Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Šéfe, po práci už nevolej. Australané mají uzákoněné právo na odpojení. Češi zatím nic

Australané mají uzákoněné právo na odpojení
Andrey Popov / Shutterstock.com
Petra Nehasilová
pej

Víte, co je „právo na odpojení“? Nemuset po pracovní době přijímat hovory a zprávy od zaměstnavatele. V Evropě tento výdobytek znají například Belgičani a nově mohou pracovní komunikaci v době svého volna ignorovat Australané.

V Austrálii vstoupilo v platnost nové pravidlo, které má ulevovat zaměstnancům. Ti odteď nebudou nuceni vzít telefon od zaměstnavatele a ani reagovat na jeho zprávy, samozřejmě až po skončení pracovní doby. „Zákon nezakazuje zaměstnavatelům kontaktovat pracovníky po pracovní době. Dává ale zaměstnancům právo neodpovídat, pokud není jejich odmítnutí považováno za nepřiměřené,“ píše server BBC.

Pokud se ale strany nedohodnou, zaměstnavatel bude přesvědčen, že odmítnutí komunikace bylo od zaměstnance nepřiměřené, může do sporů vstoupit komise pro spravedlivou práci (FWC).

Legendární moskevský obchodní dům Gum

Rusové hýří, cestují a nakupují jako o život. Válečná ekonomika se přehřívá

Když začátkem roku 2022 vytáhla ruská vojska na Ukrajinu a Západ uvalil tvrdé sankce, mělo to okamžitý efekt, prudce propadl rubl, burza, zahraniční obchod, s ruskými dluhopisy se přestalo obchodovat a centrální banka musela prudce zvýšit úrokové sazby. Panovalo přesvědčení, že Rusko zkrachuje. Uběhlo dva a půl roku a vše je jinak. Tedy ekonomicky. 

Přečíst článek

Přičemž neuposlechnutí její příkazu může vést k pokutě ve výši 19 tisíc australských dolarů pro zaměstnance nebo 94 tisíc australských dolarů pro firmu.

Nové pravidlo zaměstnavatelé vítají. „Každá firma spíš ocení odpočatého zaměstnance, který má dokonale sladěný soukromý a pracovní život, než toho, který bude často nemocný a nebude mít tendenci dávat výpověď,“ řekl specialista na pracovní politiku John Hopkins z univerzity Swinburne University of Technology v Melbourne.

A zákon vítají samozřejmě i zaměstnanci a jejich odborové svazy. „Hodně času trávíme na telefonech, celý den připojeni k emailům a je pro nás opravdu hodně těžké se odpojit,“ uvedla pro Reuters Rachel Abdelnour, která pracuje v reklamní agentuře. Podle loňského průzkumu mají totiž Australané ročně odpracovat v průměru 281 neplacených přesčasů.

Legislativně je „právo na odpojení“ upravené i v Belgii, Francii, Itálii, Španělsku a Portugalsko. Česko k tomu má přimět celoevropská vyhláška.

Zámek u řeky Ohře ve vesnici Pátek je zatím téměř zapomenutý

Obyčejná práce: Zámek musí žít, tak se snažíme, říká kastelán z Pátku nad Ohří

Rozšířil zámecký mobiliář, zpřístupnil nové místnosti a pořádá letní kulturní akce pro děti i hudební koncerty. Svébytný kastelán Petr Rasken Chaloupka, který v minulosti působil na zámku Stránov či Vrbičany, toho za pět let na zapomenutém zámku v obci Pátek nad Ohří již zvládl hodně. 

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Líní zaměstnanci nebo špatní manažeři? Proč někde práce na dálku funguje a jinde ne

Líní zaměstnanci nebo špatní manažeři? Proč někde práce na dálku funguje a jinde ne

Přečíst článek
Doporučujeme