Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Rekonstrukce Sázavského kláštera je dokončena. Podívejte se na výsledek

Areál Sázavského kláštera prošel náročnou rekonstrukcí.
Tomáš Slavík
Petra Nehasilová

Areál Sázavského kláštera prošel náročnou rekonstrukcí, která probíhala podle návrhu architektů ze Studia acht.

Obnoven byl barokní chrám svatého Prokopa a veřejné prostranství, dále byla dostavěna krypta a v budově fary vzniklo komunitní a informační centrum. Změny jsou ptarné již z dálky díky obnoveným fasádám a střechám. Architekti se opravami snažili prodloužit životnost památky a také podpořit poutní charakter místa. 

Architekti ze Studia acht mají s rekonstrukcemi památek i církevních staveb dlouholeté zkušenosti. „Sázavský klášter však považujeme za naši dosud nejvýznamnější obnovu, ke které jsme přistupovali s náležitou úctou. Jsme vděční, že jsme se na projektu podobného rozměru a významu mohli podílet,” říká hlavní architekt Václav Hlaváček.

Průběh prací komplikovala jak pandemie covidu, tak i to, že areál má hned tři vlastníky - stát, církev a řád benediktýnů. 

Stav areálu se začal zhoršovat po jeho zkonfiskování komunistickým režimem. Před rokem se stát staral výhradně o návštěvnickou trasu kláštera. Ostatní objekty sice církev směla využívat, avšak ne opravovat. V roce 2006 klášter od soukromého majitele opět odkoupil stát. Došlo na zavedení elektřiny a zrestaurování vzácných fresek, nikoliv na nezbytné stavební úpravy. Objekty do rekonstrukce trpěly předešvím vlhkostí.

Někdejší sýpka funguje jako penzion.

Povedená rekonstrukce soutěží o prestižní architektonickou cenu

Místo bourání se architekti ze studia ORA rozhodli bývalé hospodářské stavení ze 17. století zachránit. Zajímavá realizace zaujala nejenom zahraniční odborná média, dostala se i do užšího výběru České ceny za architekturu.

Přečíst článek

Hrad Helfštýn

Rekonstrukce hradu Helfštýn na Přerovsku zaujala i v zahraničí

Hrad Helfštýn, druhý největší hradní komplex v Česku, byl kvůli dezolátnímu stavu a posléze i pandemii veřejnosti nepřístupný. Nyní láká na bohatý program, především ale na povedenou rekonstrukci.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Františkánský klášter v Santa-Lucia di Tallano

Nejlepší architektura v Evropě? Třeba klášter na Korsice, ale i my ji máme. V Ostravě

Přečíst článek
Nádraží v Plzni prošlo zásadní rekonstrukcí.

V Plzni i Budějovicích to jde. Na rozdíl od Prahy tam citlivě zrekonstruovali nádraží

Přečíst článek
Villa Amonita Lanzarote na Kanárských ostrovech

Češi zrekonstruovali vilu na Kanárských ostrovech. Museli dodržet místní přísná pravidla

Přečíst článek
Doporučujeme