Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Češi jsou větší pohodáři než mnohé další národy. Stres pociťují málo, přesto by rádi ještě zpomalili

Češi jako národ pohodářů? Stresu máme málo, ale rádi bychom ještě zpomalili
iStock
 Zlaťák

Polovina Čechů přiznává, že je na ně současný životní rytmus moc rychlý a v dlouhodobé perspektivě cítí nejistotu. Uvádí to průzkum NN pojišťovny a penzijní společnosti. Přesto jsou však Češi klidnější než některé evropské národy. V průzkumu dvě třetiny z nich uvedly, že ve svém životě nemají problém se stresem, snaží se proti němu bojovat a hledat cesty, jak zabránit vyhoření a mít více klidu.

Reklama

Mezinárodní průzkum NN pojišťovny a penzijní společnosti zahrnul 11 zemí světa s celkem dvanácti tisíci respondenty a ukázal, že Češi jsou na tom se stresem relativně dobře. Celkem 65 procent reprezentativního vzorku dospělé české populace uvedlo, že ve svém životě nepociťuje téměř žádný nebo jen malý stres. Zbylých 35 procent Čechů je stresu vystaveno občas nebo velmi často, což je ve srovnání s ostatními zeměmi pod průměrem.

Průzkum NN pojišťovny a penzijní společnosti (2023, 11 zemí, 12 tisíc respondentů)

Nejlepší obrana je klid

I když Češi vycházejí z mezinárodního průzkumu jako relativní „pohodáři“, 45 procent z nich přiznává, že je pro ně celkově obtížné udržet krok se současným životním tempem. Tři čtvrtiny dotázaných Čechů proto v průzkumu uvedli, že aktivně hledají způsoby, jak stres zmírnit nebo mu úplně předejít.

Nejčastěji lidé zmiňují aktivity k posílení psychické odolnosti, a to například meditaci, jógu nebo tai chi. Jiní sázejí třeba na pravidelná sezení s odborníky zacílené na posílení duševní pohody – v nedávné době se mu věnovalo 8 procent respondentů.

Bakopa drobnolistá

Biohacking: Zázrak z Indie pomůže srdci, mozku a zažene stres

Bakopa, známá také jako brahmi, pochází z Indie a dnes roste v tropických a subtropických částech světa. Existuje řada druhů bakopy, ale jako léčivka se využívá Bacopa monnieri. Brahmi, nazvaná podle hinduistického boha stvořitele Brahmy, se tradičně používá v ájurvédské medicíně jako diuretikum a tonikum pro nervový systém i srdce. Bakopa je ale zejména mocné nootropikum, což je látka zvyšující kognitivní schopnosti mozku a paměť. Používá se také k léčbě široké škály dalších zdravotních problémů, jako jsou bolesti zad, kloubů a problémů v sexuální oblasti u mužů i žen.

Přečíst článek

Reklama

Obavy z potřeby péče

Podle průzkumu jen osm procent Čechů uvádí, že pociťuje úzkost nebo depresi často nebo většinou. Ještě o něco méně z nás, celkem 4,6 procenta, si v poslední době muselo vzít volno z práce z důvodu vyhoření. Pod neustálým tlakem se cítí být 14 procent českých respondentů. V mezinárodním srovnání se v neustálém presu cítí nejčastěji Řekové (26 procent), dále Poláci (23 procent) a Belgičani (22 procent).

Z rizik, která nás mohou potkat, mají Češi největší obavy z toho, aby ve stáří nebyli na obtíž svému okolí. Takové situace se podle loňského průzkumu České asociace pojišťoven obává 73 procent populace.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

arteterapie může pomoci s řadou psychických problémů

Biohacking: Umělecká tvorba může ulevit stresu a vyřešit stará traumata

Přečíst článek

Syndrom vyhoření. Jde o depresivní stav, nebo samostatný fenomén? Vědci se neshodnou

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme