Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Jako skleněný šrapnel. Dům ve Zlíně bojuje o Českou cenu za architekturu

Rodinný dům ve Zlíně navrhl architekt Petr Janda.
Česká cena za architekturu/BoysPlayNice
Petra Nehasilová

Rodinný dům ve Zlíně, který navrhl architekt Petr Janda, je jedním ze 30 projektů nominovaných do užšího finále České ceny za architekturu.

Dům, který na první pohled zaujme skleněnou fásadou, díky níž i zapadá do kontextu svého okolí, stojí na svažitém pozemku nad severním okrajem Zlína. Navrhl ho architekt Petr Janda, autor prestižním magazínem Architizer oceněných kobek na pražských náplavkáchz, a jeho studio brainwork.

„Dům je sice situovaný zdánlivě mimo kontext urbanismu Zlína, ale přesto s ním vzdáleně komunikuje,“ popisuje Janda v autorské zprávě. Objekt je netradičně založen, a to na podnoži z cortenu. Hlavní obytné podlaží má skleněnou fasádu, díky níž mají obyvatelé domu výhled na „baťovské“ město.

Dispozice hlavního obytného podlaží minimalizuje prostory chodby, je organizována kolem společenského prostoru. Ten se na jih otevírá do zahrady, na sever pak do města.

Výstavba bytů v Česku

Stavební materiál i práce zdražují, ohrožuje to projekty

Banky již evidují případy klientů, kterým došly peníze z hypotéky před dokončením stavby kvůli rostoucím cenám materiálů. Řeší to dodatečnými úvěry i změnami v projektu.

Přečíst článek

Dubrovník, Jaderské moře

Češi na Jadranu. Jezdí tam na dovolenou i kupovat nemovitosti

Češi do Chorvatska nejezdí jen na dovolenou, ale i kupovat nemovitosti. Nejlevněji se tam dá pořídit byt za 1,5 milionu korun.

Přečíst článek

NFT, digitální umění, ilustrační foto
video

Investice do digitálního umění rostou. Mají smysl?

Slavní umělci i prestižní galerie nabízejí umění v podobě unikátních digitálních kopií neboli NFT. Jak do nich investovat a nenapálit se?

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Hasičská zbrojnice v Dolních Jirčanech.

Nejenom Praha nebo Brno. Zajímavé stavby vznikají čím dál častěji na malých obcích. Třeba v Dolních Jirčanech

Přečíst článek
Vestavěná konstrukce se památkově chráněné budovy nedotýká a stojí na šesti ocelových nohách.

Rekonstruovat Češi umí. Prestižní architektonickou cenu získalo unikátní divadlo v Karlových Varech

Přečíst článek
Doporučujeme