OBRAZEM: Seychely jsou rájem na Zemi. Podívejte se na pláže i do palírny rumu

Moře v různých odstínech modré a zelené v závislosti na slunečních paprscích, oranžové a fialové západy slunce a uprostřed hlavního ostrova Mahé kopce, skály a pravá džungle. Seychely jsou hlavně o plážích, rumu a kokosech coco de mer.
V Indickém oceánu - východně od Keni a severně od Madagaskaru - se nachází souostroví se 115 ostrovy. Tak krásné, že si první britští průzkumníci mysleli, že narazili na Rajskou zahradu. Řeč je o Seychelech. Ty údajně poprvé spatřil portugalský průzkumník Vasco da Gama v roce 1502, dříve o nich bylo známo jen málo – pokud vůbec něco. Ostrovy ale zůstávaly neobydlené až do roku 1770, kdy přijeli první osadníci. V současné době - a hlavně v sezóně - přebírají vládu nad ostrovy turisté.
Ti obývají především hlavní ostrov Mahé, ovšem dostat se dá i na další ostrovy. Dostupné jsou však jen malým letadlem či helikoptétou. Tato místa nabízejí ještě divočejší přírodu. My jsme vyzkoušeli hotel Waldorf Astoria na ostrově Platte, který je od hlavního vzdálený asi 120 kilometrů. Na plážích se to hemží kraby, vejce zde kladou dva druhy želv a v moři zakopáváte o rejnoky a zahlédnout se u břehů dají i menší žraloci.
V posledních letech se tu turismus začal intenzivně rozvíjet. Všechny tři hotely, které jsme vyzkoušeli, byly maximálně rok otevřené. A staví se další.
FOTOGALERIE: Jaké to je na Seychelách?
Rum ze třtiny
Místní příroda je na vlastní oči snad ještě hezčí než na fotografiích. Moře v různých odstínech modré a zelené v závislosti na slunečních paprscích, oranžové a fialové západy slunce a uprostřed hlavního ostrova Mahé kopce, skály a pravá džungle.
Před cestou mi všichni zkušení cestovatelé doporučovali pouze dvě věci, které na hlavním ostrově musím vidět. Jedinou palírnu rumu na ostrově Takamaka a botanickou zahradu.
Místní palírna rumu funguje od roku 2002 a v době jejího vzniku se cukrová třtina na ostrovech téměř nevyskytovala. A dodnes se nesmí pěstovat na státem vlastněných pozemcích. K tomuto zákazu vláda přistoupila v 80. letech minulého století, protože místní se příliš oddávali fermentované šťávě z cukrové třtiny, které se tu říká baka. Vláda chtěla zdravější a střízlivější populaci. Soukromých pěstitelů třtiny dnes přibývá, a tak mají v Takamaka rum z čeho pálit. Nápoj ovšem vyrábějí také z melasy, kterou dováží z regionu Indického oceánu.
FOTOGALERIE: Nahlédněte do místní palírny rumu
Unikátní kokosy
V botanické zahradě v hlavním městě Victoria, které místní hrdě nazývají nejmenším hlavním městem na světě, se dají krmit obří želvy. Kromě nich se tu vyskytují i vzácné a obří kokosy coco de mer. Zrají klidně 6 až 8 let a váží až 30 kilogramů. Rostou pouze na Seychelech a jsou národní chloubou. Každý kus je registrován a evidován, aby se zabránilo pytláctví a jejich případnému prodeji na černému trhu. Prázdné skořápky kokosu připomínající srdce či část Věstonické Venuše se prodávají až za 18 tisíc korun včetně dokumentů potřebných pro vývoz ze země.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.