Střelba v Praze i protesty v Gruzii. Czech Press Photo zná nominace

Do 30. ročníku soutěže Czech Press Photo se přihlásil rekordní počet fotografek a fotografů. Bylo jich 256. Porota vybírala nominované snímky z více než 4500 prací. Pořadatelé zveřejnili nominace v osmi kategoriích, kterým jako téma dominují ničivé povodně, tragická střelba na Univerzitě Karlově a sportovní fotografie z letních olympijských her v Paříži, mistrovství Evropy ve fotbale nebo z mistrovství světa v hokeji v Praze.
Předání cen plánují organizátoři na 7. ledna 2025 v budově Národního muzea v Praze. Výstava se otevře pro veřejnost o den později v Nové budově Národního muzea.
Souběžně s hlavní soutěží se čtvrtým rokem uskuteční soutěž Czech Photo Junior pro mladé autory ze základních a středních škol, kteří zaslali téměř 1500 snímků.
FOTOGALERIE: Prohlédněte si nominované fotografie z jednotlivých kategorií.
- Sport
- Aktualita
- Reportáž
- Lidé, o kterých se mluví
- Každodenní život
- Portrét
- Umění a kultura
- Člověk a životní prostředí
Předsedou poroty, která vybírala nejlepší snímky, byl šéfredaktor fotobanky ČTK Petr Mlch. Dalšími členy byli Mads Nissen, držitele tří ocenění v soutěži World Press Photo, fotografka Alžběta Jungrová ze 400ASA, dlouholetý předseda porot Czech Press Photo a fotograf agentury Reuters Petr Josek a Filip Singer z agentury EPA, tchajwanský fotograf Simon Chang a ředitel Panos Pictures Adrian Evans z Velké Británie.
V kategorii Aktualita jsou nominováni fotografové Anna Boháčová ze společnosti Mafra za sérii fotografií Tragická střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, Martin Divíšek z EPA Images, který zachytil Izrael po útoku 7. října, a Petr Topič z Mafry se snímky na téma Povodeň. V kategorii Reportáž získali nominaci volná fotografka Jana Ašenbrennerová, Ray Baseley z Forum 24 a Lenka Klicperová z portálu Reportérky.cz.
V kategorii Každodenní život jsou nominováni volné fotografky Jana Kupčáková za sérii Ulice New Yorku, Michaela Kročáková za fenomén Hobby horse a David Sládek za Koňský trh v Appleby 2024. V kategorii Lidé, o kterých se mluví, mohou se svými snímky uspět Ondřej Deml z ČTK, Matej Kalina z News and Media Holding nebo volný fotograf Dominik Kučera.V Umění a kultuře byli pak nominovaní Milan Jaroš z Respektu, Martin Veselý z Mafry a Roman Vondrouš z ČTK. V kategorii Sport zvítězí jeden z trojice Ray Baseley z Forum 24, Martin Divíšek z EPA Images nebo Petr David Josek z AP.
Indická metropole Dillí se potýká s nadměrným znečištěním vzduchu. Naměřené hodnoty jsou tam i šedesátkrát vyšší, než kolik stanovují normy Světové zdravotnické organizace (WHO), píše agentura AFP s odkazem na švýcarskou platformu IQAir. Dillí se potýká se špatnou kvalitou vzduchu dlouhodobě.
OBRAZEM: Dillí zahalil smog. Stavbaři omezují práci, děti se učí distančně
Zprávy z firem
V kategorii Portrét porota nominovala Zuzanu Bönisch za sérii Osamocený prezident, Zdeňka Dvořáka za snímky Ze života klauna a Björna Steinze z Panos Pictures za fotografii "Kafka" Herec Joel Basman na Karlově mostě před východem slunce. V kategorii Člověk a životní prostředí mají nominaci Jarka Novotná a dva zástupci Seznam Zprávy Michal Šula a Michal Turek.
Vyhlášen byl také vítěz Grantu Prahy, držitelem se stal Petr Topič z mediálního domu Mafra. Cenu, která je spojena se stipendiem určeným k fotografování proměn města, vybírá primátor vždy před vyhlášením dalších výsledků soutěže. Grant Prahy je společně s Fotografií roku druhou hlavní cenou soutěže.
Hlavní cenu Czech Press Photo 2023 letos vyhrál snímek fotografa ČTK Romana Vondrouše, který na Obvodním soudu pro Prahu 8 zachytil příznivce Patrika Tušla obviněného z obtěžování šéfa České lékařské komory Milana Kubka. Grant Prahy obdržel rovněž fotograf ČTK Vít Šimánek za projekt, ve kterém sledoval měnící se místa v Praze. Uspěli rovněž fotografové z dalších médií a zpravodajských agentur.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.