Sotheby´s hlásí rekordní prodeje. Trh s uměním je na rozdíl od toho akciového neprůstřelný
Pouhé dva týdny stačily na to, aby se v jedné z nejvíce prestižních aukčních světa Sotheby´s prodalo umění za 2,5 miliardy dolarů (asi 58,7 miliardy korun). Rekordní týden přinesl jedenáct aukčních rekordů, z toho šest od ženských umělkyň. Značkou část ovšem tvoří výtěžek z druhé aukce rozvádějících se manželů Mackloweových ve výši téměř čtvrt miliardy dolarů. Trh s uměním je v době covidových opatření a protiruských sankcí omezujících ekonomiky světa neprůstřelná investice, napsal deník The New York Times.
Dva senzační týdny skončily v prestižní síni Sotheby´s na newyorském Manhattanu ve čtvrtek večer aukcemi vycházejících hvězd i zavedených současných jmen, které dohromady vynesly 283,4 milionu dolarů (asi 6,65 miliardy korun) – a překonaly zároveň 11 rekordů pro umělce včetně šesti žen. To posunulo průběžný součet letošních jarních prodejů v Sotheby's, Christie's a Phillips na více než 2,5 miliardy dolarů, uvedl The New York Times.
Mimořádně vzácný exemplář závodního automobilu Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut z roku 1955 se na soukromé aukci prodal za 135 milionů eur (3,3 miliardy korun). Stal se tak nejdražším prodaným automobilem všech dob, oznámila automobilka. Podívejte se, jak byl vůz před aukcí prezentován aukční síní Sotheby´s.VIDEO: Podívejte se na nejdražší auto na světě – sportovní Mercedes z roku 1955 za tři miliardy korun
Enjoy
„Trh je silnější než kdy předtím,“ řekl newyorský obchodník s uměním David Benrimon. „Jen prodej sbírky Mackloweových vydělal téměř miliardu dolarů,“ dodal. Měl na mysli rekordní aukci „Macklowe Collection“ za 922 milionů dolarů v Sotheby's, která skončila v pondělí v době, kdy akciový index S&P 500 dál pokračoval v poklesu. Součástí sbírky byl i obraz Andyho Warhola „Blue Airmail Stamps“ (na snímku), který byl prodán za 1,32 milionu dolarů.
„Když se akciové trhy propadnou,“ dodal Benrimon, „lidé chtějí investovat do umění. Je to hmatatelnější. Trh s uměním je neprůstřelný.“ Trh s uměním tak stále vzkvétá navzdory nedávnému poklesu akcií zejména technologických firem, vyvolaného rostoucími obavami z dopadu inflace a války na Ukrajině, podotkl deník.
Poslední kus z jedné z největších a nejcennějších uměleckých sbírek byl vydražen během pondělního večera v newyorské aukční síni Sotheby’s. Rozvedeným manželům Mackloweovým pondělní prodej přinesl na konto 246,1 milionu dolarů, píše agentura Bloomberg. Společně s první, listopadovou aukcí se celková cena za prodaná díla přehoupla přes 922 milionů dolarů (asi 21,9 miliardy korun).Rozvod století. Aukce v Sotheby´s přinesly Mackloweovým téměř miliardu dolarů
Enjoy
Výsledky potvrzují pozitivní hodnocení nejnovější výroční zprávy Art Basel a UBS Global Art Market Report, která uvádí, že mezinárodní prodej umění se „silně zotavil“ z pandemie koronaviru, přičemž tržby dosáhly v roce 2021 odhadem 65,1 miliardy dolarů, což je nárůst o 29 procent z předchozího roku.
Někteří odborníci, kteří upozorňovali na nedávný náhlý kolaps trhu s NFT neboli nezaměnitelnými tokeny, ale míní, že dříve nebo později bude umělecký svět opět ovlivněn událostmi v širším světě. „Umění má tendenci zaostávat na trhu,“ řekl Doug Woodham, vedoucí partner Art Fiduciary Advisors, firmy se sídlem v New Yorku, která poskytuje finanční poradenství související s uměním.
I trh s uměním se může zhroutit
„Koncem 80. let se na trh dostal spekulativní kapitál – a pak v roce 1990 došlo ke zhroucení akciového trhu,“ dodal Woodham, bývalý výkonný ředitel Christie's, při vzpomínce na důsledky irácké invaze do Kuvajtu. „ A trh s uměním se zhroutil až v roce 1991,“ podotkl.
Woodham spolu s mnoha pozorovateli trhu zaznamenal velké množství mezinárodního kapitálu, který byl investován do děl mladých nadějných malířů, z nichž některá přinesla spekulantům masivní krátkodobé výnosy. V loňském roce celosvětový aukční prodej obrazů umělců mladších 40 let vyletěl na 259,5 milionu dolarů, což je o 177 procent více než v roce 2020, podle údajů francouzské aukční analytické společnosti Artprice.
Slavný portrét portrét herečky Marilyn Monroe od Andyho Warhola se v prodal v aukční síni Christie’s v New Yorku za 195 milionů dolarů (4,63 miliardy korun). Jedná se o nejvyšší cenu, za níž se dosud vydražilo jakékoliv dílo z 20. století. Aukční rekord. V Christie’s vydražili Warholovu Marylin, výtěžek půjde na charitu
Enjoy
A o díla byl v uplynulých dvou týdnech v Sotheby´s eminentní zájem opět. Například prodejní cena obrazu z roku 2020 „Falling Woman“ od Anny Weyantové z New Yorku byla odhadována na 150 tisíc až 200 tisíc dolarů. Online dražitele za něj nakonec dal za 1,6 milionu dolarů. Obraz Christiny Quarlesové „Night Fell Upon Us Up On Us“ byl odhadován na 600 tisíc až 800 tisíc dolarů, cena plátna ale vystřelila na 4,6 milionu – předchozí aukční maximum některého z jejích děl bylo „pouhých“ 686 tisíc dolarů.
Díla zavedených umělců šla samozřejmě ještě výš. Jedním z úvodních kousků byl například impozantní obraz od Francise Bacona ve zlatém rámu „Study of Red Pope 1962, 2nd Version 1971“. Obraz se majitel pokoušel neúspěšně prodat už před pěti lety. Nyní byl prodán za 46,3 milionu dolarů.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.