Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Tunely Jamese Bonda mají přilákat miliony turistů. Londýn chystá novou atrakci

Londýnské podzemí, které za studené války sloužilo jako centrála britské tajné služby
The London Tunnels / DBOX
Michal Nosek

Finančník Angus Murray koupil prostory, které jsou pod britskou metropolí. Spleť tunelů, kterou pod centrálním Londýnem po druhé světové válce využívala britská tajná služba, inspirovala vznik knih o Jamesi Bondovi. Murray ji získal v přepočtu za šest miliard korun. A nyní z nich hodlá udělat turistickou atrakci, stejně ikonickou jako je Londýnské oko.

Přípravné práce na rekonstrukci tunelové sítě vyjdou téměř na miliardu korun a mají být hotové do konce letošního roku. Murray uvedl, že již má od investorů zajištěné financování. Další etapou bude instalace technologií a nového bezpečnostního ostění, které vyhoví britským normám. To spolkne další zhruba 2,5 miliardy korun. Murray již na přípravu projektu najal architekty z prestižního londýnského ateliéru Wilkinson Eyre, kteří mají zkušenosti i s projektováním průmyslových staveb a elektráren.

Nová podzemní atrakce má být dokončena v roce 2027 a investor již jedná o partnerství se zábavními společnostmi jako je Walt Disney. Zároveň plánuje technologickou spolupráci s firmami Samsung Electronics nebo LG. „Zrekonstruované tunely mají prostor pro osmkrát více obrazovek než slavný reklamní displej, který dominuje londýnské křižovatce Piccadilly Circus,“ říká Murray s tím, že vidí jedinečnou hodnotu a potenciál. „Kde jinde v Londýně můžete získat 8 000 metrů čtverečních historických prostor,“ ptá se.

Finančník má již propočítanou i maximální návštěvnost atrakce. Kapacitu tunelů odhaduje na dva miliony zvědavců ročně. Se vstupným zhruba 700 korun by tak ročně utržil 1,4 miliardy korun. Má i jasnou představu o ziskovosti, když pro agenturu Bloombergu uvedl: „Zisková marže před úroky a zdaněním bude přesných 38 procent.“

Robotický 3D tisk

Robot vytiskl z betonu dvanáct metrů vysoký holubník. Objednali si ho z Kataru

Tiskárna se pohybuje po ocelové konstrukci. Betonem robota zásobuje míchačka, která tlačí směs. Jde tak o stejný princip jako při klasické betonáži. Jen konec hadice nedrží parta betonářů, ale robot, který betonem kreslí půdorys a stále jej navyšuje, vrstvu po vrstvě, až do potřebného rozměru. Beton postupně zasychá a získává pevnost, což umožňuje nepřetržitý tisk bez potřeby ocelové výstuže. 

Přečíst článek

Plány má finančník velké, ale čeká ho jeden zásadní problém. A tím je britský plánovací systém. Rozhodnutí o stavebním rozvoji v Británii řeší místní zastupitelstva a karty mohou zamíchat i negativní připomínky místních občanů. Ty již v ostrovní mocnosti zhatily řadu ambiciózních projektů. Britské statistiky hovoří o tom, že více než jedna ze žádostí o komerční rozvoj souhlas nezískala. Například zkrachoval projekt Disneylandu poblíž Londýna. Ten zmařili vzácní pavouci, kteří na připravovaném pozemku hnízdili.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme