Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Až válka skončí. Nový Charkov bude mít moderní a zelenou infrastrukturu, plánuje Norman Foster

Pohled z náměstí Svobody na budovu Národní univerzity V.N. Karazina Charkov.
iStock
Petra Nehasilová
pej

Z Charkova, který se nachází blízko hranic s Ruskem, jen od února zmizela zhruba čtvrtina budov. "Obnovení Ukrajiny bychom měli plánovat už teď," nechal se slyšet světoznámý architekt Norman Foster. "Není to efektivní," kontroval mu ukrajinský protějšek.

I plány na rekonstrukci Londýna vznikaly ještě v době, kdy v plné síle zuřily bitvy druhé světové války, upozornil Norman Foster na konferenci, kterou pořádala nadace Bloomberg Philanthropies ve spolupráci s neziskovou organizací Aspen Institute.

Tudíž i plány na poválečnou obnovu Ukrajiny, a to i navzdory tomu, že v posledních dnech země čelí zvýšené intenzivně ruského útoku, by podle Fostera již nyní měly nabývat reálných obrysů.

Studio architekta Normana Fostera a rovněž i jeho nadace se k rekonstrukci východoukrajinského města Charkov zavázaly již v dubnu. „Když jsem se bavil se starostou Charkova, zmínil například berlínský Reichstag,“ zavzpomínal na konferenci Foster. Právě sídlo německého Spolkového sněmu v 90. letech totiž prošlo rekonstrukcí podle jeho projektu.

Na architektonické perly konstrukivismu v Charkově se podívejte v následjící galerii:

Ze setkání Ihora Terekhova, charkovského starosty, s britským architektem vzešel takzvaný „charkovský manifest“. „Zavazuji se shromáždit nejlepší osobnosti s nejlepšími plánovacími, architektonickými, projekčními a inženýrskými schopnostmi na světě, aby se podílely na znovuzrození města Charkov,“ píše Norman Foster v dokumentu, v němž líčí, jak by k obnově města přistoupil.

Podle Fostera se musí nejdříve přistoupit k vytvoření komplexního územního plánu, který by v sobě spojil to nejvýznamnější z kulturně-historického dědictví s moderní infrastrukturou a ekologickými standardy. Zdůrazňuje v něm také, že by usiloval o propojení světových odborníků s těmi lokálními.

Záchranář prochází kolem auta zničeného ruským raketovým útokem na Kyjev 10. října 2022.

Ukrajina kvůli ruským útokům na infrastrukturu pozastaví vývoz elektřiny

Ukrajina kvůli dnešním útokům ruských raket na energetickou infrastrukturu od úterý pozastaví vývoz elektřiny. Na svých stránkách o tom informovalo ministerstvo energetiky. Uvedlo, že země musí nyní stabilizovat vlastní energetickou soustavu.

Přečíst článek

Z Charkova, který se nachází blízko hranic s Ruskem, jen od února zmizela zhruba čtvrtina budov. Vedle historických budov ve starém centru jsou to také památkově chráněné industriální stavby nebo náměstí Svobody s honosnými výstavními konstruktivistickými budovami.

Ne všichni ale s Fosterovým ambiciózním plánem souhlasí. Slava Balbek, šéf stejnojmenného kyjevského architektonického studia, ho označil jako neefektivní. Podle něj by rekonstrukce Ukrajiny měla vzejít z plánů vzniklých na regionální úrovni.

„Než architekti začnou plánovat rekonstrukci jakéhokoliv konkrétního města, musí mít v ruce detailnější odhad škod pro celou zemi,“ uvedl Balbek pro server Dezeen s tím, že i ukrajinské vesnice trpí devastací.

Plovoucí ostrov na řece Hudson navrhlo architektonické studio Haetherwick.

Brněnský Atelier Štěpán boduje i mezi architektonickými špičkami

Projekt novojičínské vily, který navrhlo brněnské architektonické studio Marka Štěpána, se dostal do výběru lifestylového magazínu Hype and Hyper jako jedna z deseti nejpovedenějších realizací posledních měsíců.

Přečíst článek

První etapa rekonstrukce InterContinentalu se chýlí ke konci.

Učebnice rekonstrukcí. První fáze opravy slavného InterContinentalu je u konce

Hotel InterContinental v době svého dokončení reprezentoval um tuzemských architektů a umělců. Rozhodnutí o jeho rekonstrukci vyvolalo bouřlivé debaty, zastánci brutalistní architektury se obávali, že přijde o autenticitu. Nyní se první fáze jeho přestavby, během níž došlo mimo jiné i na sanaci původního betonu, chýlí ke konci.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Fotbalový stadion v Plané u Českých Budějovic

V jihočeské vesnici si postavili fotbalový svatostánek. Zaplatili za něj rekordní částku

Přečíst článek
Nový stadion pro Manchester United navrhl Norman Foster.

V Manchesteru postaví za miliardy nový fotbalový stadion. Pod stanovou střechu umístili malé město

Přečíst článek
Doporučujeme