Něco mezi letadlem a vlakem. TransPod představuje své ultrarychlé vozidlo
Společnost TransPod, start-up, který buduje systém pozemní ultrarychlé dopravy, představila FluxJet. Elektrické vozidlo, které je vlastně hybridem mezi letadlem a vlakem. Díky technologickým skokům v bezkontaktním přenosu energie a novému oboru fyziky zvanému veillance flux se FluxJet pohybuje v chráněné dráze rychlostí přes 1000 kilometrů za hodinu. Pro srovnání, vysokorychlostní vlak TGV má maximální rychlost 300 kilometrů za hodinu.
Vozidla budou jezdit výhradně na vlastním síťovém systému se stanicemi v klíčových lokalitách a velkých městech. Nedávno společnost potvrdila financování ve výši 550 milionů dolarů a oznámila další fázi infrastrukturního projektu v hodnotě 18 miliard dolarů ve Spojených státech, jehož cílem je vybudovat linku TransPod Line spojující města Calgary a Edmonton v kanadské Albertě.
Galerie: FluxJet, hybrid mezi letadlem a vlakem
Předběžné stavební práce, včetně posouzení vlivu na životní prostředí, byly zahájeny. Projekt vytvoří až 140 tisíc pracovních míst a v průběhu výstavby přinese do HDP regionu 19,2 miliardy dolarů. Jakmile bude linka TransPod v provozu, bude cestující stát cesta tímto koridorem přibližně o 44 procent méně než letenka a sníží emise CO2 o 636 tisíc tun ročně.
„Všechna tvrdá práce v uplynulých letech vedla k tomuto významnému okamžiku, kdy se řeči stávají skutečností. Technologie je ověřená a my máme důvěru investorů, vlád a partnerů, abychom mohli pokračovat v úsilí o efektivní změnu definice dopravy,“ řekl spoluzakladatel a generální ředitel společnosti TransPod Sebastien Gendron.
Na představení společnosti TransPod v Torontu se zmenšený FluxJet představil v živé ukázce (viz. video), která předvedla jeho letové schopnosti. Téměř tunové vozidlo FluxJet předvedlo vzlet, jízdu a přistání v rámci své vodicí dráhy.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.