokud o to sami nestojíte, protože výsledky můžete dostat od Spa manažera i vytištěné.

Fotogalerie: Mariánské lázně a lázeňské procedury na dlouhověkost

Informací bylo po měření opravdu dost a ještě nalačno. O to více jsem ocenila, když mi specialista hotelu v restauraci vysvětlil, jak si mám podle konceptu Balance Vital a mého doporučeného výživového plánu vybírat jídla ze švédského stolu. Dozvěděla jsem se také, že bych měla před jídlem popíjet i zdejší léčivý pramen Alexandra, který vytéká z trysky v secesní hale v přízemí hotelu.

Tento blahodárný pramen se tu přitom nejen popíjí, ale je i součástí lázeňských procedur, protože prokrvuje a uvolňuje tělo i mysl, a dokonce i snižuje tlak. Tuto minerální relaxační koupel jsem proto měla na wellness programu ještě ten samý den. Několik desítek minut tak při ní ležíte ve vaně v teplé lázni z minerální vody plné bublinek a poté vás zdejší lazebnice zabalí do deky, abyste si odpočinuli vedle na lehátku. Koupel v minerální vodě je totiž tak silná, že se z ní může někomu i zatočit hlava.

Jak na rovnováhu duše i těla

Vedle masáží, koupelí a rašelinových zábalů s koloidním stříbrem jsou součástí zdejšího programu Longevity i méně typické lázeňské aktivity, které ovšem pomáhají i při prevenci syndromu vyhoření a proti zvládání stresu. Pro další část programu jsem si tak vyzkoušela i Lesní terapii „Shinrin-yoku“, původně pocházející z Japonska. Jde o cvičení mindfulness v lese pod vedením hlavní instruktorky Lucie Skala, která se Shinrin-yoku věnuje už přes osm let. A za tu dobu pozoruje, jak se zájem o Lesní terapii každým rokem výrazně zvyšuje.

„Ideální je, když na Lesní terapii chodí lidé v menších skupinkách a jen s těmi, se kterými mají blízký vztah, protože pak je pro ně zážitek mnohem intenzivnější. Ani nehraje roli, zda máte domov daleko či blízko lesa, protože mnozí z nás už zapomenuli, jak les vnímat. A tady si to budou moci vyzkoušet úplně jiným způsobem, než třeba znali doposud,“ říká Lucie a dodává, že podobně terapeutický účinek na duši i tělo mívá pak podle ní i relaxační jóga Singing Bowls s tibetskými mísami a také cvičení v bazénu se slanou vodou zvané Ai Chi, při kterém se provádí obdobné posilovací a relaxační techniky jako při tai chi.

Fitness centrum (ilustrační foto)

Dlouhověkost vyžaduje péči o tělo, mysl, ale i peníze. Obzvlášť ve stárnoucím Česku

Zažité představy a stereotypy o seniorech přestávají platit. Demografie české společnosti se mění a s ní i charakteristika seniorů. Mnohem více jich je, a hlavně bude, ještě v sedmdesátce velmi aktivních a uvažováním mladší než kdejací padesátníci. Díky medicíně a zdravějšímu životnímu stylu i prostředí drží lidem zdraví stále déle.

Přečíst článek

Jaké prášky prodává „nesmrtelný“ miliardář Bryan Johnson

Biohacking: Takhle jí miliardář, který hledá recept na nesmrtelnost

Stravovací přístup Bryana Johnsona, podnikatele-biohackera, jehož cílem je žit věčně, je většinou hodnocen jako extrémní a dlouhodobě neudržitelný. Jak konkrétně to vypadá a jak se normální smrtelníci mohou jeho dietou inspirovat?

Přečíst článek

Bryan Johnson

Biohacking: Jak žít věčně, aneb má Bryan Johnson opravdu recept na dlouhověkost?

Recept jak žít věčně? To si myslí, že má Bryan Johnson, jeden z nejznámějších biohackerů současnosti, zakladatel firmy Braintree. Firmu spolu se službou Venmo prodal v roce 2013 za slušné peníze PayPalu. Tento recept, který nazval Blueprint, zahrnuje řadu strategií, které slibují zpomalit, zastavit či i zvrátit stárnutí. Johnson založil také firmu Kernel, která se soustředí na zdraví mozku a zkoumá nemoci jako Alzheimer, mrtvice, otřes mozku, ale také zkoumá mozkovou aktivitu v různých stavech vědomí.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Hotel Westend

Česko zmrazilo majetek Rusů za vyšší stovky milionů korun. Nově také hotel v Mariánských Lázních

Přečíst článek
Mexická, Holešovice

Recenze: Mexická v Holešovicích – autentika s vůní grilu a vozíkem tequily

Přečíst článek
Barbara Gӧttling vede Mandarin Oriental Prague

Praha jako luxusní destinace? Ještě zdaleka ne, říká šéfka hotelu Mandarin Oriental

Přečíst článek
Doporučujeme