Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Architektura požitku. Sauna je nejenom o zdraví

Plovoucí sauna od architektů H3T
se svolením architektonického studia H3T architekti
Eliška Zemanová
elz

Nejen ve Skandinávii, i v Česku má saunování silnou tradici. Její kořeny sahají již do doby panování Václava IV. – zlaté éry středověkého lázeňství. A stejně je tomu v případě lázeňských domů, které byly na našem území spojovány s kvalitní architekturou. Českou cestu architektonicky zajímavých saun bezpochyby prošlapává i studio H3T.

Architekt Vít Šimek se stavbou saun zabývá od roku 2009, kdy s bývalým kolegou Štěpánem Řehořem postavili svou první, plovoucí saunu. „Saunování máme rádi, bylo to zajímavé téma a v rámci workshopu, co pořádal kamarád Lukáš Kladívko, jsme měli prostor pro první realizaci svépomocí,“ říká.

Jeho oblíbeným projektem jsou Lázně na lodi. Montovaná konstrukce s dobrou modulací bývá sezóně na pražské Výtoni a je velmi oblíbená a navštěvovaná. „Myslím, že by se z ní skoro mohl stát fenomén, nicméně současná situace to brzdí a již druhou sezonu saunu nestavíme,“ dodává s tím, že zájem o stavbu saun ale roste. „Myslím, že to souvisí s tím že společnost bohatne a asi také lidem více záleží na kvalitě jejich života a zdraví,“ dodává.

Sauna jako komunitní prostor

Plovoucí sauna na zatopeném lomu v Lipnici nad Sázavou.

Ze sauny rovnou do zatopeného lomu. I tak může vypadat wellness

Skandinávská tradice se v posledních několika letech rozmáhá i v tuzemsku. Saunu najdete v Národním divadle nebo na Vltavě s výhledem na Pražský hrad. Ateliér Hra teď navrhl jednu plovoucí, vznáší se na hladině zatopeného lomu.

Přečíst článek

Zajímavé sauny vznikají i v zahraničí, tedy tam, kde se daří kvalitní architektuře. Sauna může být důležitou komunitní a sociální platformou, jako je tomu v Sandhornøy na severu Norska nebo v helsinském Loyly Public Sauna Complex. A může přispět i při revitalizaci brownfieldů – jako v případě sauny přezdívané jako „plechová katedrály” od berlínského studia Raumlabor, jež oživila staré doky v Göteborgu. Na ukázky těchto architektonických skvostů se podívejte do fotogalerie v úvodu článku.

Více o trendech v tuzemské i zahraniční architekuře můžete sledovat zde.

Saúdové na Expu fascinují. Žádný zábavní park, ale rovnou celé město

Druhý největší pavilon na letošním veletrhu Expo 2020 patří Saúdské Arábii. A fascinuje nejen svojí monstrózností. Návštěvníky pohltí pohledem na budoucnost arabského království, které se snaží zbavit ekonomické závislosti na těžbě ropy. Sází přitom na turismus a zábavu.

Přečíst článek

káva, ilustrační foto

Milovníci kávy se musí připravit na razantní zdražování

Cena kávy letí nahoru. Může za to malá úroda v Brazílii i problémy s její lodní přepravou z Vietnamu. Tíži zdražování ponesou zákazníci v kavárnách i obchodech. 

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Chatka na Zlínsku je inspirována Skandinávií.

I Norové jsou chataři. Dávno už však neodpočívají ve srubech, ale v moderních dřevostavbách. Jedna je i na Zlínsku

Přečíst článek
Doporučujeme