Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Splachování dešťovou vodou, zelené střechy a soláry. V modřanském brownfieldu vznikne nová čtvrť

V Modřanech vznikne nová rezidenční čtvrť.
Se svolením Skanska
Petra Nehasilová

Až 47procent úspory pitné vody a schopnost absorbovat až 15 tun uhlíku ročně díky zeleni a zeleným střechám nabídne nově vznikající rezidenční čtvrť v Modřanech. Nejenom díky tomuto projektu se jeho investor dostal do prestižního seznamu Europe's Climate Leaders 2022, upozornil na to deník Financial Times.

Reklama

I díky projektu s názvem Modřanský cukrovar, který po skončení nabídne až 800 bytových jednotek, se stavební a developerská skupina Skanska dostala do seznamu nejudržitelnějších evropských firem „Europe's Climate Leaders 2022“, který vzešel ze spolupráce deníku Financial Times a společnosti Statista.

Na detaily projektu se podívejte do následující galerie:

Výstavba nové čtvrti v brownfieldu poblíž Vltavy podle projektu architektů ze studia Chybik+Kristof Architects začne v létě. Projekt vzniká se závazkem mezinárodních certifikací BREEAM (udržitelné bydlení), LEED (úsporný provoz a minimální dopad životní prostředí) a WEL, který klasifikuje vliv na fyzické a psychické zdraví nájemců.

Reklama

Udržitelnost je i podpora komunitního života

V projektu ale nejde jen udržitelné nakládání s šedou a dešťovou vodou nebo solární panely na střechách, jednou z priorit investor a architektů byla i silná podpora komunitního života.

„Skutečnou udržitelnost, nikoliv jen tu v zajetí marketingových kampaní, vnímám jako udržovatelnost. Očima architekta je to dům, který se dá jednoduše provozovat a dá se o něj dostupně a jednoduše starat. Zároveň by ale samozřejmě měl být navržen s enviromentálním přístupem a tak, aby byl funkční pro danou komunitu,“ dodal Ondřej Chybik, jeden ze zakladatelů ateliéru Chybik+Kristof Architects & Urban Designers.

Ondřej Chybík, architekt

Chuť stavět v Česku je, finance taky. Projekty ale dusí legislativa, říká architekt

Brněnské architektonické studio Chybík+Kristof vzniklo před 12 lety. Na svém kontě má řadu realizací a také prestižních ocenění. Například za projekt českého pavilonu na EXPO v Miláně získali bronzovou medaili za architekturu. A právě tuto realizaci, stejně jako návrh dřevěného sídla státního podniku Lesy České republiky (LČR), se kterým vyhráli mezinárodní soutěž, považuje jeden ze zakladatelů ateliéru, Ondřej Chybík, za přelomovou. Jeho padesátičlenný tým se nyní podílí například na návrhu ostravského mrakodrapu, soutěží i pražskou filharmonii na Vltavské. Chybík volá nejenom po změně legislativy, ale i po tom, aby česká společnost víc naslouchala názoru architektů.

Přečíst článek

Proto projekt disponuje řadou prvků na podporu sousedství a soudržného komunitního života. Srdcem nové čtvrti bude rozlehlé náměstí a kulturním centrem amfiteátr Cukrkandl. Ve vnitroblích vzniknou komunitní záhony, na střechách pak budou moci obyvatelé využívat sdílenou terasu s funkčními přístřešky.

„Materiály jsou jednou stranou mince udržitelného navrhování. Stejně důležité je, aby dům měli rádi lidé, pro které je navržen, nejenom architekt, který ho navrhl. Protože čím víc mají lidé dům, jenž užívají, rádi, tím lépe a více se o něj starají. Udržují ho a takový dům tu může stát na věky,“ uzavírá Chybík.

Okolí stanice Metra D

Urbanismus kolem stanice Olbrachtova navrhnou nizozemští architekti

Urbanismus u stanice metra D Olbrachtova navrhnou architekti nizozemského ateliéru Benthem Crouwel Architects, jejichž projekt vzešel z mezinárodní architektonické soutěže.

Přečíst článek

Vltavská filharmonie

Vltavská filharmonie: Stát by měla do 10 let a stane se symbolem Prahy, říká urbanista

Nejenom architektura, ale i řešení veřejného prostranství byly hlavními aspekty výběru odborné komise, jež hledala ideální návrh Vltavské filharmonie. Vítěz je nyní známý. Prestižní objekt na Vltavské navrhne dánské studio Bjarke Ingels. Do pětice těch nejlepších projektů se probojoval i návrh českého architekta Petra Hájka.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme