Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Startuje Pražské jaro. Vyhlášení filharmonici z La Scaly zahrají Janáčka i Čajkovského

Filharmonie milánské opery La Scala
Poskytnuto UniCredit Bank
Stanislav Šulc

Největší festival klasické hudby u nás Pražské jaro zahájí tradičně 12. května cyklus Symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast. Letos ji zahraje Berlínská filharmonie pod vedením dirigenta Kirilla Petrenka. K nejočekávanějším vystoupením pak bude patřit návrat orchestru milánské La Scaly, které se uskuteční 20. května ve Smetanově síni Obecního domu.

Orchestr milánské La Scaly patří k nejslavnějším operním tělesům světa. Z dirigentského stupínku jej vedly osobnosti jako Arturo Toscanini, Herbert von Karajan či Carlos Kleiber.

Od roku 2015 pak orchestr vede Riccardo Chailly, který předtím řídil nejvěhlasnější orchestry včetně Berlínských, Vídeňských a Newyorských filharmoniků. Jako šéfdirigent se významně zapsal do historie orchestrů Concertgebouw Amsterdam a Orchestru lipského Gewandhausu. Pod jeho vedením orchestr milánské La Scaly vzkvétá nejen v opeře, ale také v intepretaci symfonického repertoáru.

Podívejte se na fotografie orchestru i sólistů La Scaly

Právě vystoupení milánského orchestru patří k nejočekávanějším koncertům letošního ročníku festivalu Pražské jaro. Milánští filharmonici se do Prahy vrátí již 20. května a vystoupí popáté ve Smetanově síni Obecního domu.

Na programu Čajkovskij i Janáček

Riccardo Chailly se na Pražské jaro vrací téměř po čtvrtstoletí. Ke spolupráci tentokrát přizval stoupající klavírní hvězdu Alexandra Malofejeva. S umělcem, který letos v říjnu oslaví teprve třiadvacáté narozeniny, uvede melodický Koncert pro klavír a orchestr b moll Petra Iljiče Čajkovského, druhá polovina večera přinese symfonickou hudbu Leoše Janáčka a Sergeje Prokofjeva.

Harrods

Sklo z českého Moseru zdobí výlohy Harrods, obchodu pro bohaté Brity

Britská smetánka má karlovarský Moser dlouhodobě v oblibě: Početnou nápojovou kolekci Splendid vlastnila bývalá panovnice Alžběta II. a sklenky a karafy ze secesního souboru Paula má současná královna Camilla.

Přečíst článek

Od ruského klasika zazní Symfonie č. 3 c moll op. 44 a jde o poslední etapu znovuobjevování Prokofjevových symfonií milánským orchestrem, které Chailly a filharmonici zahájili vloni symfoniemi č. 1 a č. 7.

„Na Prokofjevovi mě vždy fascinovala jeho nepohodlnost, a to jak charakterová, tak hudební,“ uvedl Riccardo Chailly.

Nevšední talent

Alexandra Malofejeva slyšel Chailly poprvé téměř před deseti lety právě v La Scale. „Bylo mu pouhých čtrnáct a ohromil mě svým talentem,“ vzpomínal pro italský deník Corriere della Sera. „Nebyl jen zázračným dítětem – byl sice velmi mladý, ale měl v sobě hloubku a technické schopnosti, byl velmi muzikální a měl skvělou paměť.“

Malofejevova kariéra započala o rok dříve, kdy tehdy teprve třináctiletý klavírista zvítězil v Čajkovského soutěži pro mladé hudebníky. A to právě s Koncertem č. 1 b moll op. 23 pro klavír a orchestr, který již 20. května předvede v Praze.

Původem ruský klavírista v současné době žije v Berlíně a navzdory svému věku má za sebou až neuvěřitelnou uměleckou dráhu. Vedle Chaillyho spolupracoval s takovými dirigenty, jako jsou Myung-Whun Chung, Charles Dutoit, Michael Tilson Thomas, Susanna Mälkki či Yannick Nézet-Séguin.

Architekt Václav Aulický

Václav Aulický: Československé stavební firmy se nemohly rovnat těm ze Západu

Václav Aulický patří k nepřehlédnutelným postavám české architektury. A jako takový se snažil vytvářet stavby, které přetrvají věky. Jeho nejznámější budova, sídlo Transgasu na pražských Vinohradech, šla k zemi před pár lety, aby na jejím místě mohla vzniknout budova velmi podobná. Jeho další legendou je Žižkovský vysílač, který bývá označován za jednu z nejošklivějších budov nikoli Prahy, ale světa. „V Praze mi mrakodrapy nechybí,“ říká čerstvý osmdesátník Aulický.

Přečíst článek

Eva VIP Blanka Matragi
video

Blanka Matragi spojuje profese a propojuje různé druhy umění

Designérka a módní návrhářka Blanka Matragi žije střídavě v Bejrútu a v Praze a své práci, kterou miluje, obětovala celý život. Neustále pracuje osm až deset hodit denně, čte, sleduje trendy, inovace i technologie a nedá dopustit na tradiční řemesla. Sama vystudovala sklářství a následně na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze oděvní výtvarnictví. Říká o sobě, že je vlastně alchymistka. Propojuje profese i různé druhy umění. Blanka Matragi byla hostem pořadu VIP Eva Talks, který na Newstream TV moderuje Eva Čerešňáková.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme