Titul nejlepší český sommelier obhájil Martin Parýzek

Mistrovství České republiky sommelierů Bohemia Sekt Trophée zná vítěze. Stal se jím Martin Parýzek, reprezentant společnosti Californian Wines, který přesvědčil odbornou porotu svými výjimečnými odbornými znalostmi a praktickými dovednostmi. Martin Parýzek si odnesl tento prestižní titul již podruhé a má šanci zařadit se mezi elitu sommelierů, kteří v historii soutěže dosáhli na „hattrick“.
Martin Parýzek není v sommelierských kláních žádným nováčkem. Již dvakrát získal titul Sommelier České republiky, a pokud v budoucnu znovu zvítězí, přidá se k šestičlenné skupině sommelierů, kteří tohoto úspěchu dosáhli. Mezi ně patří Ivo Dvořák, Libor Nazarčuk, Tomáš Brůha, Jakub Přibyl, David Král a Kamil Prokeš.
„Letošní ročník byl velmi náročný, zejména znalostní test byl rozhodně nejtěžší za dobu mé účasti v soutěži Bohemia Sekt Trophée. Dnes jsem si potvrdil, že obhájit titul je mnohem náročnější než vyhrát poprvé,“ uvedl vítěz soutěže Martin Parýzek.

Vinařská unie upozorňuje na kritický nedostatek pracovníků ve vinicích
Zprávy z firemVinařská unie, která sdružuje významné vinařské producenty v České republice, zveřejnila výsledky svého nejnovějšího průzkumu. Ten odhaluje, že vinaři čelí závažným problémům se získáváním sezonních pracovníků, zejména traktoristů, potřebných pro práci ve vinicích.
„Na takovouto soutěž se sommelier musí připravovat průběžně celý rok a intenzivně trénovat dva měsíce před samotnou soutěží. Vnímám to ale jako způsob, jak se neustále profesně a odborně zlepšovat,“ dodal vítěz klání, který se aktuálně připravuje na další soutěž Sommelier Moravy.
Na druhém místě se umístila Natálie Válková z Vinařství Válka, bronzovou příčku obsadil Tomáš Hanel z The Eatery. Celkem se soutěže zúčastnilo 16 profesionálů, z toho 6 žen, kteří během soutěžního dne absolvovali řadu náročných úkolů – znalostní kvíz, slepou degustaci, identifikaci vzorku a servis sektu či vína včetně doporučení vhodného pokrmu. Ve znalostním testu jsou navíc otázky, které se týkají kromě vína i dalších alkoholických a nealkoholických nápojů, kávy, čaje, čokolády, doutníků a kakaa.
Sommelierství je umění
„S každým rokem vidíme neuvěřitelný posun ve znalostech a dovednostech našich soutěžících. Sommelierství se stává skutečným uměním, které vyžaduje nejen odborné znalosti, ale i schopnost spojit víno s jedinečným zážitkem. Nároky na soutěžící rostou stejně jako kvalita jejich výkonů, a to je pro budoucnost tohoto oboru velmi povzbudivé,“ uvedl Ivo Dvořák, prezident Asociace sommelierů ČR a předseda odborné poroty. V porotě zasedli také přední osobnosti z oboru, včetně Kláry Kollárové, Národní sommelierky ČR, Zlatka Míčky, víceprezidenta Asociace sommelierů ČR a trojnásobní vítězové soutěže – Libor Nazarčuk, David Král a Kamil Prokeš.
„Velmi mě těší, jak se za poslední tři dekády posunula česká gastronomie a sommelierství, a jsme rádi, že se na tomto rozvoji podílíme. Naši podporu směřujeme kromě profesionálních someliérů i na mladší generaci prostřednictvím soutěže Talent, v níž letos soutěžilo dokonce rekordních 32 studentů, což je pro budoucnost oboru skvělý příslib,“ uvedl Ondřej Beránek, ředitel společnosti Bohemia Sekt, hlavního partnera soutěže.
Vítěz si odnesl putovní pohár vyrobený sklárnou Moser, finanční odměnu a dary od partnerů soutěže. Soutěž organizuje Asociace sommelierů ČR s hlavním partnerem Bohemia Sekt.

Po víně už vás nebude bolet hlava, slibují otec a syn Černochovi z Bzence
EnjoyDíky unikátní metodě mohou využívat při výrobě vína daleko méně síry. “Kdyby si to patentovali Francouzi nebo Italové, už z toho je dávno světový standard. Ale věřím, že se to povede prosadit,” míní Dušan Černoch, majitel Vinného domu Bzenec, jednoho z největších vinařství u nás. Čtení na Silvestra i Nový rok.

REPORTÁŽ: Víno z pravěku. Gruzínci ho vyrábějí po tisíce let stejně
EnjoyVíno z Gruzie je skrytý poklad. Dlouhé měsíce zraje v hliněných amforách (zvaných kvevri) zakopané v zemi. Získává tím jedinečný charakter a hloubku. Kvevri víno překvapí minerálními tóny, zemitým aroma, bohatou strukturou a jantarovou barvou. A oproti běžným vínům evropského typu má jednu nesporou výhodu, ani po dvou vypitých lahvích se na druhý den nedostaví kocovina. Odzkoušeno za vás.

Saskia, sedmatřicetiletá dědička Rothschildů, koupila vinici od miliardáře Pinaulta
EnjoyV Burgundsku se odehrála hvězdná transakce: Vinařství Domaine William Fevre se přesunulo z ruky do ruky v rámci francouzské elity. Cenovka - skoro 90 milionů eur.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.