Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

REPORTÁŽ: Cenové „drama“ v Chorvatsku? Malé pivo stojí 48 korun, rodinný oběd i dva tisíce

Ostrov Murter ve střední Dalmácii.
Newstream/Petra Jansová
Petra Nehasilová

Stejně jako další země i Chorvatsko trápí rekordní inflace. Ta vyšplhala už ke 12 procentům. Přestože razantně zdražily potraviny, energie, pohonné hmoty i služby, je dovolená u Jadranu pro Čechy i nadále finančně únosná. Radíme ale nepřepočítávat, a to hlavně v restauraci. I přes razantní nárůst cen ale místní hovoří o rekordní sezóně.

„Je to neúnosné. Olej, který loni stál sedm kun (v přepočtu zhruba 28 korun) teď stojí o 13 kun víc,“ stěžuje si Dragan, který vlastní vilu na ostrově Murter ve střední Dalmácii s tím, že pro cizince sice ceny nemusí být tak vysoké, ale dramaticky dopadnou na místní.

„Zdražilo všechno, od jídla, energií až po benzín (litr benzínu na Murteru vyjde na zhruba 13,5 kuny,v přepočtu asi 44 korun za litr. Nafta stojí o korunu na litr míň - pozn.red.). Průměrné platy ale zůstaly stejné. Nechci vidět, co budou dělat místní v zimě,“ dodává Dragan. Ten stejně jako i další podnikatelé v cestovním ruchu se strachem vyhlíží k novému roku, kdy v Chorvatsku začne platit euro.

Kromě zmiňovaného oleje nevýrazněji rostly ceny mouky (27 procent) nebo mléka (21 procent).

Letos tak běžný týdenní nákup pro čtyřčlennou rodinu, včetně drogerie vyjde v chorvatských supermarketech na zhruba 750 kun (tedy něco kolem 2800 korun). Cena se samozřejmě odvíjí od potřeb dané rodiny. Nákupy na místních tržištích jsou citelně dražší. Cena kila čerstvých ryb začíná na 90 kunách. Kopeček zmrzliny pak vyjde na 12 kun, to je zhruba o pět kun víc než loni.

Nealkoholické nápoje podle zpravodajského serveru tportal.hr oproti loňsku zdražily o téměř 17 procent, například káva vyjde na 12 kun (téměř 48 korun), Coca-Cola pak na 17 kun. Dražší je i pivo, tři deci točeného stojí 15 kun.

Turistů, jichž letos ale podle místních oproti předchozím sezonám výrazně přibylo, se mohou zásadně dotknout především ceny v pohostinství. Ty podle posledních údajů statistického úřadu vzrostly o skoro 15 procent. Rodinný oběd nebo večeře v restauraci tak vyjde na minimálně 300 kun. A to je cena, která platí pro menší obec mimo turistické lokality. V lepších hotelových restauracích se cena večeře může stát i 400 kun. „Na Hvaru, v Dubrovniku nebo Splitu je to násobně víc,“ dodává Dragan. Na letošní sezonu si ale nestěžuje. „Plno máme od června až do října. Asi si všichni uvědomili, jak moc se zde vše zdraží ještě před nástupem eura a chtějí si to užít,“ dodává.

To, že se ceny mohou výrazně lišit dle lokality potvrzuje i server Index.hr. Připlatí si, a to i za ubytovaní, hlavně turisté mířící na zmiňovaný Hvar nebo do Dubrovniku.

Nadprůměrnou obsazenost v Šibeninsko-Krňasnké oblasti potvrzují i další majitelé domů nebo provozovatelé půjčoven lodí. „Už v červnu jsme měli vyděláno tolik jako v posledních letech za celou sezonu,“ tvrdí Pino, majitel agentury pořádající výletní plavby.

Prognóza Chorvatského turistického sdružení (HTZ) z července ale předpovídá, že letošní sezona bude podle počtu turistů a jejich noclehů srovnatelná s rokem 2019. Nicméně pokud půjde o výdělky, může ho i překonat. ​Kromě potravin a pohonných hmot v Chorvatsku totiž výrazně podražily i hotely a služby v pohostinství, a to o 14,6 procenta.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Lukáš Kovanda: Inflace klesá. Ale stále je čtyřikrát vyšší, než je cíl ČNB

Lukáš Kovanda: Inflace klesá. Ale stále je čtyřikrát vyšší, než je cíl ČNB

Přečíst článek
Doporučujeme