Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Třicet let pomáhal vytvářet estetiku produktů Applu. Teď jde Bart Andre do důchodu

Třicet let pomáhal vytvářet estetiku produktů Applu. Teď jde Bart Andre do důchodu
Profimedia
 ČTK

Společnost Apple přichází o další ikonu průmyslového designu. Bart Andre se ve svých čtyřiapadesáti letech, po třiceti letech práce pro Apple, rozhodl pro důchod. Byl to mistr detailu, jeho stopa v produktech Applu je nesmazatelná, řekl jeho bývalý spolupracovník.

Americkou technologickou společnost Apple opouští její nejdéle sloužící vedoucí průmyslový designér Bart Andre (54). Jeho odchod znamená téměř úplnou obnovu týmu, který kdysi vedl legendární Jony Ive. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Bloomberg.

Andre nastoupil do Applu v roce 1992 spolu s Ivem. Podle zdrojů tento měsíc oznámil kolegům, že odejde do důchodu. Andre je jedním z posledních zbývajících designérů z Iveho éry, pomáhal vytvářet estetiku produktů Applu vydaných v posledních třech desetiletích, a to ještě před návratem Steva Jobse do čela firmy na konci 90. let.

Estetika produktů Applu vydaných v posledních třech desetiletích byla dílem Jony Iveho (na snímku) a jeho týmu. Andre byl posledním z této designérské party. Profimedia

Andre byl znám jako jeden z nejlepších pomocníků Iveho a pomáhal řídit tým, když loni odešel bývalý šéf Evans Hankey, Iveho nástupce. Je také jedním z největších držitelů patentů firmy Apple.

Zesvětli, zaostři, ořízni. Apple vyvinul technologii, která dokáže upravovat fotografie hlasem

Vývojáři v americké Santa Barbaře pracují na technologii MGIE, která umožní upravovat originální fotografie pomocí textových výzev, případně i hlasových pokynů. Zařídí to umělá inteligence, která bude povely realizovat. Apple již spustil testovací verzi. 

Přečíst článek

„Jeho stopa v produktech Applu je nesmazatelná - vidím ho každý den v detailech,“ řekl Christopher Stringer, který kdysi v Applu s Andrem pracoval a nyní vede společnost Syng.

Z Applu koncem loňského roku odešli přední designéři Colin Burns, Shota Aoyagi a Peter Russell-Clarke. Odchod v blízké budoucnosti plánuje také několik dlouholetých designérů týmu softwarových návrhářů.

Iveho hlavní designérský tým tvořily více než deset let asi dvě desítky lidí, kolem jeho odchodu v roce 2019 ale začal odliv pracovníků. Téměř všichni vedoucí designéři, kteří byli podřízeni přímo Ivovi, odešli, mnozí z nich nastoupili do Iveho designérské firmy LoveFrom, která ještě před dvěma lety spolupracovala s Applem.

Tým designérů Applu má za úkol navrhovat vzhled zařízení a softwaru a vyvíjet nové funkce a rozhraní. K této činnosti patří i takové drobnosti, jako zvuk vyzvánění a upozornění u přístrojů iPhone. Skupina byla důležitá při vytváření dvou posledních kategorií produktů, Apple Watch a Vision Pro. Za designem hodinek stojí Ive, který se podílel také na vývoji přístrojů iMac, iPod a iPhone. Vývoj Vision Pro, což je souprava pro smíšenou realitu, začal v době jeho působení.

Apple uvedl na americký trh brýle pro rozšířenou i virtuální realitu Vision Pro

Ještě dražší Apple Vision Pro. Revoluční brýle s virtuální realitou nabízí lidé za přemrštěné ceny

Mánie kolem brýlí Vision Pro nebere konce. Sociální sítě zaplavují fotografie a videa s lidmi, kteří je nosí při večeři v restauraci, v posilovně, či na koncertech. A nejen na „sockách“ je nový produkt od společnosti Apple populární. Agentura Bloomberg uvedla, že se brýle prodávají ve velkém i přes neoficiální obchody. Mnohdy za přemrštěnou cenu.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme