REPORTÁŽ: V Thajsku vrcholí turistická sezona. Hoteliéři optimismem zrovna nehýří
Thajská ekonomika je závislá na příjmech z turismu, ale zároveň se snaží vyhnout nekontrolovatelnému nárůstu nových případů nemoci covid-19. Hlavní sezóna tam právě vrcholí, a ačkoliv thajská vláda turisty za přísných podmínek do země pouští, hoteliéři radostí zrovna nesrší.
Thajská vláda od loňského léta řeší zásadní dilema: turisty ano, covid ne. Ekonomika Thajska je postavena na turismu, ale dostupnost lékařské péče ani proočkovanost proti covidu nejsou v zemi nejlepší.
Koronakrize se asi nejvíce podepsala na ostrově Phuket na jihozápadě země, který má v Thajsku nejdelší tradici masového turismu. „Cestovní ruch je klíčovou hybnou silou ekonomiky Phuketu a přispívá téměř 50 procenty k celkovému výstupu místní ekonomiky,“ podotýká v rozhovoru pro Newstream Brad Edman, viceprezident skupiny Marriott pro Phuket a generální ředitel hotelu Renaissance Phuket.
Jak vypadá turistický ráj bez turistů? Podívejte se do naší galerie:
Poslední dva roky, kdy svět ochromila koronavirová pandemie, byly pro ostrov a jeho obyvatele velmi náročné.
„Když neřídím taxi, tak pracuji v hotelu. Po čas jeho uzavření jsem dostával polovinu platu. Měl jsme štěstí, některé hotely svým zaměstnancům během lockdownu neplatily vůbec nic,“ přibližuje mi cestou do hotelu svou situaci řidič místního taxi.
Kvůli razantnímu nárůstu cen tuzemských nemovitostí a snaze vyhnout se znehodnocení peněz vinou inflace stále více Čechů dává přednost investici do realit v zahraničí. Byt u moře už není jen výsadou milionářů, říká tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.Čeští chataři přesídlili k moři. Je to levnější než na Šumavě
Money
V závěru loňského roku se už situace začala lepšit, turisté opět začali jezdit a Thajsko svou hlavní sezonu uzavírá vcelku v optimistické náladě. Turismus, zdá se, má to nejhorší za sebou.
„Dnes jsme na asi 70 procentech toho, co jsme obsloužili před covidem, říká mi Ay, průvodce společností Discova a 5 Star Marine, které pořádají lodní výlety.
„Resorty mají v prvním letošním čtvrtletí solidní obsazenost. Státy se postupně učí ‚žít s virem’, proto očekáváme, že se do Thajska vrátí více evropských ale i asijských turistů,“ dodává Edham.
Držte si odstup
Majitelé a provozovatelé hotelů stále hlasitěji volají po skoncování s byrokraticky náročným procesem pro vstup turistů do země. Ti nyní musejí před cestou žádat o takzvaný Thailand Pass. Součástí žádosti je doklad o zaplacení certifikovaného ubytování, předplacení si covid testů v Thajsku i cestovní pojištění.
Hoteliéři dobře vědí, že takové martyrium odradilo nejednoho západního turistu, který zvažoval dovolenou v Thajsku.
Hlasitým odpůrcem opatření thajské vlády je William Heinecke, šéf skupiny Minor International, která provozuje hotely a restaurace v 65 zemích. Na turistickém fóru, které se konalo počátkem března v Bangkoku, vyzval vládu ke zrušení všech vstupních podmínek pro zahraniční turisty.
Veřejná kritika vládních představitelů je v Thajsku poměrně vzácná. „V době pandemie je bezpečnost občanů i cizinců na prvním místě. Jakkoli by se země turistů ráda otevřela bez podmínek, je třeba postupovat opatrně a přizpůsobit se pandemické situaci,“ volil smířlivější tón Edman.
V řadě asijských zemí začínají tento a příští týden platit jednodušší podmínky příjezdu pro zahraniční turisty. Přístup jednotlivých státech se na hony liší, ale kritika se nevyhýbá žádné vládě. Podmínky jsou buď moc tvrdé, anebo příliš rozvolněné. Další země se ale co se týká turismu drží tvrdých restrikcí, takže na cestování do Japonska či Jižní Koreje lze stále zapomenout.Thajsko či Filipíny se znovu otevírají turistům. Nutné jsou očkování a testy
Money
Thajci si ze strachu z covidu drží od cizinců odstup. Roušky jsou povinné i venku při teplotách vysoko nad 30 stupňů. „Nemá to žádnou logiku,“ nesouhlasí s krajany řidič taxi. „Já se jich ptám, proč se bojíte turistů? Musejí být očkovaní a mají za sebou několik negativních testů, aby vůbec mohli chodit po našich ulicích. Kdy jste vy byli naposledy na testu? Nikdy,“ dodává s jistou razancí.
Kromě hotelů musely na více než rok zavřít také různé atrakce fungující pouze pro turisty. Třeba Green Elephant Sanctuary Park, jedna z mnoha záchranných stanic pro slony, byla mimo provoz více než rok, desítky zaměstnanců zůstaly bez příjmu.
Kupředu hleď
Přes všechnu kritiku a nespokojenost na tom thajští podnikatelé byli letos lépe než ti z jiných jihoasijských zemí. Žádná jiná země tohoto regionu totiž se turistům v takové míře jako Thajsko neotevřela.
Malajsie, Indonésie či Vietnam a další turisty vůbec nepřivítaly. Některé požadovaly po případných turistech dlouhou hotelovou karanténu po příjezdu, jako například indonéské Bali. Vcelku nepřekvapivě takovouto nabídku za celý loňský rok přijalo jen 46 zahraničních turistů. Balijští hoteliéři tak těm thajským jejich pozici rozhodně závidí.
Pro turisty, kteří byli ochotni absolvovat martyrium žádostí a testů, to zase tak špatné nebylo. Hotely i turistické atrakce se daly pořídit o něco levněji. Pokud se nic nepokazí, mohlo by Thajsko příští rok prožít turistickou sezónu již velmi podobnou té z předpandemického roku 2019. To již ale bude Thajsko o turisty muset soupeřit s dalšími zeměmi v regionu. Indonéské Bali se minulý týden otevřelo turistům bez nutnosti podstoupit hotelovou karanténu. Singapur také rozvolnil vstupní podmínky. Další země budou pravděpodobně následovat.
Ruská invaze a válka na Ukrajině zřejmě bude znamenat také vážné ztráty pro turecké podnikatele v cestovním ruchu, z nichž mnozí se už výrazně zadlužili kvůli uzávěrám způsobeným pandemií nemoci covid-19. Ruští a ukrajinští turisté se totiž podílejí více než čtvrtinou na počtech zahraničních návštěvníků v Turecku.Ze ztrát už se nevzpamatujeme. Turečtí hoteliéři se kvůli válce bojí o svoje podnikání
Money
Mnoho států uvalilo na Rusy sankce, aerolinky zrušily ruské lety, možnost cestování po světě se hodně zkomplikuje. Přesto jsou země, kam Rusové na dovolenou vyjedou. Válka neválka, Rusové na dovolenou pojedou
Politika
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.