REPORTÁŽ: Turecký resort Terezy Maxové nabízí skutečný luxus. Jezdí sem i Češi
Luxusní resort Kaplankaya poblíž tureckého města Bodrum byl letos zařazen mezi top dovolenkové destinace prestižního výběru Daily Mail. Resort, který i nabízí 140 pokojů a 27 vil, vybudovala Tereza Maxová spolu se svým manželem, tureckým miliardářem Burakem Oymenem. Reportér byznysového portálu newstream.cz resort navštívil. „Češi jsou rozhodně mezi návštěvníky z top deseti zemí,“ prozradil Sarp Okçuoğlu, obchodní šéf společnosti Six Senses, která resort provozuje.
Luxus, relax, bio a absolutní pohodlí. S touto vizí vznikl resort Kaplankaya budovaný českou modelkou Terezou Maxovou a jejím manželem, tureckým miliardářem Burakem Oymenem. Resort vyrůstá již šest let na krásné turecké pláži na břehu Egejského moře poblíž historické oblasti Bodrum. Nabízí vše, co si každý představí pod pojmem luxus: několik pláží včetně několika soukromých, vlastní marinu, nespočet bazénů, wellness, fitness včetně tělocvičny na basketbal, samozřejmě možnost všech druhů masáží a terapií. A dokonce si pěstuje i vlastní zeleninu, kterou klienti mohou ochutnat.
„Postaráme se o vše, co klient může potřebovat. I proto tu během vrcholu sezony pracuje až kolem 750 lidí. Přitom nabízíme v tuto chvíli 140 pokojů a 27 samostatných vil. Dohromady tu může bydlet kolem 350 klientů,“ vypočítává Sarp Okçuoğlu, ze společnosti Six Senses, která resort provozuje již čtyři roky.
Resort se rozprostírá na území pěti milionů čtverečních metrů, které Maxová a Oymen přetvářejí v luxusní oblast pro nejbohatší lidi světa. Vedle hotelových kapacit tu totiž rostou také samostatné domy, které společnost prodává.
Podívejte se, jak se bydlí v Tureckém resortu Terezy Maxové
„Co vím od sales týmu, postupně tu vyroste až 150 vil, které budou na prodej. Ceny od 2 milionů eur po pět milionů eur, ale mění se to. Záleží na poloze, množství pokojů, velikosti zahrady, vnitřním vybavení, výhledu a také například na tom, jestli má vila vlastní bazén,“ dodává Okçuoğlu.
Vila za čtvrt milionu za noc
A vysoké částky najdete také v ceníku hotelu. „Opět nelze říct průměrnou cenu pokoje za noc, protože to záleží na mnoha faktorech. Ale řekněme, že úplně na začátku a na konci sezony ceny startují zhruba na 300 eurech, na vrcholu sezony pokoje startují na tisíci eurech. Co se týče vil, tam ceny startují na deseti tisících eur za noc,“ prozradil Okçuoğlu.

REPORTÁŽ: V Thajsku vrcholí turistická sezona. Hoteliéři optimismem zrovna nehýří
EnjoyThajská ekonomika je závislá na příjmech z turismu, ale zároveň se snaží vyhnout nekontrolovatelnému nárůstu nových případů nemoci covid-19. Hlavní sezóna tam právě vrcholí, a ačkoliv thajská vláda turisty za přísných podmínek do země pouští, hoteliéři radostí zrovna nesrší.
Mezi klienty tak dominují zejména Rusové a Ukrajinci, ti však v posledních měsících z přirozených důvodů cestují méně. Takže hodně lidí přijíždí z jiných zemí bývalého Sovětského svazu, ze Švýcarska, ze Spojených států. Ale v první desítce zemí jsou také Češi,“ dodává Sarp Okçuoğlu.
Zájem Čechů o luxusní hotely a resorty potvrzuje také Kateřina Pavlíková z Čedoku.
„Vidíme, že část našich klientů poptává stále častěji luxusnější resorty a hotely s wellness nebo dalšími doplňkovými službami. Kromě toho vítají také ubytovaní s větším soukromím. Tento trend vidíme nejen v Turecku, ale například i v dalších destinacích, třeba na Zanzibaru nebo v Dominikánské republice.“

Martin Feč: Private jetem se do Ruska dostanete. My to ale v žádném případě nenabízíme
LeadersBěhem pandemie obliba soukromých letů vzrostla, lidé se dostali do míst, kam by je běžné linky nedopravily, navíc se vyhnuli frontám a potenciální nákaze. Podle Martina Feče z brokerské společnosti Charter Advisory, která lety s private jety zprostředkovává, se tak cílová skupina této formy přepravy rozrůstá. „Už to není jen svět vlastníků firem, ale nově třeba i manažerů z korporátu,“ tvrdí.

Ředitel Čedoku Zeman: Válka neválka, Češi mají chuť cestovat. Zájezdy letos zdražovat nebudeme
LeadersČeši nyní cestují mnohem víc než před pandemií, a chuť vycestovat do zahraničí nezmenšuje ani aktuální dění na Ukrajině a jeho dopady na tuzemskou ekonomiku. Covidové úspory navíc tuzemští cestovatelé utrácí za mnohem dražší zájezdy. „Podle předprodejů vidíme, že jsou útraty až o čtvrtinu vyšší než dříve. Češi si vybírají lepší a dražší hotely,“ dodává ředitel Čedoku Stanislav Zeman.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.