Sběratel koupil unikátní bankovku Slovenského státu za více než milion korun

Raritní bankovka vydaná Slovenským státem má jediný známý exemplář na světě. Nový majitel za něj zaplatil dvanáctinásobek vyvolávací ceny.
Jediný dochovaný exemplář slovenské bankovky z roku 1945 se prodal v internetové aukci za 1,25 milionu korun. Je to více než dvanáctinásobek vyvolávací ceny, která byla 100 tisíc korun, sdělila Adéla Hansen. Sběratel, který bankovku získal, zakoupil jediný na světě známý kus této státovky, kterou vydal Slovenský stát na konci druhé světové války a nikdy se nedostala do oběhu.
Internetová aukce společnosti Bankovky.com pokračuje do soboty a je zaměřená na papírová platidla obíhající na historickém území Čech, Moravy a Slovenska od roku 1762 do současnosti. Má 900 položek s celkovou vyvolávací cenou přes 2,5 milionu korun.
Tento víkend víkend ovládnou pražský hotel Olympik sběratelé nejrůznějšího ražení. Bude tu možnost nakoupit unikátní bankovky, známky, ale také šperky. Akce budou provázet hygienická opatření vycházející z vládních nařízení.
Sběratelé se sjíždějí do Prahy. Pro šperky či známky s Lennonem
Enjoy
Zatím nejdražší prodanou položkou dvoudenní aukce je padesátigulden z roku 1800, který se dnes vydražil za 3,4 milionu korun a jehož jsou známé pouze tři kusy.
Slepená z pěti útržků
Nevydaná slovenská státovka nemá na sobě uveden letopočet, ale odhadovaným rokem je 1945. Tisk a skartaci státovky zařizovala tiskárna Neografia v Turčianském Svatém Martině. Tehdejší dělník tiskárny se nedostal k celým exemplářům, ale účastnil se přepravy rozřezaných kusů a při té příležitosti vynesl pět částí, z kterých si na památku státovku poskládal. Bankovka se odtud dostala do sbírky významného bratislavského sběratele, který ji měl v držení od roku 1980.
Slovenská koruna má rozměry 110 krát 59 milimetrů, převážná barva líce je černofialová. V levé polovině je umístěna hlava krojovaného chlapce z profilu a na ni je vložena velká číslice 1. Ve zbývající části je jednoduchým hůlkovým písmem uveden nápis Slovenská republika a jedna koruna slovenská, rusínská číslovka je psána azbukou a nechybí ani německé a maďarské pojmenování číslice. Převládající barva rubové strany je oranžová. V pravé i levé polovině jsou velké číslice jedniček, uprostřed je státní znak, vodorovný pásek nese název jedna koruna slovenská.
Loni společnost vydražila pětitisícovku z roku 1919 za 14,5 milionu korun. Stala se tehdy nejdražším českým papírovým platidlem, které se prodalo v tuzemské aukci.
Investice do mincí a medailí jsou v posledních měsících na vzestupu.
Objevitel krevních skupin Jan Janský zdobí pamětní minci ČNB
Money
Dvě pražské restaurace obhájily Michelinskou hvězdu. Kromě Fieldu Radka Kašpárka a La Degustation Bohême Bourgeoise ze sítě Ambiente se další tuzemské restaurace v prestižním gastronomickém průvodci neobjevily.
Michelin ve stínu pandemie: Kratší menu a místo turistů Češi
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.