Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Stylová sauna nemusí stát majlant. Ta od architektů je z levných palet

Upcyklovaná sauna z levných materiálů podle návrhu studia ika.architekti
Tomáš Slavík
Jiří Frydlewicz
fry

Mít saunu na pozemku je jistě snem mnohých majitelů domů. Co je může odradit je cena, která se od desítek tisíc může vyšplhat až ke stovkám tisíc. Co si ale takhle postavit saunu vlastní a z levných materiálů? I to byl záměr architektů ze studia ika.architekti při projektu zahradní sauny z upcyklovaných materiálů.

„Koncept upcyklované sauny vznikl postupnou kombinací vhodného místa, nahromaděného materiálu, potřeby sauny a samozřejmě i chuti jednou zase něco postavit vlastníma rukama, místo věčného klikání a vyřizování e-mailů“ popisují autoři dřevěné stavby architekti Tomáš Dvořák a Lenka Bažík. 

Na tu využili pár dřevěných pražců, hromadu prken a trámků, pár cementotřískových desek a zbytky minerální vaty. Dále levné palety z druhé ruky v modulu 1x1 m. Z těchto základů vytvořili jednoduchý koncept sauny a postupně sháněli další materiály – zbytkové díly od známých i z jiných staveb.

FOTOGALERIE: Jak vypadá sauna z upcyklovaných materiálů?

Základy celé stavby tvoří dřevěné pražce, nosnou konstrukci palety. Podlaha je vyplněna minerální vatou a zakrytá cementotřískovými deskami. Jednotlivé díly podlahy nejsou z jednoho kusu. „Skládali jsme ji z toho, co bylo k dispozici. Palety jsme spojili novým spojovacím materiálem – deskami a úhelníky. Konstrukce stropu je ze zbytkových nosných trámů a palet, s mírným spádem pro odvod dešťové vody,“ popisují průběh výstavby sauny architekti.

Na zateplení konstrukce byla použita nepraná ovčí vlna. Vnitřní izolace je krytá perlinkou a reflexní fólií, zvenčí jsou palety chráněny fasádní fólií. 

Finální vnitřní povrch je vytvořený ze smrkových prken, za kamny jsou umístěny cementotřískové desky pro lepší akumulaci tepla. Vnější vrstvu tvoří dřevěný rošt ze zbytkových latí a vlnité sklolaminátové desky z druhé ruky, které jsou na rošt připevněny a postupně se překrývají jako šupiny. Architekti se také rozhodli desky ohnout do oblouku, aby stavba působila měkčeji.

Oprava vily Wittal v Brně bude podle muzea stát 60 až 80 milionů

OBRAZEM: Brno za desítky milionů zrekonstruuje unikátní funkcionalistickou vilu

Celkem 60 až 80 milionů korun bude zřejmě stát kompletní rekonstrukce vily Wittal v Hroznové ulici v Brně, řekl Zbyněk Šolc, ředitel Muzea města Brna, které vilu loni v listopadu převzalo do správy. Až do konce února potrvá stavebně-historický průzkum, na který naváže příprava podrobné projektové dokumentace. Brněnský magistrát přislíbil muzeu dotaci na projektovou přípravu přes sedm milionů korun a muzeum chce také získat dotaci z norských fondů.

Přečíst článek

Rekonstrukce jateční burzy v Holešovické tržnici

Holešovická tržnice otevře budovu jateční burzy. Areál potřebuje masivní investici

Městská společnost Výstaviště Praha, která spravuje areály Výstaviště a Holešovické tržnice, letos otevře zrekonstruovanou budovu bývalé jateční burzy. Haly 27 a 28 představí jako obchody a již se připravuje na oslavy 130 let areálu Holešovické tržnice v podobě gurmánsko-kulturního festivalu. 

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Chatka na Zlínsku je inspirována Skandinávií.

I Norové jsou chataři. Dávno už však neodpočívají ve srubech, ale v moderních dřevostavbách. Jedna je i na Zlínsku

Přečíst článek
Loft na Hřebenkách od studia Formafatal

FOTOGALERIE: Bazén na střeše i koupelna se skleněnou zdí. Bydlení v loftech se v Česku rozmohlo

Přečíst článek

FOTOGALERIE: Spaní ve skříni? Pohodlně bydlet jde i na 20 metrech čtverečních

Přečíst článek
Doporučujeme