Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Až válka skončí. Nový Charkov bude mít moderní a zelenou infrastrukturu, plánuje Norman Foster

Pohled z náměstí Svobody na budovu Národní univerzity V.N. Karazina Charkov.
iStock
Petra Nehasilová
pej

Z Charkova, který se nachází blízko hranic s Ruskem, jen od února zmizela zhruba čtvrtina budov. "Obnovení Ukrajiny bychom měli plánovat už teď," nechal se slyšet světoznámý architekt Norman Foster. "Není to efektivní," kontroval mu ukrajinský protějšek.

Reklama

I plány na rekonstrukci Londýna vznikaly ještě v době, kdy v plné síle zuřily bitvy druhé světové války, upozornil Norman Foster na konferenci, kterou pořádala nadace Bloomberg Philanthropies ve spolupráci s neziskovou organizací Aspen Institute.

Tudíž i plány na poválečnou obnovu Ukrajiny, a to i navzdory tomu, že v posledních dnech země čelí zvýšené intenzivně ruského útoku, by podle Fostera již nyní měly nabývat reálných obrysů.

Studio architekta Normana Fostera a rovněž i jeho nadace se k rekonstrukci východoukrajinského města Charkov zavázaly již v dubnu. „Když jsem se bavil se starostou Charkova, zmínil například berlínský Reichstag,“ zavzpomínal na konferenci Foster. Právě sídlo německého Spolkového sněmu v 90. letech totiž prošlo rekonstrukcí podle jeho projektu.

Na architektonické perly konstrukivismu v Charkově se podívejte v následjící galerii:

Reklama

Ze setkání Ihora Terekhova, charkovského starosty, s britským architektem vzešel takzvaný „charkovský manifest“. „Zavazuji se shromáždit nejlepší osobnosti s nejlepšími plánovacími, architektonickými, projekčními a inženýrskými schopnostmi na světě, aby se podílely na znovuzrození města Charkov,“ píše Norman Foster v dokumentu, v němž líčí, jak by k obnově města přistoupil.

Podle Fostera se musí nejdříve přistoupit k vytvoření komplexního územního plánu, který by v sobě spojil to nejvýznamnější z kulturně-historického dědictví s moderní infrastrukturou a ekologickými standardy. Zdůrazňuje v něm také, že by usiloval o propojení světových odborníků s těmi lokálními.

Záchranář prochází kolem auta zničeného ruským raketovým útokem na Kyjev 10. října 2022.

Ukrajina kvůli ruským útokům na infrastrukturu pozastaví vývoz elektřiny

Ukrajina kvůli dnešním útokům ruských raket na energetickou infrastrukturu od úterý pozastaví vývoz elektřiny. Na svých stránkách o tom informovalo ministerstvo energetiky. Uvedlo, že země musí nyní stabilizovat vlastní energetickou soustavu.

Přečíst článek

Z Charkova, který se nachází blízko hranic s Ruskem, jen od února zmizela zhruba čtvrtina budov. Vedle historických budov ve starém centru jsou to také památkově chráněné industriální stavby nebo náměstí Svobody s honosnými výstavními konstruktivistickými budovami.

Ne všichni ale s Fosterovým ambiciózním plánem souhlasí. Slava Balbek, šéf stejnojmenného kyjevského architektonického studia, ho označil jako neefektivní. Podle něj by rekonstrukce Ukrajiny měla vzejít z plánů vzniklých na regionální úrovni.

„Než architekti začnou plánovat rekonstrukci jakéhokoliv konkrétního města, musí mít v ruce detailnější odhad škod pro celou zemi,“ uvedl Balbek pro server Dezeen s tím, že i ukrajinské vesnice trpí devastací.

Plovoucí ostrov na řece Hudson navrhlo architektonické studio Haetherwick.

Brněnský Atelier Štěpán boduje i mezi architektonickými špičkami

Projekt novojičínské vily, který navrhlo brněnské architektonické studio Marka Štěpána, se dostal do výběru lifestylového magazínu Hype and Hyper jako jedna z deseti nejpovedenějších realizací posledních měsíců.

Přečíst článek

První etapa rekonstrukce InterContinentalu se chýlí ke konci.

Učebnice rekonstrukcí. První fáze opravy slavného InterContinentalu je u konce

Hotel InterContinental v době svého dokončení reprezentoval um tuzemských architektů a umělců. Rozhodnutí o jeho rekonstrukci vyvolalo bouřlivé debaty, zastánci brutalistní architektury se obávali, že přijde o autenticitu. Nyní se první fáze jeho přestavby, během níž došlo mimo jiné i na sanaci původního betonu, chýlí ke konci.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Původně středověký dům v Kutné Hoře prošel kompletní rekonstrukcí.

V Česku to trvá dvakrát déle. Zahraniční architekti kritizují povolovací procesy

Přečíst článek
Vestavěná konstrukce se památkově chráněné budovy nedotýká a stojí na šesti ocelových nohách.

Rekonstruovat Češi umí. Prestižní architektonickou cenu získalo unikátní divadlo v Karlových Varech

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme