Až válka skončí. Nový Charkov bude mít moderní a zelenou infrastrukturu, plánuje Norman Foster

Z Charkova, který se nachází blízko hranic s Ruskem, jen od února zmizela zhruba čtvrtina budov. "Obnovení Ukrajiny bychom měli plánovat už teď," nechal se slyšet světoznámý architekt Norman Foster. "Není to efektivní," kontroval mu ukrajinský protějšek.
I plány na rekonstrukci Londýna vznikaly ještě v době, kdy v plné síle zuřily bitvy druhé světové války, upozornil Norman Foster na konferenci, kterou pořádala nadace Bloomberg Philanthropies ve spolupráci s neziskovou organizací Aspen Institute.
Tudíž i plány na poválečnou obnovu Ukrajiny, a to i navzdory tomu, že v posledních dnech země čelí zvýšené intenzivně ruského útoku, by podle Fostera již nyní měly nabývat reálných obrysů.
Studio architekta Normana Fostera a rovněž i jeho nadace se k rekonstrukci východoukrajinského města Charkov zavázaly již v dubnu. „Když jsem se bavil se starostou Charkova, zmínil například berlínský Reichstag,“ zavzpomínal na konferenci Foster. Právě sídlo německého Spolkového sněmu v 90. letech totiž prošlo rekonstrukcí podle jeho projektu.
Na architektonické perly konstrukivismu v Charkově se podívejte v následjící galerii:
Ze setkání Ihora Terekhova, charkovského starosty, s britským architektem vzešel takzvaný „charkovský manifest“. „Zavazuji se shromáždit nejlepší osobnosti s nejlepšími plánovacími, architektonickými, projekčními a inženýrskými schopnostmi na světě, aby se podílely na znovuzrození města Charkov,“ píše Norman Foster v dokumentu, v němž líčí, jak by k obnově města přistoupil.
Podle Fostera se musí nejdříve přistoupit k vytvoření komplexního územního plánu, který by v sobě spojil to nejvýznamnější z kulturně-historického dědictví s moderní infrastrukturou a ekologickými standardy. Zdůrazňuje v něm také, že by usiloval o propojení světových odborníků s těmi lokálními.
Ukrajina kvůli dnešním útokům ruských raket na energetickou infrastrukturu od úterý pozastaví vývoz elektřiny. Na svých stránkách o tom informovalo ministerstvo energetiky. Uvedlo, že země musí nyní stabilizovat vlastní energetickou soustavu.
Ukrajina kvůli ruským útokům na infrastrukturu pozastaví vývoz elektřiny
Politika
Z Charkova, který se nachází blízko hranic s Ruskem, jen od února zmizela zhruba čtvrtina budov. Vedle historických budov ve starém centru jsou to také památkově chráněné industriální stavby nebo náměstí Svobody s honosnými výstavními konstruktivistickými budovami.
Ne všichni ale s Fosterovým ambiciózním plánem souhlasí. Slava Balbek, šéf stejnojmenného kyjevského architektonického studia, ho označil jako neefektivní. Podle něj by rekonstrukce Ukrajiny měla vzejít z plánů vzniklých na regionální úrovni.
„Než architekti začnou plánovat rekonstrukci jakéhokoliv konkrétního města, musí mít v ruce detailnější odhad škod pro celou zemi,“ uvedl Balbek pro server Dezeen s tím, že i ukrajinské vesnice trpí devastací.
Projekt novojičínské vily, který navrhlo brněnské architektonické studio Marka Štěpána, se dostal do výběru lifestylového magazínu Hype and Hyper jako jedna z deseti nejpovedenějších realizací posledních měsíců.
Brněnský Atelier Štěpán boduje i mezi architektonickými špičkami
Enjoy
Hotel InterContinental v době svého dokončení reprezentoval um tuzemských architektů a umělců. Rozhodnutí o jeho rekonstrukci vyvolalo bouřlivé debaty, zastánci brutalistní architektury se obávali, že přijde o autenticitu. Nyní se první fáze jeho přestavby, během níž došlo mimo jiné i na sanaci původního betonu, chýlí ke konci.
Učebnice rekonstrukcí. První fáze opravy slavného InterContinentalu je u konce
Reality
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.