Umělá inteligence umí vyšetřit srdce líp než specialisté
Umělá inteligence je lepší než lidé při vyhodnocení vyšetření srdce ultrazvukem, vyplynulo z nové americké studie. Zatímco předchozí průzkumy ukázaly potenciální sílu umělé inteligence, pokud jde o výsledky vyšetření rentgenem, ultrazvukem či na magnetické rezonanci, nejnovější klinická studie se zaměřila jen na srdce, uvedla agentura AFP.
Podle jednoho z autorů studie, kardiologa Davida Ouyanga z Los Angeles, výsledky úspěšného průzkumu ukázaly, kde všude by se umělá inteligence do budoucna dala velmi dobře využít. Takzvaná echokardiografie (ECHO) se používá k vyšetření srdečních funkcí a parametrů jednotlivých srdečních oddílů. Vyšetření provádějí u pacientů specialisté v oblasti sonografie, kteří obvykle snímek ještě před předáním kardiologovi vyhodnotí.
Nová studie, zveřejněná v časopise Nature, postavila vedle sebe tyto specialisty a umělou inteligenci a sledovala, kdo poskytne nejpřesnější počáteční hodnocení. Obě skupiny hodnotily takzvaný LVEF, neboli ejekční frakci levé (srdeční) komory. Jde o test, který je měřítkem schopnosti srdce pumpovat krev. Používá se ke zjištění, zda pacienti prodělali srdeční záchvat nebo i zda mohou podstoupit operaci implantace defibrilátoru.
Umělá inteligence by mohla ve světě nahradit člověka na 300 milionech pracovních míst. Vyplývá to podle serveru BBC ze zprávy americké investiční banky Goldman Sachs. Ve Spojených státech a Evropě by umělá inteligence podle zprávy mohla zastat zhruba čtvrtinu pracovních úkolů, mohla by však rovněž vést k tvorbě nových pracovní míst a k růstu produktivity.Umělá inteligence vymaže stamiliony pracovních míst. Bát by se měli úředníci, umělci a novináři
Money
Pro studii bylo použito téměř 3500 ultrazvukových vyšetření srdce, které byli náhodně rozděleny mezi lidské experty a umělou inteligenci. Jejich hodnocení bylo následně posouzeno kardiology, kteří nevěděli, které pocházejí od lidí a které od druhé skupiny.
Kardiologové přitom učinili podstatné změny ve více než 27 procentech hodnocení provedených lidmi a v téměř 17 procentech hodnocení, které provedla umělá inteligence, stojí ve studii. „Umělá inteligence byla rychlejší, přesnější a kardiologové ji nerozpoznali,“ uvedl David Ouyang. Jak dodal, ve Spojených státech, ale i po celém světě, je nedostatek expertů v oblasti sonografie a využití umělé inteligence by jim ušetřilo drahocenný čas.
Jak změní umělá inteligence svět? Je chatovací nástroj ChatGPT opravdu takovou revolucí, jak by se nyní mohlo zdát? A může budoucí umělá inteligence (AI) získat vědomí, milovat nebo se dokonce mstít? Zeptali jsme se přímo u zdroje, těch, kteří se na jejím vývoji podílejí. V rámci seriálu Young Money Patrika Borýska přinášíme rozhovor s českými vědci, vývojáři a popularizátory AI Tomášem Mikolovem a Filipem Dvořákem. V Česku zřejmě není nikdo, kdo by této oblasti rozuměl víc než tihle dva. V Silicon Valley už je dobře znají. Oba založili startupy, které mají ambici posunout hranice možností umělé inteligence.Umělá inteligence je velká věc. Co už umí a kam směřuje, odhalují experti
Money
Model umělé inteligence byl vycvičen na téměř 145 tisících echokardiogramech a pro zpracování velkého množství dat používá takzvané hluboké učení (Deep Learning), což je disciplína spadající do kategorie strojového učení.
Výzkumníci nyní žádají Americký úřad pro výživu a léky (FDA) o schválení používání metody. Doufají, že brzy se tak stane i v Evropské unii a jinde na světě, doplnil kardiolog z Los Angeles. Francouzský kardiolog Florian Zores studii ocenil jako dobře provedenou, nicméně ve Francii by podle něj umělá inteligence nenašla v tomto případě tolik využití, protože počáteční vyšetření ultrazvuku srdce zde provádějí již přímo kardiologové.
Člověk nemusí být běžec nebo se aktivně věnovat nějakému sportu, aby mohl pocítit pozitivní dopady pravidelného pohybu. Dostačující by mohla být i rychlá každodenní procházka, vyplývá z britské studie. Pouhých 11 minut chůze denně by podle ní mohlo zabránit každému desátému předčasnému úmrtí, píše web BBC.Rychlá chůze může zabránit předčasnému úmrtí. A stačí i jen 11 minut denně
Enjoy
Až polovině populace hrozí závažný problém. V důsledku genetické mutace některých enzymů se jejich organismu nedaří odbourávat látku zvanou homocystein. Té se přitom tělo musí zbavit, jinak působí jako vnitřní zabiják. Biohackeři naštěstí vědí, jak organismu pomoct.Biohacking: Tělo vytváří nebezpečné látky. Homocystein musí odbourat, jinak hrozí infarkt
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.