Svařák ze zlata. Inflace tvrdě zasáhla i vánoční nápoj
Při pohledu na letošní ceny svařeného vína na pražských vánočních trzích se dá radovat jen z toho, že svařené víno není ve spotřebním koši, kterým Český statistický úřad měří inflaci. Kdyby tam bylo, meziroční růst jeho ceny by překonal i často omílaná vejce, mléko, mouku či máslo. Ještě před rokem se svařák v centru Prahy prodával za 50 korun, letos je to korun 90. To je meziroční nárůst o 80 procent.
Pražské vánoční trhy se dostaly do řady seznamů nejlepších vánočních trhů, třeba toho, který sestavuje americká zpravodajská CNN. Bohužel by se bezpochyby dostaly i na seznam nejdražších vánočních trhů.
Praha dohnala západní Evropu v disciplíně, která její obyvatele nepotěší. Ceny svařáku jsou stejné jako v Německu či Rakousku. Trhy v německém Norimberku či rakouské Vídni nabízejí dvě deci svařeného vína svorně za čtyři eura (přes 96 korun), v centru Prahy se dá společnou evropskou měnou platit také a v tom případě je to úplně stejně – čtyři eura.
Zklidnění bramborákem za 170
Nelze z toho vinit jen samotné stánkaře. Oni také musejí pokrýt své náklady. Pronájem takového stánku na Staromák vyjde na statisíce. Už před čtyřmi lety se mluvilo o 200 tisících a v to té době stál svařák 50 korun.
Pořadatel trhů na Staroměstské a Václavském náměstí v tiskové zprávě lákal na „zklidnění“ v těžké době. Je obtížné si představit jak někoho, kdo řeší, zda si může dovolit zapnout plynové topení, zklidní svařák za 90 a bramborák za 170. Výhodou je, že technologicky jsou trhy zaseknuté ve středověku, na který si hrají. U drtivé většiny stánků kartou nezaplatíte. Takže vzít si sebou dvě stovky – na dva svařáky – a pak rychle domů. Tak se předejde zbytečnému utrácení v období nejistoty a vysoké inflace.
I když ceny svařáku v Praze meziročně vyskočily rekordním tempem, na takový Londýn to zatím nestačí. V tamním Hyde Parku vyjde šálek horkého vína na šest liber (zhruba 165 korun). No tak snad napřesrok.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.