Tým českých vědců získal bronz ve světové soutěži autonomních dronů

Tým českých vědců získal bronzovou medaili ve světové soutěži autonomních dronů v Abú Zabí. Do finále se přes kvalifikace probojoval ve všech čtyřech disciplínách a třetí se umístil v závodě, v němž šlo o dosažení maximální rychlosti autonomního letu.
Do soutěže, kterou Spojené arabské emiráty hostily v pátek a v sobotu, se přihlásilo 210 týmů z celého světa. V každé z disciplín postupovaly do finále čtyři nejlepší týmy, uvedl Radovan Suk z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického (ČVUT), která tým vytvořila společně s firmou Fly4Future.
Zlato v hlavní disciplíně, v níž se letělo na čas, získal tým z technické univerzity z nizozemského Delftu. Český tým skončil čtvrtý. Přes čtvrtfinále i semifinále prošel díky výraznému zrychlení oproti předchozím kolům. „V závěrečném finálovém kole se pokusil dostat na přední příčky a zaletět výrazně rychlejší trajektorii. Toto už ale bylo nad síly českých létajících robotů a na medailové umístění tak nedosáhl,“ uvedl Suk. Vítězové si v Abú Zabí rozdělili jeden milion dolarů (zhruba 22,1 milionu korun), český tým si odvezl podle Suka víc než 50 tisíc dolarů.
Do finálového kola postoupil český tým i v disciplíně, v níž létaly čtyři drony najednou, a také ve slalomu na čas mezi vzdálenými brankami, kde podle tiskové zprávy elektrotechnické fakulty ČVUT mohou mít autonomní drony problémy s orientací, protože jejich senzory mnohdy nedokážou rozpoznat překážky ve větší vzdálenosti. „V soutěži robotických týmů a lidských pilotů dokázala zvítězit umělá inteligence, což nikdo nečekal. I to ukazuje velmi vysokou úroveň soutěže v Abú Zabí,“ podotkl Suk.
Drony v soutěži létají bez lidského zásahu, s využitím palubní umělé inteligence a strojového učení. Dosahují rychlosti až 150 kilometrů v hodině a musí samostatně manévrovat v těsné blízkosti překážek při až sedminásobku gravitačního přetížení. „Zkušenosti z vrcholné soutěže, jež spojila výzkum v oblasti AI a robotiky s extrémními sporty, pomohou vědcům z Prahy dále zdokonalit jejich systémy agilního létání. Autonomní multirobotické systémy nacházejí uplatnění například v inspekci kritické infrastruktury, průmyslu nebo při záchranných operacích,“ upozornil Suk.
Výzkum Skupiny multirobotických systémů z elektrotechnické fakulty ČVUT se podle Suka nyní soustředí na zvyšování rychlosti a spolehlivosti dronů při létání v rojích, schopnost autonomního pohybu na dlouhé vzdálenosti a miniaturizaci senzorů. Vědci při tom budou vycházet z nového robotického systému RoboFly, který tvoří malý létající robot s kamerami a s komunikací bez využití navigačního systému GPS. „Jde už o komerční produkt, který prodáváme ve spolupráci s firmou Fly4Future, a jeho hlavním cílem je nabídnout průmyslu spolehlivé rojové systémy s minimální potřebou infrastruktury,“ uvedl vedoucí skupiny Martin Saska. Novou technologii bude jeho skupina po návratu ze Spojených arabských emirátů testovat ve výukovém středisku fakulty v Temešváru.
Myšlenka bezpilotního letounu vznikla otázkou, jak nahradit pilotovaný vrtulník. Za deset let od nápadu má Primoco Ladislava Semetkovského bezpilotní letouny One 150, které brázdí nebe v patnácti zemích čtyř kontinentů. Jsou certifikované v civilní i vojenské oblasti.
Ladislav Semetkovský: Naše drony na Ukrajině nezabíjejí. Jen špehují
Zprávy z firem
Zařízení čte některé myšlenky a přeměňuje je ve slova. Může z toho být zázračné zlepšení života pro paralyzované lidi. Ale nepovede to také k tomu, že jednou reklamní průmysl a v horším případě nějaké represivní orgány dokážou bezprostředně zjistit, co si myslíme?
Implantát v mozku opět rozmluvil ženu po mrtvici. Je to začátek čtení myšlenek?
Enjoy
O český pavilon je zájem. Ačkoli první den letošní výstavy EXPO v japonské Osace poznamenal výrazný déšť, zahájení si nenechaly ujít tisíce lidí. Po Ódě na radost si mohli zajít na plzeňské pivo, které je jedním z lákadel českého pavilonu. Zahájení jeho činnosti se krom dalších hostů zúčastnil také ministr zahraničí Jan Lipavský. „Podobné akce jsou důležité pro sdílení nápadů a inovací,“ uvedl ministr. Podle testovacího dne českého pavilonu pak půjde také o „sdílení“ piva. Ještě před oficiálním otevřením se totiž za jeden den vypilo 1200 piv. A první oficiální den to vypadalo na minimálně vyrovnání tohoto rekordu.
V centru letošního EXPO v Osace jsou inovace. A myšlenka sdílení dobrých nápadů, uvedl ministr Lipavský
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.