Umělá inteligence pomůže předvídat počasí. V budoucnu se budou předpodvědi vzájemně doplňovat
Pro předpovědi počasí bude v budoucnosti neprospěšnější vzájemná spolupráce meteorologů a umělé inteligence (AI), jedno z toho by nemělo nenahradit to druhé, řekl ředitel předpovědní služby Českého hydrometeorologického ústavu Radek Tomšů. Meteorologové podle něj nyní využívají strojové učení, tedy modely umělé inteligence, například k předpovídání mlh.
Společnost Google DeepMind nedávno vyvinula model GraphCast, který slibuje přesné předpovědi až na deset dní dopředu. Podle Tomšů je ale potřeba delšího testování, než by se tento model mohl začít používat i v meteorologickém ústavu.
GraphCast, využívající grafové neuronové sítě, představuje pokročilý model pro předpovídání počasí s možností poskytovat globální předpovědi. Měl by překonávat současné metody numerické předpovědi. "Strojové učení a hluboké neuronové sítě identifikují vzorce v datech, které tradiční modely často nezachytí," řekl Tomšů. Vývoj však podle něj musí projít dlouhodobými srovnávacími testy.
Hledání slabin projektu
"Prvotní výsledky jsou slibné, ale stále potřebujeme ověřit, jak spolehlivý je tento model a kde mohou být jeho slabiny," uvedl. Nový model se v současné době testuje v Evropském centru pro střednědobé předpovědi počasí.
S příchodem studeného počasí se často z našeho jídelníčku vytrácí pestrost. A to je škoda. Podzim nabízí mnoho chutných plodů, které jsou napěchovány vitamíny na podporu imunity. Už naši předkové věděli, že denně jedno jablíčko udržuje stálé zdravíčko. Biohacking: Chodí chřipka okolo. Co jíst, abychom se jí ubránili
Enjoy
GraphCast slibuje významné zlepšení v přesnosti předpovědí, které jsou nyní v horizontu šesti až sedmi dnů. "S numerickými modely se dostáváme na sedm dní, ale s GraphCastem se můžeme dostat až na devět," řekl Tomšů. Zatím se však jedná pouze o předpovědi některých meteorologických prvků, což podle něj není dostačující. "Potřebujeme širší pokrytí a více srovnání skrze testování, abychom věděli, zda je tento vývoj technologie je relevantní pro nás, nebo se vydáváme slepou cestou," řekl.
Experti z ČHMÚ se podle Tomšů tento týden dohodli, že naplánují další rozšíření a zapojení technologií umělé inteligence v ústavu. "Do budoucna se budeme umělé inteligenci věnovat ještě více i v naší vědecké práci," řekl.
Počet úmrtí v důsledku veder se může v Evropě do konce století ztrojnásobit. Počty budou disproporčně růst v zemích na jihu Evropy, jako je Itálie, Řecko a Španělsko, zjistila nová studie, o které informoval britský deník The Guardian.Zabijácká vedra v Evropě. Počet obětí se v budoucnu může až ztrojnásobit, tvrdí studie
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.